Nie daj się okraść w czasie snu
Zamykajmy za sobą drzwi i nigdy nie zostawiajmy dokumentów czy kluczy w przedpokoju. W drzwiach powinny się znaleźć tylko atestowane zamki.
Kiedy domownicy śpią, oni dostają się do mieszkań i kradną wartościowe przedmioty. To sposób działania włamywaczy określany metodą „na śpiocha”. Policja radzi, jak postępować, by nie stać się ofiarą „nocnych łowów”.
Co interesuje włamywacza?
Przed dokonaniem włamania przestępca stara się zdobyć jak najwięcej informacji na nasz temat. Interesuje go w szczególności stan majątkowy, wyposażenie mieszkania, zabezpieczenia oraz zwyczaje domowników. Włamywacze często sprawdzają naszą czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów czy dzwonków domofonem.
- Zdarzają się przypadki, że korzystając z różnego rodzaju usług, np. podczas remontu domu lub mieszkania, pracownicy firm remontowych zbierają informacje, które później wykorzystywane są podczas włamania – tłumaczy Komenda Główna Policji.
Według policyjnych statystyk włamywacze działają zazwyczaj między godz. 2 a 5 w nocy – w porze najmocniejszego snu mieszkańców.
Jeżeli obudzimy się któregoś ranka i okaże się, że okradziono nas „na śpiocha”, to od razu powinniśmy wezwać Policję. Ważne jest, aby niczego nie dotykać.
- Nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło. W ten sposób zacierasz ślady pozostawione przez rabusia – radzi stołeczna komenda.
Nie daj się okraść!
Stosując się do kilku prostych zasad możemy skutecznie utrudnić lub uniemożliwić kradzież.
Policja radzi, by zawsze zamykać drzwi i zabezpieczać okna oraz wejścia balkonowe. Właśnie takimi drogami przestępcy najczęściej dostają się do naszych domów. W drzwiach powinny znaleźć się zatem tylko atestowane zamki. Włamywacza zniechęcą również zauważone systemy alarmowe czy rolety antywłamaniowe.
Jeżeli posiadamy szczególnie cenne przedmioty, to zadbajmy o odpowiednie i dyskretne ich oznaczenie. Policja będzie mogła łatwiej je zidentyfikować w przypadku kradzieży.
Wchodząc do domu zamknijmy za sobą drzwi i nigdy nie zostawiajmy np. dokumentów i kluczy do samochodu w przedpokoju.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?