Nieuwzględnienie zarzutu potrącenia nie zamyka drogi sądowej

9 stycznia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone skargi konstytucyjne Polskiej Telefonii Cyfrowej oraz Marka J. dotyczące pozbawienia prawa do sądu w sytuacji dokonania czynności potrącenia.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 493 § 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego jest zgodny z art. 21 ust. 1, art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 64 i art. 77 ust. 2 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 2 i art. 21 ust. 2 Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zaskarżony przepis należy uznać za zgodny z Konstytucją. Przyjęte rozwiązania prawne zwiększają efektywność postępowania sądowego. Zdaniem Trybunału to właśnie szybkość i sprawność postępowania mogą w decydującym stopniu wpływać na skuteczność ochrony gwarantowanych w Konstytucji praw i wolności. Nieuwzględnienie zarzutu potrącenia nie zamyka pozwanemu drogi dochodzenia własnej wierzytelności w innym procesie. Regulacja ta odpowiada także zasadzie zrównoważonej pozycji procesowej stron. Ustawodawca słusznie uznał, że skoro powód udokumentował swoje roszczenie w sposób określony przepisami, to pozwany, broniąc się zarzutem potrącenia musi również udowodnić swoje wzajemne wierzytelności w sposób przewidziany tymi sami przepisami. W przeciwnym razie doszłoby do jawnej dysproporcji w traktowaniu stron. Wymóg stawiany wobec pozwanego odpowiada wymogom, jakie musi spełnić powód ubiegający się o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym. Podobnie jak w postępowaniu uproszczonym zakłada się zatem "równość broni" - wobec żądań powoda, któremu mogą być przeciwstawione przez pozwanego zarzuty tej samej rangi. Zdaniem Trybunału badana regulacja zachowuje więc postulaty sprawiedliwości proceduralnej, a także nie zamyka drogi sądowej.

Porady prawne

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 stycznia 2006 r., sygn. akt SK 55/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • basia1103 2020-01-22 12:25:57

    to skoro niema kompletnie żadnych praw to w takim razie dlaczego brane są jego dochody kiedy matka stara się o alimenty z fa i inne świadczenia

  • Angela 2018-08-19 14:54:41

    Co prawda nie jestem juz dzieckiem bo mam 22 lata ale chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość aby mój ojczym otrzymał władze rodzicielska? Opiekuje się mną z moja mama od kad skończyłam 3 latka, mój biologiczny ojciec nigdy się mną nie interesował, tylko próbuje wyciągać pieniądze ode mnie także chciałabym aby mój ojczym miał takie prawa

  • wiit 22 2015-11-05 01:08:19

    Rozumiem. O co chodzi a jak matka jest samotna i ojciec. Dziecka nie uznal to wtedy jake ma prawa ojczym


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika