Nowe zasady dostępu do tajnych protokołów
W internetowym wydaniu "Rzeczpospolitej" czytamy o nowych zasadach dostępu do protokołów zawierających informacje niejawne ustalonych przez Ministra Sprawiedliwości. Ich wprowadzenie związane jest ze zmianą ustawy o ochronie informacji niejawnych, która zmienia dotychczasową terminologie „tajemnicy państwowej i służbowe" na rzecz pojęcia „informacje niejawne".
Jak wskazuje "Rzeczpospolita": "Z przesłuchań oskarżonych, świadków, biegłych i kuratorów obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania w tajemnicy informacji niejawnych, sporządza się odrębny protokół. Każdy z nich dostaje też swój numer i tylko on pojawia się dalej w aktach." W protokołach, w zależności od znaczenia informacji znajdują się odpowiednie zastrzeżenia: „ściśle tajne", „tajne", „poufne" lub „zastrzeżone".
Protokoły z podobnymi zastrzeżeniami są szczególnie chronione przed nieuprawnionym wglądem. Na dostęp do nich może zezwolić zarządzenie prezesa sądu i przewodniczącego składu orzekającego, a jeśli sprawa jest na etapie postępowania przygotowawczego, uprawnić do wglądu może też prokurator. W zezwoleniu wskazuje się również zakres informacji, których można udzielić. Dodatkowo nowe zasady rezygnują z istniejącego dotychczas zakazu sporządzania kopii odpisów i wyciągów z dokumentów oznaczonych klauzulą tajności.
Ponadto, jak czytamy w "Rzeczpospolitej":"Dużego znaczenia nabierają zasady i warunki związane z przechowywaniem tajnych informacji. Czasem wystarczą zwyczajne, tyle że zamykane mechanicznie szafy. Niekiedy potrzebna jest kancelaria tajna w sądzie lub prokuraturze, a czasem nawet utworzone tam tzw. strefy bezpieczeństwa."
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?