Nagrody jubileuszowej nie można się zrzec

Powód na piśmie zrzekł się prawa do nagrody jubileuszowej, w zamian za umożliwienie mu kontynuowania zatrudnienia w celu nabycia uprawnień przedemerytalnych. Potem jednak domagał się jej wypłaty, podnosząc, że zrzeczenie się przez niego prawa do nagrody nastąpiło "pod przymusem".

Sprawa - na skutek skargi Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - trafiła do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że:

Porady prawne

Porozumienie stron stosunku pracy o zrzeczeniu się przez pracownika nagrody jubileuszowej jest nieważne na podstawie art. 58 k.c. Żądanie zapłaty tej nagrody podlega ocenie w świetle art. 8 k.p.

SN stwierdził, iż nagroda jubileuszowa może mieć różny charakter, ale jeśli ma cechy premii, to stanowi składnik wynagrodzenia za pracę. Tak było w niniejszej sprawie, gdyż nagroda była uzależniona od spełnienia obiektywnych kryteriów (stażu pracy). A skoro premia jest wynagrodzeniem za pracę, to art. 84 k.p. zakazuje zrzeczenia się jej. Czynność prawna dokonana wbrew temu przepisowi jest nieważna na podstawie art. 58 k.c.

Z drugiej jednak strony SN uznał, że wystąpienie o zapłatę premii, której wcześniej pracownik się zrzekł, może naruszać zasady współżycia społecznego. Są to, ogólnie rzecz biorąc, podstawowe zasady etycznego i uczciwego postępowania. W prawie pracy do tych zasad odwołuje się art. 8 k.p. Powinien on być stosowany oczywiście wyjątkowo. SN zwrócił jednak uwagę, iż w niniejszej sprawie powód prawa do nagrody jubileuszowej zrzekł się dobrowolnie, w celu uzyskania przychylnego nastawienia do siebie pracodawcy. Powód, zapewniając pracodawcę, że nagrody nie będzie się domagał, chciał uzyskać korzyść w postaci świadczenia przedemerytalnego, nieporównywalnie większą od nagrody. Przez kilkanaście miesięcy był niezdolny do pracy, co dawało podstawę do rozwiązania z nim stosunku pracy z powodu tej absencji, ale "wyprosił" pracodawcę, by ten rozwiązał z nim stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (to był jeden z warunków nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego). Sam zaproponował, że zrezygnuje z nagrody jubileuszowej. Ze sposobu "załatwienia" sprawy był zadowolony, a dopiero po dwóch latach wystąpił o nagrodę. Te okoliczności, zdaniem SN, mogły stanowić podstawę do oceny zachowania powoda jako nieuczciwego, sprzecznego z zasadami współżycia społecznego, a w konsekwencji - do oddalenia powództwa.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2006 roku, sygn. akt I BP 12/06, OSP 2009/2, poz. 14


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika