W dniu 26 lipca 2013 roku uchwalona została ustawa nowelizująca ustawę prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.
Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. W 2011 roku najechanie na pieszego stanowiło 10.936 wypadków (27,3% ogółu) w wyniku których zginęły 1394 osoby (33,3% ogółu zabitych w wypadkach drogowych), a 10.200 osób zostało rannych (20,6%). Osoby piesze spowodowały 4,377 wypadków, w których zginęły 754 osoby, co stanowiło 18% ogółu zabitych, 3718 zostało rannych.

Aby zapobiegać takim wypadkom prowadzone było wiele kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa, które zachęcały do noszenia przez pieszych elementów odblaskowych. Do tej pory ustawa prawo o ruchu drogowym zobowiązywała do noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym wyłącznie osoby do 15 roku życia. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, obowiązek używania tych elementów dotyczyć będzie wszystkich pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu oraz poza obszarem zabudowanym.
Po zmianie ustawy, pieszy będzie mógł poruszać się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.
W uzasadnieniu do projektu tej nowelizacji podkreśla się, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią bariery uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego obywatela. Koszty zaś leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania. Projekt ten nie spowoduje obciążenia dla budżetu państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.
Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wchodzi w życie dnia 31 sierpnia 2014 roku.
e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Przyczynienie się poszkodowanego – zakres odpowiedzialności Ubezpieczyciela
Podstawą odpowiedzialności Ubezpieczyciela jest art. 822 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który stanowi, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, (...)
Od września piesi muszą mieć obowiązkowe odblaski
Od września każdy pieszy idący drogą lub poboczem po zmroku musi mieć odblask. Przepis dotyczy wszystkich, ani jak do tej pory tylko dzieci do 15. roku życia. Wyjątek dotyczy tylko tych, którzy będą szli po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, (...)
Wielkie zamieszanie o odblaski
Radio, telewizja, gazety ... wszyscy i wszędzie mówią o odblaskach. Posłowie SLD (których to projekt został przegłosowany) opowiadają dlaczego odblaski powinny być wprowadzone. Dziennikarze, komentatorzy i internetowi hejterzy atakują posłów – że zmiana została wprowadzona (...)
Nie szanujesz pieszego na drodze? Tyle możesz zapłacić
Pieszy w przeciwieństwie do kierowcy nie jest chroniony przez karoserię auta, poduszkę powietrzną, ani pasy bezpieczeństwa. Ma więc znacznie mniejsze szanse na wyjście z wypadku bez szwanku. A liczba wypadków z udziałem pieszych jest niemała – w zeszłym roku sięgnęła 10 309. Jak wynika (...)
Przejścia dla pieszych mają być bezpieczniejsze
Blisko połowa ofiar wypadków z udziałem pieszych w 2017 r. zginęła w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. 90% wszystkich pieszych, którzy doznali obrażeń na polskich drogach, zostało rannych także w takich miejscach. Na przejściach dla pieszych odnotowano 4.091 wypadków, (...)
„Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 – 2024”
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 – 2024”, przedłożoną przez ministra infrastruktury. ##baner## Uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program (...)
Obowiązek noszenia odblasków już nie tylko dla dzieci
W ostatni dzień wakacji zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami. Każdego roku na polskich drogach giną (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Uwaga na pieszych i rowerzystów
Ślisko, ciemno, niebezpiecznie. Tak najkrócej można scharakteryzować jesienno-zimowe warunki drogowe. Grupą szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. Często zupełnie niewidoczni. Piesi w szaro-burych ubraniach, bez odblasków, a rowerzyści (...)
Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.
10 lat zamiast 50-ciu - od 2019 roku krótszy obowiązek przechowywania akt pracowniczych Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, to ma obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej po zakończeniu przez nich pracy. Do tej pory obowiązkowy okres przechowywania dokumentacji wynosił (...)
Lepsza ochrona pieszych i rowerzystów na drogach
Parlament Europejski przyjął uzgodniony z Radą i Komisją kompromisowy tekst rozporządzenia w sprawie ochrony pieszych i innych niechronionych użytkowników dróg. Celem tej propozycji jest zaostrzenie wymagań technicznych wobec nowych pojazdów w celu lepszej ochrony pieszych (...)
Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzą wiele ułatwień dotyczących akt pracowniczych. Przewidziano m.in. elektroniczną postać przechowywania dokumentów, skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych. e-Akta – przechowywanie (...)
Na jakich zasadach wydawane są karty parkingowe? Zgodnie z dyspozycją art. 6 ust 1 ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawkarty parkingowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 czerwca 2014 (...)
Kodeks drogowy 2014 – kolejne zmiany
Od Nowego Roku pewnym zmianom ulegnie ustawa – Prawo o ruchu drogowym oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia. Istotna zmiana wejdzie w życie z dniem 31 sierpnia 2014 r. Zgodnie z jej treścią, piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będą zobowiązani używać (...)
Taryfikator mandatów dla rowerzysty
Jazda po chodnikach, bez trzymania kierownicy i utrudnianie ruchu samochodom. Sprawdź, ile za to grozi. Przed wyjazdem na ulicę – dla własnego bezpieczeństwa – zadbajmy przede wszystkim o stan techniczny roweru. Pamiętajmy też o niezbędnych elementach. – Kierujący rowerem w (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Chcesz wyceniać wartość nieruchomości i pracować jako rzeczoznawca majątkowy? Musisz najpierw uzyskać uprawnienia. Dowiedz się, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy - co robi rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą (...)
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości, (...)
W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)