Od świadectwa pracy zależeć będzie świadczenie przedemerytalne

Jeśli zatrudniony sam odszedł z pracy, bo np. nie wypłacałeś mu pensji, zadbaj o prawidłowe wypełnienie świadectwa pracy. Uniknie on wtedy problemów z uzyskaniem pieniędzy z ZUS. Nowością jest, że podwładny rzucający posadę z powodu nierzetelności szefa ma prawo do świadczenia przedemerytalnego. Wprowadziła ją nowela z 19 grudnia 2008 r. do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33). Zmiana obowiązuje od 1 lutego 2009 r. Od tego właśnie dnia definicja rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu, zawarta w słowniku ustawy, została poszerzona o tę właśnie pozycję (art. 2 ust. 1 pkt 29 lit. d).

Porady prawne

Rzeczpospolita 22.04.2009 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • viatrak 2011-04-22 22:33:41

    Jakiś nonsens życiowy, który pracodawca w świadectwie pracy przyzna się dobrowolnie, że zalegał pracownikowi z poborami? Sądy pracy będą mieć duuużo roboty zarówno w przypadku wpisania i nie wpisania tej klauzuli do świadectwa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika