25.1.2011
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Obowiązek wniesienia wkładu
WkÅ‚adem jest okreÅ›lone w umowie spółki Å›wiadczenie wspólnika, do którego zobowiÄ…zuje siÄ™ on w zwiÄ…zku z uczestnictwem w spółce. Art. 3 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) wymienia wkÅ‚ad jako obligatoryjnÄ… postać współdziaÅ‚ania uczestników w dążeniu do osiÄ…gniÄ™cia wspólnego celu, a zarazem przedmiotowo istotny element umowy spółki. Ustawodawca wyklucza możliwoÅ›ci tworzenia spółek bezwkÅ‚adowych. UchwaÅ‚a wspólników zwalniajÄ…ca komandytariusza z tego obowiÄ…zku jest nieważna (art. 108 § 2 KSH). ObowiÄ…zek ten nie wyczerpuje siÄ™ poprzez umieszczone w umowie zobowiÄ…zania do wniesienia wkÅ‚adu w oznaczonej wysokoÅ›ci, lecz dopiero na skutek jego realnego wniesienia. Jego wykonania mogÄ… dochodzić zarówno inni wspólnicy (za pomocÄ… tzw. actio pro socio), jak i sama spółka komandytowa po zarejestrowaniu.

Wysokość wkładu wniesionego przez komandytariusza, jak i wszelkie zmiany dotyczące jego wartości podlegają wpisowi do rejestru. Wpis ma charakter deklaratoryjny.
Ustawodawca nie różnicuje wartoÅ›ci wkÅ‚adów wnoszonych przez wspólników w zależnoÅ›ci od posiadanego przez nich statusu w spółce. Możliwa jest, sytuacja, gdy wkÅ‚ad komandytariusza bÄ™dzie analogiczny do wkÅ‚adu komplementariusza. W razie wÄ…tpliwoÅ›ci uważa siÄ™, że wkÅ‚ady wspólników sÄ… równe (art. 48 § 1 w zw. z art. 103 KSH).
Z punktu widzenia pozycji komandytariusza istotne znaczenie ma rozróżnienie wkÅ‚adów na umówione i wniesione do spółki. WkÅ‚ady umówione to wkÅ‚ady zdeklarowane w umowie spółki, natomiast wkÅ‚ady wniesione to realne przysporzenie na rzecz majÄ…tku spółki. Wniesienie wkÅ‚adu w stosunkach zewnÄ™trznych powoduje redukcjÄ™ osobistej odpowiedzialnoÅ›ci komandytariusza, zaÅ› w stosunkach wewnÄ™trznych decyduje o proporcji udziaÅ‚u w zysku (art. 123 § 1 i 2 KSH). WkÅ‚ady umówione majÄ… znaczenie dla okreÅ›lenia stopnia partycypacji przez komandytariusza w stratach (art. 123 § 3 KSH).
WkÅ‚ad ma wartość majÄ…tkowÄ…, może mieć charakter pieniężny i niepieniężny. Może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu na rzecz spółki wÅ‚asnoÅ›ci rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych Å›wiadczeÅ„ (art. 48 § 2 w zw. z art. 103 KSH).
WkÅ‚ad niepieniężny komandytariusza może polegać na Å›wiadczeniu oznaczonym, co do tożsamoÅ›ci lub co do gatunku. W doktrynie przyjmuje siÄ™, iż prawo bÄ™dÄ…ce wkÅ‚adem niepieniężnym powinno speÅ‚niać trzy warunki. Po pierwsze musi przedstawiać wartość majÄ…tkowÄ…, po drugie mieć zdolność bilansowÄ…. Trzecim wymogiem jest to, aby byÅ‚o to prawo zbywalne, ustanowione lub możliwe do ustanowienia. ZasadÄ… jest, że wykonywanie pracy lub Å›wiadczenie usÅ‚ug na rzecz spółki, jak również wynagrodzenie za usÅ‚ugi Å›wiadczone przy jej powstaniu, może stanowić wkÅ‚ad do spółki osobowej. Ustawodawca uwarunkowaÅ‚ możliwość wniesienia wkÅ‚adu w takiej postaci przez wspólnika biernego od wniesienia przez niego także innych wkÅ‚adów o wartoÅ›ci wyższej lub równej sumie komandytowej (art.107 § 2 KSH). Komandytariusz nie może Å›wiadczyć pracy dopóty, dopóki wartość innych jego udziałów nie zbilansuje sumy komandytowej. Treść art. 107 § 2 KSH ogranicza również możliwość potrÄ…cenia roszczeÅ„ przysÅ‚ugujÄ…cych komandytariuszowi wobec spółki z tytuÅ‚u usÅ‚ug powstaÅ‚ych przy jej powstaniu (tzw. prowizja gryngerska). Wyłączona zostaÅ‚a natomiast możliwość wnoszenia przez komandytariusza aportu w postaci udziałów i akcji spółek kapitaÅ‚owych, które sÄ… komplementariuszami spółki komandytowej (art. 107 § 3 KSH). Za niedopuszczalne trzeba uznać zarówno przeniesienie udziałów lub akcji, jak również ustanowienie na nich zastawu, dzierżawy lub użytkowania na rzecz spółki. Należy pamiÄ™tać, że komentowany przepis nie wyklucza możliwoÅ›ci łączenia pozycji komandytariusza oraz wspólnika spółki z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… lub akcjonariusza spółki akcyjnej, która jest komplementariuszem.
Umowa spółki powinna szczegółowo określać wkład każdego wspólnika. Należy więc umieścić w treści umowy takie informacje jak: przedmiot świadczenia, jego wartość, osobę zobowiązaną do spełnienia go, tytuł prawny, jaki będzie przysługiwał spółce do danego dobra majątkowego (najem, dzierżawa, licencja, itp.) W razie braku takiego określenia przyjmuje się, że wkład jest przeniesiony na spółkę. Wskazane jest, aby wspólnicy w umowie spółki określili również sposób, miejsce i termin świadczenia. Jeżeli wkład nie może być wniesiony jednorazowo wskazane jest oznaczenie części wkładu i terminów ich wniesienia.

Potrzebujesz porady prawnej?
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
Jak klasyfikuje siÄ™ prawa komandytariusza? Prawa i obowiÄ…zki przyznane lub obciążajÄ…ce komandytariusza sÅ‚użą realizacji jego statusu w spóÅ‚ce. PodziaÅ‚ ich w oparciu o model klasyczny, oparty na wyodrÄ™bnieniu praw korporacyjnych i majÄ…tkowych, zostaÅ‚ poddany krytyce z tego wzglÄ™du, (...)
Spółka komandytowa - Zasady funkcjonowania spółki komandytowej
Jeżeli posiadasz czas, umiejÄ™tnoÅ›ci oraz pomysÅ‚ na zrealizowanie danego przedsiÄ™wziÄ™cia a Twój znajomy posiada kapitaÅ‚ który chciaÅ‚by korzystnie ulokować to wówczas możecie wspólnie zastanowić siÄ™ nad zaÅ‚ożeniem spóÅ‚ki komandytowej. SpóÅ‚ka (...)
Spółka komandytowa w stadium wstępnym
Jak dochodzi do powstania spóÅ‚ki komandytowej? ZawiÄ…zanie spóÅ‚ki komandytowej nastÄ™puje w drodze zawarcia umowy pomiÄ™dzy jej uczestnikami, spóÅ‚ka zaÅ› jako odrÄ™bny podmiot powstaje z chwilÄ… wpisu do wÅ‚aÅ›ciwego rejestru (art. 109 § 1 KSH). Chodzi o Krajowy (...)
Charakterystyka spółki komandytowej
Jaki jest charakter prawny spóÅ‚ki komandytowej? SpóÅ‚ka komandytowa jako spóÅ‚ka osobowa jest podmiotem praw i obowiÄ…zków zaciÄ…gniÄ™tych w jej imieniu. Może ona we wÅ‚asnym imieniu nabywać prawa oraz zaciÄ…gać zobowiÄ…zania. SpóÅ‚ka komandytowa ma także (...)
Likwidacja spółki komandytowej
Zadania postÄ™powania likwidacyjnego PostÄ™powanie likwidacyjne ma celu doprowadzenie sytuacji majÄ…tkowej spóÅ‚ki do takiej sytuacji, by możliwe staÅ‚o siÄ™ spÅ‚acenie dÅ‚ugów, pokrycie kosztów postÄ™powania likwidacyjnego i podziaÅ‚ ewentualnej nadwyżki pomiÄ™dzy wspólników. (...)
Jakie są skutki działania rzekomego pełnomocnika?
Z zastrzeżeniem wyjÄ…tków w ustawie przewidzianych albo wynikajÄ…cych z wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci czynnoÅ›ci prawnej, można dokonać czynnoÅ›ci prawnej przez przedstawiciela. To uregulowanie zawarte w Kodeksie cywilnym jest niezwykle ważne zwÅ‚aszcza dla wzajemnych stosunków cywilnych i gospodarczych. (...)
Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową
Dokonanie przeksztaÅ‚cenia spóÅ‚ki osobowej w innÄ… spóÅ‚kÄ™ osobowÄ… jest możliwe po speÅ‚nieniu ogólnych wymagaÅ„ ustanowionych dla wszystkich przeksztaÅ‚ceÅ„ oraz dodatkowo pewnych szczególnych wymogów zwiÄ…zanych tylko ze spóÅ‚kami osobowymi. Jakie (...)
Jak założyć spółkę komandytową?
Umowa spóÅ‚ki komadytowej Umowa spóÅ‚ki komandytowej do niedawna mogÅ‚a zostać zostać zawarta wyłącznie w formie aktu notarialnego. Umowa spóÅ‚ki komandytowej może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy. Zawarcie umowy spóÅ‚ki komandytowej (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
Charakter prawny odpowiedzialnoÅ›ci komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiÄ…zania spóÅ‚ki w sposób bezpoÅ›redni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokoÅ›ci sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialnoÅ›ci oznacza ponoszenie jej caÅ‚ym swoim majÄ…tkiem (...)
Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona
NazwÄ… spóÅ‚ki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiÄ™biorstwa prowadzonego przez takÄ… spóÅ‚kÄ™. SpóÅ‚ka może pozywać i być pozywanÄ… pod firmÄ…. Poza tym firma nie może zostać zbyta bez przedsiÄ™biorstwa. W praktyce można wyróżnić kilka zasad tworzenia (...)
Wspólnicy pewnej spółki cywilnej posiadali zezwolenie na prowadzenie aptek i punktu aptecznego. Spółka cywilna zostaÅ‚a przeksztaÅ‚cona w spółkÄ™ komandytowÄ… (na podstawie art. 551 § 2 k.s.h.). Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Wojewódzki SÄ…d (...)
Reprezentacja spółki komandytowej przez komandytariusza
Zakres reprezentacji spóÅ‚ki przez wspólnika komandytowego Komandytariusz może reprezentować spóÅ‚kÄ™ na podstawie udzielonego mu zwykÅ‚ego peÅ‚nomocnictwa cywilnego lub prokury (art. 118 § 1 Kodeksu spóÅ‚ek handlowych - dalej: KSH). Zakres umocowania peÅ‚nomocnictwa (...)
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej
Odpowiedzialność spóÅ‚ki SpóÅ‚ka odpowiada caÅ‚ym majÄ…tkiem za zaciÄ…gniÄ™te w jej imieniu zobowiÄ…zania solidarnie z jej wspólnikami. Jednakże zgodnie z zasadÄ… subsydiarnoÅ›ci odpowiedzialnoÅ›ci wspólników, wierzyciele którzy chcÄ… zaspokoić swe (...)
Kto podpisuje i zatwierdza sprawozdanie finansowe w spółce komandytowej?
W myÅ›l obowiÄ…zujÄ…cych przepisów prawa, spóÅ‚ka komandytowa jest zobowiÄ…zana do sporzÄ…dzania sprawozdania finansowego i jego zÅ‚ożenia do wÅ‚aÅ›ciwego sÄ…du rejestrowego. Zgodnie bowiem z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowoÅ›ci, sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której (...)
Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej
Lata 90. czyli czas anachronizmu Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyÅ‚y głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniajÄ…cej siÄ™ rzeczywistoÅ›ci, brak byÅ‚o instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniaÅ‚yby peÅ‚nÄ… ochronÄ™ wszystkich podmiotów (...)
Stałe wypłaty dla wspólników spółki komandytowej i jawnej - opinia prawna
Stan faktyczny JesteÅ›my na etapie sporzÄ…dzania umowy spóÅ‚ki. Nie zostaÅ‚a jeszcze podjÄ™ta ostateczna decyzja co do rodzaju spóÅ‚ki. BÄ™dzie to najprawdopodobniej spóÅ‚ka jawna albo – jeÅ›li na wejÅ›cie do spóÅ‚ki zdecyduje siÄ™ inwestor – spóÅ‚ka komandytowa. (...)
Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej
SpóÅ‚ka komandytowo-akcyjna stanowi swoiste połączenie cech spóÅ‚ek osobowych (komandytowej) i kapitaÅ‚owych (akcyjnej). Kodeks spóÅ‚ek handlowych uksztaÅ‚towaÅ‚ jÄ… jako spóÅ‚kÄ™ osobowÄ…, skutkiem czego jest pozbawiona osobowoÅ›ci prawnej. JednoczeÅ›nie taka (...)
Obniżki, uÅ‚atwienia i uszczelnianie Ministerstwo Finansów przygotowaÅ‚o rozwiÄ…zania uszczelniajÄ…ce system podatkowy, a tym samym zapewniajÄ…ce możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. WÅ›ród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiÄ…zku podatkowego na (...)
O nowych rozwiązaniach podatkowych dla spółek komandytowych w Senacie
Debata o nowych rozwiÄ…zaniach podatkowych dla spóÅ‚ek komandytowych „O sprawiedliwy system podatkowy – rozwiÄ…zania dla spóÅ‚ek komandytowych” to temat konferencji, która odbyÅ‚a siÄ™ on-line 23 listopada 2020 r. w Senacie. DebatÄ™, w ramach senackich (...)
PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe
Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) bÄ™dzie finansowaÅ‚ spóÅ‚ki, które nastÄ™pnie podlegajÄ… restrukturyzacji. SkÄ…d potrzeba wyjaÅ›nieÅ„? Zgodnie z planowanymi zmianami dot. zasad opodatkowania spóÅ‚ek komandytowych, zakÅ‚ada siÄ™ nadanie takim spóÅ‚kom podmiotowoÅ›ci (...)
Jak założyć spółkę komandytową?
Umowa spóÅ‚ki komadytowej Umowa spóÅ‚ki komandytowej do niedawna mogÅ‚a zostać zostać zawarta wyłącznie w formie aktu notarialnego. Umowa spóÅ‚ki komandytowej może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy. Zawarcie umowy spóÅ‚ki komandytowej (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
Charakter prawny odpowiedzialnoÅ›ci komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiÄ…zania spóÅ‚ki w sposób bezpoÅ›redni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokoÅ›ci sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialnoÅ›ci oznacza ponoszenie jej caÅ‚ym swoim majÄ…tkiem (...)
Charakterystyka spółki komandytowej
Jaki jest charakter prawny spóÅ‚ki komandytowej? SpóÅ‚ka komandytowa jako spóÅ‚ka osobowa jest podmiotem praw i obowiÄ…zków zaciÄ…gniÄ™tych w jej imieniu. Może ona we wÅ‚asnym imieniu nabywać prawa oraz zaciÄ…gać zobowiÄ…zania. SpóÅ‚ka komandytowa ma także (...)
Spółka komandytowa - Zasady funkcjonowania spółki komandytowej
Jeżeli posiadasz czas, umiejÄ™tnoÅ›ci oraz pomysÅ‚ na zrealizowanie danego przedsiÄ™wziÄ™cia a Twój znajomy posiada kapitaÅ‚ który chciaÅ‚by korzystnie ulokować to wówczas możecie wspólnie zastanowić siÄ™ nad zaÅ‚ożeniem spóÅ‚ki komandytowej. SpóÅ‚ka (...)
Spółka komandytowa w stadium wstępnym
Jak dochodzi do powstania spóÅ‚ki komandytowej? ZawiÄ…zanie spóÅ‚ki komandytowej nastÄ™puje w drodze zawarcia umowy pomiÄ™dzy jej uczestnikami, spóÅ‚ka zaÅ› jako odrÄ™bny podmiot powstaje z chwilÄ… wpisu do wÅ‚aÅ›ciwego rejestru (art. 109 § 1 KSH). Chodzi o Krajowy (...)
Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona
NazwÄ… spóÅ‚ki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiÄ™biorstwa prowadzonego przez takÄ… spóÅ‚kÄ™. SpóÅ‚ka może pozywać i być pozywanÄ… pod firmÄ…. Poza tym firma nie może zostać zbyta bez przedsiÄ™biorstwa. W praktyce można wyróżnić kilka zasad tworzenia (...)
Wspólnicy pewnej spółki cywilnej posiadali zezwolenie na prowadzenie aptek i punktu aptecznego. Spółka cywilna zostaÅ‚a przeksztaÅ‚cona w spółkÄ™ komandytowÄ… (na podstawie art. 551 § 2 k.s.h.). Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Wojewódzki SÄ…d (...)
Reprezentacja spółki komandytowej przez komandytariusza
Zakres reprezentacji spóÅ‚ki przez wspólnika komandytowego Komandytariusz może reprezentować spóÅ‚kÄ™ na podstawie udzielonego mu zwykÅ‚ego peÅ‚nomocnictwa cywilnego lub prokury (art. 118 § 1 Kodeksu spóÅ‚ek handlowych - dalej: KSH). Zakres umocowania peÅ‚nomocnictwa (...)
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej
Odpowiedzialność spóÅ‚ki SpóÅ‚ka odpowiada caÅ‚ym majÄ…tkiem za zaciÄ…gniÄ™te w jej imieniu zobowiÄ…zania solidarnie z jej wspólnikami. Jednakże zgodnie z zasadÄ… subsydiarnoÅ›ci odpowiedzialnoÅ›ci wspólników, wierzyciele którzy chcÄ… zaspokoić swe (...)
Kto podpisuje i zatwierdza sprawozdanie finansowe w spółce komandytowej?
W myÅ›l obowiÄ…zujÄ…cych przepisów prawa, spóÅ‚ka komandytowa jest zobowiÄ…zana do sporzÄ…dzania sprawozdania finansowego i jego zÅ‚ożenia do wÅ‚aÅ›ciwego sÄ…du rejestrowego. Zgodnie bowiem z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowoÅ›ci, sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której (...)
Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej
Lata 90. czyli czas anachronizmu Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyÅ‚y głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniajÄ…cej siÄ™ rzeczywistoÅ›ci, brak byÅ‚o instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniaÅ‚yby peÅ‚nÄ… ochronÄ™ wszystkich podmiotów (...)
Stałe wypłaty dla wspólników spółki komandytowej i jawnej - opinia prawna
Stan faktyczny JesteÅ›my na etapie sporzÄ…dzania umowy spóÅ‚ki. Nie zostaÅ‚a jeszcze podjÄ™ta ostateczna decyzja co do rodzaju spóÅ‚ki. BÄ™dzie to najprawdopodobniej spóÅ‚ka jawna albo – jeÅ›li na wejÅ›cie do spóÅ‚ki zdecyduje siÄ™ inwestor – spóÅ‚ka komandytowa. (...)
Likwidacja spółki komandytowej
Zadania postÄ™powania likwidacyjnego PostÄ™powanie likwidacyjne ma celu doprowadzenie sytuacji majÄ…tkowej spóÅ‚ki do takiej sytuacji, by możliwe staÅ‚o siÄ™ spÅ‚acenie dÅ‚ugów, pokrycie kosztów postÄ™powania likwidacyjnego i podziaÅ‚ ewentualnej nadwyżki pomiÄ™dzy wspólników. (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
Jak klasyfikuje siÄ™ prawa komandytariusza? Prawa i obowiÄ…zki przyznane lub obciążajÄ…ce komandytariusza sÅ‚użą realizacji jego statusu w spóÅ‚ce. PodziaÅ‚ ich w oparciu o model klasyczny, oparty na wyodrÄ™bnieniu praw korporacyjnych i majÄ…tkowych, zostaÅ‚ poddany krytyce z tego wzglÄ™du, (...)
Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej
SpóÅ‚ka komandytowo-akcyjna stanowi swoiste połączenie cech spóÅ‚ek osobowych (komandytowej) i kapitaÅ‚owych (akcyjnej). Kodeks spóÅ‚ek handlowych uksztaÅ‚towaÅ‚ jÄ… jako spóÅ‚kÄ™ osobowÄ…, skutkiem czego jest pozbawiona osobowoÅ›ci prawnej. JednoczeÅ›nie taka (...)
Obniżki, uÅ‚atwienia i uszczelnianie Ministerstwo Finansów przygotowaÅ‚o rozwiÄ…zania uszczelniajÄ…ce system podatkowy, a tym samym zapewniajÄ…ce możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. WÅ›ród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiÄ…zku podatkowego na (...)
O nowych rozwiązaniach podatkowych dla spółek komandytowych w Senacie
Debata o nowych rozwiÄ…zaniach podatkowych dla spóÅ‚ek komandytowych „O sprawiedliwy system podatkowy – rozwiÄ…zania dla spóÅ‚ek komandytowych” to temat konferencji, która odbyÅ‚a siÄ™ on-line 23 listopada 2020 r. w Senacie. DebatÄ™, w ramach senackich (...)
PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe
Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) bÄ™dzie finansowaÅ‚ spóÅ‚ki, które nastÄ™pnie podlegajÄ… restrukturyzacji. SkÄ…d potrzeba wyjaÅ›nieÅ„? Zgodnie z planowanymi zmianami dot. zasad opodatkowania spóÅ‚ek komandytowych, zakÅ‚ada siÄ™ nadanie takim spóÅ‚kom podmiotowoÅ›ci (...)
Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych
W dniu 28 listopada 2003 r. wchodzi w życie ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2002r. Nr 197 poz. 1661). Ustawa ta określa zasady odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary jako przestępstwa lub przestępstwa (...)
Spółka z o.o. komandytowa - opinia prawna
Stan faktyczny Trzy osoby sÄ… wspólnikami sp. z o. o., a jednoczeÅ›nie sÄ… one czÅ‚onkami jej zarzÄ…du. Planowane jest utworzenie spóÅ‚ki komandytowej, w której komplementariuszem miaÅ‚aby być sp. z o. o. zaÅ› komandytariuszami jej wspólnicy, jako osoby fizyczne. Czy (...)