Od 24 kwietnia zmiany w umowie o roboty budowlane
Dziś (tj. 24 kwietnia 2003r.) wchodzi pierwsza część nowelizacji kodeksu cywilnego. Nowela obejmuje przepisy regulujące umowę o roboty budowlane.
Zmiany mają zapobiec nagminnemu w polskich warunkach zjawisku, jakim jest upadłość wykonawców robót budowlanych (generalnych wykonawców) - a co się z tym wiąże niewykonanie umowy z podwykonawcą. Jest to znana w światku budowlanym metoda na tzw. wydmuszkę: inwestor zleca wykonanie robót budowlanych wykonawcy, ten dokonuje podzleceń podwykonawcom, którymi są najczęściej mali i średni przedsiębiorcy. Po krótkim czasie wykonawca ogłasza upadłóść a podwykonawcy nie mogą uzyskać zapłaty za wykonane roboty. Powoduje to upadek wielu małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych, poszerzając nędzę bezrobocia w naszym kraju.
Zgodnie z nowelizacją, za zobowiązania wykonawców (generalnych wykonawców) wobec ich podwykonawców odpowiedzialni będą wykonawcy solidarnie z inwestorem. Na zawarcie każdej umowy przez wykonawcę z podwykonawcą, musi wyrazić zgodę inwestor - jest to wymagane ze względu na jego solidarną odpowiedzialność za wypłatę należności za wykonane przez podwykonawcę roboty budowlane.
Zgoda inwestora musi być wyrażona w terminie 14 dni od przedstawienia mu umowy lub projektu umowy z podwykonawcą. Jeżeli w tym terminie nie zgłosi poprawek, uważa się, że inwestor zaakceptował umowę bez zastrzeżeń.
Podobnie, zgoda inwestora i głównego wykonawcy jest wymagana, gdy podwykonawca zawiera kolejną umowę z innym podwykonawcą.
Każda umowa o podwykonawstwo musi być zawarta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Również jej zmiana oraz uzupełnienie wymaga takiej formy.
Przepisy chronią podwykonawców poprzez zabezpieczenie ich roszczeń z tytułu wykonanych robót - zabezpieczeniem będzie solidarna odpowiedzialność wykonawcy (którego zdolność finansowa przy metodzie "na wydmuszkę" jest praktycznie zerowa) i inwestora, który na roboty budowlane musi wyłożyć pieniądze.
Wszelkie odstępstwa od projektowanych zmian będą nieważne. Postanowienia znowelizowanego kodeksu cywilnego będą miały zastosowanie do umów zawieranych po wejściu w życie noweli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?