Obowiązek uzasadnienia wyroku w razie uznania apelacji za bezzasadną
Art. 457 § 1. stanowi, że uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie 14 dni. W § 2. czytamy, że jeżeli sąd utrzymuje zaskarżony wyrok w mocy, uznając apelację za oczywiście bezzasadną, uzasadnienie sporządza się na wniosek strony, chyba że zostało zgłoszone zdanie odrębne.
Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli sąd odwoławczy, po rozpoznaniu sprawy z powodu apelacji strony, dojdzie do przekonania, że apelacja jest oczywiście bezzasadna ( art 457 par 2 kpk), to utrzymując zaskarżony wyrok w mocy obowiązany jest wskazać w wyroku, iż czyni tak uznając apelację za oczywiście bezzasadną. W przeciwnym wypadku, przy braku takiego rozstrzygnięcia, uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu, zgodnie z art. 457 § 1 kpk.
W uzasadnieniu należy podać, czym kierował się Sąd wydając wyrok oraz dlaczego zarzuty i wnioski apelacji sąd uznał za zasadne albo niezasadne. Jeśli zatem Sąd uznaje apelację za oczywiście bezzasadną to powinien to w orzeczeniu wskazać. W razie, gdy tego nie uczyni nie stosuje się paragrafu drugiego art. 457 i wynika z tego wniosek, że uzasadnienie należy sporządzić z urzędu.

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 24 czerwca 2004 r. III KZ 15/2004 Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/8
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?