Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców?

Ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym m.in. możliwość czasowego zawieszania wykonywania działalności przez przedsiębiorców niezatrudniających pracowników zakłada przygotowany przez rząd projekt nowelizacji, który znajduje się teraz w Sejmie.

Czemu ma służyć proponowana nowelizacja?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma na celu wprowadzenie uregulowań, które w większym stopniu odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom przedsiębiorców oraz ułatwiają zgodne z prawem prowadzenie działalności gospodarczej. Projekt zawiera szereg rozwiązań akceptowanych publicznie przez przed­stawicieli rządu, polityków, a także organizacji pracodawców. Realizacja tych celów zwiększy - zdaniem projektodawców - zaufanie przedsiębiorców do organów państwa oraz może stanowić czynnik pobudzający wzrost gospodarczy.

Jakie ułatwienia przewidziano dla przedsiębiorców?

Projektowane przepisy zmierzają do realizacji następujących celów szczegółowych:

  • umożliwienia przedsiębiorcom zawieszania przez nich działalności gospo­darczej,

  • rozszerzenia i uszczegółowienia przepisów dotyczących interpretacji wydawanych przez organy administracji publicznej lub państwowe jednostki organizacyjne w indywidualnych sprawach przedsiębiorców co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej w innych sprawach niż podatkowe, tj. o interpretacje w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie,

  • wprowadzenia zasady, że organy administracji publicznej nie mogą odmówić przyjęcia wniosku niekompletnego,

  • wprowadzenie domniemania działalności przedsiębiorcy zgodnej z prawem,

  • wdrożenia postanowień: Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz Umowy ze Szwajcarią w zakresie czasowego świadczenia usług,

  • uelastycznienia przepisu dotyczącego oznakowania towarów.

Na czym ma polegać możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?

Nowelizacja wprowadza możliwość zawieszenia na okres do 24 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników. W tym czasie nie będzie on musiał płacić zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz składać deklaracji VAT. Za okres zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca nie będzie miał także obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (rentowe i emerytalne).

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w okresie zawieszenia wykonywania działalności będą mogły ubezpieczyć się dobrowolnie. Podczas zawieszenia wykonywania działalności, przedsiębiorca nie będzie mógł jednak osiągać dochodów związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Urzędnicy mają być bardziej przyjaźni przedsiębiorcom...

Ustawa zakłada ponadto, że organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia niekompletnego wniosku oraz żądać dokumentów, których obowiązek złożenia nie wynika wprost z przepisów prawa. Umożliwienie złożenia niekompletnego wniosku, a następnie „doniesienie" brakujących dokumentów znacznie przyśpieszy załatwienie sprawy przez przedsiębiorcę.

Jakie rozwiązania przewidziano dla przedsiębiorców zagranicznych?

Rozwiązania zawarte w nowelizacji rozszerzają również listę krajów, których obywatele (albo osoby prawne) będą mogli wykonywać na terytorium RP działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Działalność taką będą mogli zatem prowadzić obywatele oraz osoby prawne m.in. ze Szwajcarii.

W związku z postanowieniami prawa europejskiego, przedsiębiorcy z państw UE, EFTA oraz Szwajcarii będą mogli także czasowo świadczyć usługi w Polsce bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS albo ewidencji działalności gospodarczej.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 241)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika