Nowe obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami
23 sierpnia Prezydent podpisał ustawę z dnia 29 lipca br. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie w zasadzie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli 13 października 2005 r.
Zmiany w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami
Przedstawiana nowelizacja zmienia także ustawę z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Poniżej omówiono ważniejsze zmiany w tej ustawie.
Przepisów tej ustawy nie będzie się już stosować wobec opakowań wykonanych z tekstyliów do materiałów reklamowych i katalogów handlowych, a od 1 stycznia 2008 r. również do opakowań wykonanych z tekstyliów.
Nowa definicja opłaty depozytowej
Określono, że opłata depozytowa to opłata pobierana przy sprzedaży detalicznej akumulatorów kwasowo-ołowiowych jako osobnych produktów, której zwrot następuje po przekazaniu zużytego akumulatora sprzedawcy detalicznemu tych akumulatorów lub do punktu systemu zbierania zużytych akumulatorów zorganizowanego przez przedsiębiorcę.
Eksport odpadów
W razie eksportu odpadów w celu poddania ich odzyskowi lub recyklingowi przedsiębiorca będzie obowiązany przedstawić również oświadczenie, że odzysk lub recykling odbywa się w instalacjach spełniających takie same wymagania jak określone dla instalacji eksploatowanych na terytorium kraju.
Odzysk odpadów
Poza wymogiem z art. 3 ust. 2a ustawy, przedsiębiorca będzie miał obowiązek osiągnąć do dnia 31 grudnia 2014 r. co najmniej 60% poziom odzysku odpadów opakowaniowych łącznie dla wszystkich rodzajów opakowań, w których wprowadził produkty. Będzie również obowiązany w tym samym terminie osiągnąć docelowy poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych, co najmniej w wysokości określonej w nowo dodanym załączniku nr 4a.
Przy obliczaniu osiągniętych poziomów odzysku przez danego przedsiębiorcę do masy odpadów opakowaniowych i poużytkowych poddanych odzyskowi nie będzie się już dodawało masy opakowań wielokrotnego użytku użytych powtórnie. Natomiast będzie można zaliczać określone procesy wymienione w zmienionym jednocześnie załączniku nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.
Nowe wykroczenie
Będzie nowy typ wykroczenia:
„Art. 37b. Kto będąc posiadaczem odpadów, wykonującym usługę polegającą na przekazywaniu odpadów do odzysku lub recyklingu, w imieniu przedsiębiorcy lub organizacji, nie przekazuje wniosku o wydanie dokumentu potwierdzającego odrębnie odzysk i odrębnie recykling prowadzącemu odzysk lub recykling
podlega karze grzywny.”
Ponadto znamiona czynów określonych w art. 38 i 39 ustawy dostosowano do zmienionych przepisów.
Pozostałe zmiany
Zmieniono załączniki 1, 3 i 4 oraz dodano załącznik 4a (określający docelowy poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych do dnia 31 grudnia 2014 r.). Ponadto wprowadzono np. zmiany w zakresie obliczania poziomu recyklingu olejów odpadowych, obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych dotyczących odzysku i recyklingu, stawek opłaty produktowej, zaległości z tytułu tej opłaty, obowiązków informacyjnych marszałka województwa, gospodarowania środkami pochodzącymi z opłaty produktowej i obowiązków informacyjnych sprzedawców i nabywców akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
Na podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów w opakowaniach, o których mowa w załączniku nr 1 do ustawy, lub produktów, o których mowa w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy, rozszerzono obowiązek zawiadomienia marszałka województwa o rozpoczęciu tej działalności - w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
Od 1 stycznia 2007 r. roczne sprawozdania przedsiębiorcy o wysokości należnej opłaty produktowej będą musiały zawierać informacje o:
- wysokości należnej opłaty produktowej, z podziałem na poszczególne rodzaje opakowań lub produktów i określeniem odpowiednio ich masy lub ilości,
- masie lub ilości opakowań wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy, w których przedsiębiorcy wprowadzili na rynek krajowy produkty, lub wprowadzonych na rynek krajowy przez przedsiębiorców produktów wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy, z podziałem na poszczególne ich rodzaje,
- masie lub ilości poddanych odzyskowi i recyklingowi odpadów opakowaniowych, z podziałem na poszczególne ich rodzaje i według sposobu ich odzysku i recyklingu, oraz odpadów poużytkowych, z podziałem na poszczególne ich rodzaje,
- osiągniętych poziomach odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych, z podziałem na poszczególne ich rodzaje, w terminie do dnia 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy.
Zmiany ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych
Ponadto, w art. 5 nowelizacji przewidziano zmiany w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Poszerzono np. definicję "opakowania". Teraz obejmuje ona także części opakowań i elementy pomocnicze połączone z opakowaniami i przeznaczone do tego samego celu co określone opakowanie.
Na producentów, importerów i dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań nałożono nowy obowiązek: muszą oni prowadzić działania edukacyjne w zakresie właściwego gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Działania te można jednak zlecić organizacji odzysku. Nie określono przy tym żadnych szczegółów prowadzenia takich działań edukacyjnych.
Zmiany w ustawie o odpadach
Art. 1 nowelizacji wprowadza zmiany w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.
Co do obowiązków podmiotów gospodarczych dookreślono m.in. zasady prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów. Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2006 r.
Taka ewidencja powinna być ona prowadzona zgodnie z przyjętym katalogiem odpadów i listą odpadów niebezpiecznych (określonym w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów - Dz. U. 2001 r., Nr 112, poz. 1206). Wytwórca odpadów (czyli każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów) ma natomiast prowadzić taką ewidencję z określeniem miejsca przeznaczenia odpadów.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2005 r., Nr 180, poz. 1495);
- Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. 2001 r., Nr 63, poz. 639, ze zm.);
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. 2001 r., Nr 62, poz. 628, ze zm.);
- Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. 2001 r., Nr 63, poz. 638, ze zm.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?