NFZ będzie mógł się domagać zwrotu kosztów leczenia poszkodowanych w wypadkach od ubezpieczyciela

Sejm zajmuje się obecnie poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny.

Kto może się domagać odszkodowania za zwrot kosztów leczenia w obecnym stanie prawnym?

Autorzzy projektu wskazują, iż w prawie polskim tylko ten jest poszkodowany, przeciwko komu było skierowane działanie sprawcy. Odszkodowania może domagać się jedynie osoba, która bezpośrednio poniosła szkodę wskutek danego zdarzenia. Dotyczy to także kosztów leczenia. Od tej zasady przewidziane są wyjątki (np. art. 446 k.c.).

Porady prawne

Kodeksowe przepisy o czynach niedozwolonych przyznają roszczenie o zwrot kosztów wynikłych z tytułu wyrządzenia szkody na osobie (w tym kosztów leczenia) tylko poszkodowanemu (art. 444 § 1 k.c.); tylko on jest w tym zakresie osobą czynnie legitymowaną.

Osoba trzecia, a za taką obecnie uznać należy Narodowy Fundusz Zdrowia, jeżeli nawet takie koszty pokryła, nie ma legitymacji czynnej w roszczeniu o zwrot tych kosztów,a więc nie może się skutecznie domagać takiego zwrotu.

Kiedy i w stosunku do kogo NFZ ma przysługiwać roszczenie o zwrot kosztów leczenia poszkodowanych w wypadkach samochodowych?

Ponieważ z reguły to NFZ ponosi koszty leczenia osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych w okolicznościach, które uzasadniają ochronę ubezpieczeniową w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC, autorzy projektu wskazują na konieczność zmiany tej zasady. Aby uniknąć zbędnych procesów, a zwłaszcza przyspieszyć okres zwrotu poniesionych kosztów leczenia poszkodowanych w wypadkach samochodowych przez NFZ, niezbędne jest - ich zdaniem - przyznanie mu prawa bezpośredniego dochodzenia roszczeń od zakładu ubezpieczeń, w którym umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC miał zawartą sprawca wypadku. Na gruncie polskiego prawa takie uregulowanie jest bowiem możliwe.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje w całości lub w części koszty leczenia osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych, a zachodzą przesłanki odpowiedzialności sprawcy wypadku objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC, to NFZ ma mieć prawo do zwrotu poniesionych kosztów od zakładu ubezpieczeń, z którym sprawca wypadku miał zawartą umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC. W takich okolicznościach NFZ mają przysługiwać roszczenia bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, z którym umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC zawarł sprawca wypadku.

Projektodawcy powołują się przy tym na poglądy doktryny oraz ukształtowane orzecznictwo sądowe, zgodnie z którym na gruncie ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC możliwe jest bezpośrednie dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego (w tym na drodze sądowej) bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń z pominięciem sprawcy wypadku.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (sejmowy druk nr 1948)
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r.  - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika