Niezależność finansowa KRS nie jest warunkiem niezależności sądownictwa

18 lipca 2005 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Krajowej Rady Sądownictwa dotyczący uzyskania przez KRS pełnej organizacyjnej i finansowej niezależności.

W wyroku z 19 lipca Trybunał orzekł, że art. 10 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz niektórych innych ustaw nie jest niezgodny z art. 10 i art. 173 Konstytucji. Przepisy ustawy z 28 listopada 2003 roku nie naruszają Konstytucji. Pełna niezależność Krajowej Rady Sądownictwa nie ma wpływu na prawidłową realizację konstytucyjnych i ustawowych obowiązków KRS.

Porady prawne

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że samodzielność finansowa Krajowej Rady Sądownictwa nie jest nieodzownym warunkiem prawidłowej realizacji konstytucyjnych i ustawowych kompetencji KRS. Nie może być też traktowana jako gwarancja odrębności władzy sądowniczej. KRS jest samodzielnym, centralnym organem państwowym, którego funkcje powiązane są z władzą sądowniczą. Jednak zarówno jej funkcje, jak i prawne środki działania nie pozwalają utożsamić jej z sądami i trybunałami. Niezależność budżetu sądownictwa nie ma charakteru gwarancji konstytucyjnej, lecz jest gwarancją ustawową. Ustawodawca stworzył ją uznając, że jest to jedno z możliwych rozwiązań, służących zapewnieniu realizacji konstytucyjnych funkcji tych organów. Konstytucja nie wymaga jednak istnienia takiej formy gwarancji. Sprawowanie obsługi administracyjnej, organizacyjnej i technicznej Rady przez Kancelarię Prezydenta nie może być oceniane jako ingerencja władzy wykonawczej we władzę sądowniczą, przede wszystkim dlatego, że KRS nie jest władzą sądowniczą, a także nie jest statutową jednostką organizacyjną Kancelarii Prezydenta. Sprawowana przez Kancelarię obsługa nie może mieć wpływu na zakres kompetencji KRS. Odrębność budżetowa KRS nie dotyczy niezawisłości sędziów - w zakresie sprawowania przez nich urzędu.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 lipca 2005 r., sygn. akt K 28/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika