Nowelizacja przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców z sąsiednich państw
Co zmienia się w zakresie zasad zatrudniania sąsiadów?
Od 1 lutego 2008 r. obowiązujerozporządzenie z dnia 29 stycznia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Nowy akt daje możliwość cudzoziemcom pochodzącym z państw graniczących z Polską - tj. Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej - wykonywania pracy krótkoterminowej, bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę, w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy licząc od pierwszego wjazdu do Polski.Dotychczasowe przepisy umożliwiały podejmowanie pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę jedynie w okresie do 3 miesięcy w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Zarówno w dotychczasowym, jak i w nowym brzmieniu przepisu, łączny okres wykonywania pracy w Polsce wynosi 6 miesięcy w roku. Różnica polega jedynie na tym, iż nowa regulacja dopuszcza możliwość przepracowania tego okresu w sposób ciągły, natomiast obecnie pomiędzy trzymiesięcznymi okresami pracy musiała nastąpić trzymiesięczna przerwa w zatrudnieniu.
Jakie warunki trzeba spełnnić przy zatrudnianiu Ukraińca, Białorusina lub Rosjanina?
Pracodawca zamierzający zatrudnić Ukraińca, Białorusina lub Rosjanina nadal będzie miał obowiązek zarejestrowania oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Procedura rejestracji odbywa się w trakcie jednorazowej, krótkiej wizyty w PUP i jest bezpłatna zarówno dla składającego oświadczenie jak i cudzoziemca.
Zarejestrowane oświadczenie stanowi podstawę do uzyskania przez cudzoziemca w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w kraju jego stałego pobytu wizy pobytowej, uprawniającej do wykonywania pracy. Przepis ma charakter pilotażowy, a jego stosowanie przewidziane jest do 31 grudnia 2009 r. Ewentualne przedłużenie okresu obowiązywania nastąpi po dokonaniu analizy skuteczności wprowadzonej regulacji.
Obowiązujące od połowy 2007 roku ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców z państw graniczących z Polską spotkały się - jak twierdzi resort pracy - z pozytywnym oddźwiękiem wśród polskich pracodawców, a także branżowych organizacji samorządowych, zwłaszcza w sektorze rolnym i budownictwie. Wstępne analizy wskazują na zwiększone zainteresowanie zarówno pracodawców, jak i cudzoziemców, legalnym zatrudnieniem - zwłaszcza przy pracach sezonowych, zdominowanych dotychczas przez osoby pracujące nielegalnie, z reguły z Ukrainy i Białorusi, np. w sadownictwie.
Zauważalny systematyczny wzrost liczby oświadczeń rejestrowanych dla cudzoziemców zainteresowanych podjęciem pracy w budownictwie czy też w transporcie powoduje - w opinii resortu pracy - stopniowe łagodzenie skutków odpływu polskich pracowników do pracy w państwach UE. W związku z funkcjonowaniem systemu umożliwiającego wykonywanie pracy na uproszczonych warunkach, w oparciu o informacje napływające z PUP oraz organów kontrolnych, nie zanotowano istotnych lub masowych nadużyć.
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie z dnia 29 stycznia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. 2008 r., Nr 17, poz. 106)
Źródło: www.mpips.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?