Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług
Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza przepisy o charakterze dostosowawczym do prawa Unii Europejskiej. Upraszcza ona rozliczenia podatku VAT, wprowadza stabilność prawną oraz zmniejsza obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców.
Jedna ze zmian przewiduje, że podatnicy nie muszą już wystawiać faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z podatku VAT, chyba, że nabywca o to poprosi. Ponadto, w przypadku kwoty transakcji, która nie przekracza 450 zł, możliwe jest wystawianie faktur uproszczonych.
Zgodnie z nowelizacją na wystawienie faktury sprzedawca ma czas do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu realizacji transakcji. Ponadto, nowe przepisy dają możliwość wystawiania faktur zbiorczych za cały miesiąc kalendarzowy. Poza tym, podatnicy świadczący tzw. usługi ciągłe (np. dostarczanie wody, prądu i gazu) zostali zwolnieni z obowiązku fakturowania otrzymanych zaliczek.
Sejm uchwalił nowelizację 7 grudnia 2012 r., a prezydent podpisał ją 27 grudnia 2012 r. Ustawa weszła w życie z wyjątkiem przepisów dotyczących m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania oraz zmian w zasadach odliczania podatku naliczonego, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?