Na "nagłe" postanowienie w sprawach dziecka przysługuje zażalenie

W toku rozpoznawanie sprawy z wniosku o zmianę orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej zawartego w wyroku rozwodowym, Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 10 marca 2008 r. zarządził "na czas toczącego się postępowania, na podstawie art. 569 § 2 k.p.c." natychmiastowe powierzenie sprawowania opieki nad małoletnią Kamilą H. wnioskodawcy i ustalił miejsce pobytu małoletniej w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Matka dziecka wniosła na to postanowienie zażalenie. Sąd Okręgowy powziął wątpliwość, czy zażalenie na takie postanowienie jest dopuszczalne, i przedstawił je do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu. SN w odpowiedzi powziął uchwałę:

Porady prawne

Na postanowienie sądu opiekuńczego zawierające zarządzenie, o którym mowa w art. 569 § 2 k.p.c., wydane w sprawie "na czas toczącego się postępowania", przysługuje zażalenie na podstawie art. 741 k.p.c.

Przepis art. 569 § 2 k.p.c. przewiduje możliwość wydania z urzędu w wypadkach nagłych wszelkich potrzebnych zarządzeń nawet w stosunku do osób, które nie podlegają jego właściwości miejscowej i zawiadomienia o tym sądu opiekuńczego miejscowo właściwego. Zarządzenie takie może być wydane albo w toku sprawy rodzinnej lub opiekuńczej, albo nawet wtedy, gdy żadne postępowanie się nie toczy. W niniejszym przypadku zostało wydane w ramach toczącej się sprawy rodzinnej.

SN zwrócił uwagę, że nie jest to postanowienie kończące sprawę, dlatego nie przysługuje od niego apelacja (art. 518 zdanie pierwsze k.p.c.). Nie ma także żadnego przepisu, który by wprost przewidywał zażalenie na takie postanowienie. SN uznał jednak, że spełnia ono rolę postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia (art. 730 k.p.c.), na które zażalenie przysługuje (art. 741 k.p.c.). A skoro tak, to na postanowienie zawierające zarządzenie, o którym mowa w art. 569 § 2 k.p.c., wydane w sprawie "na czas toczącego się postępowania", także przysługuje zażalenie, właśnie na podstawie art. 741 k.p.c. SN argumentował dodatkowo, iż takie postanowienie dotyczy spraw bardzo istotnych, a jest podejmowane w "trybie nagłym", dlatego należy poddać je kontroli wyższej instancji.

Na koniec SN zauważył, iż gdy postanowienie na podstawie art. 569 § 2 k.p.c. zostanie wydane gdy nie toczy się żadna sprawa rodzinna czy opiekuńcza (tj. poza jakimkolwiek postępowaniem), to jest postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy w rozumieniu art. 518 zdanie pierwsze k.p.c. i wtedy przysługuje na nie apelacja.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 października 2008 roku, sygn. akt III CZP 83/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika