Odpis wniosku o przywrócenie terminu trzeba doręczyć drugiej stronie

W sprawie gospodarczej strona powodowa uchybiła terminowi do wniesienia apelacji, dlatego złożyła wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Ze względu jednak na to, że - wbrew art. 479[9] § 1 k.p.c. - nie dołączyła do wniosku o przywrócenie terminu jego odpisu, przewodniczący zwrócił ten wniosek, a następnie odrzucił apelację (art. 370 k.p.c.). Rozpoznając zażalenie strony powodowej od tego postanowienia, Sąd Apelacyjny powziął poważne wątpliwości: Czy ustanowiony w art. 479[9] § 1 k.p.c. obowiązek doręczenia w toku sprawy przez stronę reprezentowaną przez profesjonalnego pełnomocnika odpisów pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej i dołączenie do pisma procesowego wnoszonego do sądu dowodu doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowodu wysłania go listem poleconym, pod rygorem zwrotu pisma bez wzywania do usunięcia tego braku - dotyczy również składanego w formie pisma procesowego wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia środka odwoławczego? W odpowiedzi SN podjął uchwałę:

Porady prawne

Przewidziany w art. 479[9] § 1 zdanie drugie k.p.c. obowiązek dołączenia do pisma procesowego wniesionego do sądu dowodu doręczenia drugiej stronie odpisu tego pisma albo dowodu wysłania go przesyłką poleconą dotyczy także pisma z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.

SN, odwołując się do wcześniejszego orzecznictwa, przypomniał, że ze względu różnorodność sytuacji i dynamikę postępowania nie można wszystkich pism procesowych traktować w sposób jednolity, jak też nie jest możliwe wyczerpujące unormowanie dotyczące ich funkcjonowania w procesie. Z punktu widzenia art. 479[9] § 1 k.p.c. istotny jest podział na pisma mające znaczenie dla innych niż strona wnosząca osób uczestniczących w procesie, oraz na pisma, które takiego znaczenia nie mają lub dotyczą tylko niektórych uczestników procesu. Przepis ten bowiem dotyczy tylko pism mających znaczenie dla obu stron.

Odnośnie wniosku o przywrócenie terminu SN przychylił się do poglądu, zgodnie z którym postępowanie o przywrócenie terminu jest postępowaniem wpadkowym oraz że ma charakter dwustronny. Jest oczywiste - pisze SN - że podważenie prawomocności wyroku, wynikające z uwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu (...) ma istotne znaczenie dla obydwu stron; decyduje o dalszym biegu postępowania w sprawie oraz nierzadko o wyniku sprawy. Dlatego obowiązek dołączenia do pisma procesowego wniesionego do sądu dowodu doręczenia drugiej stronie odpisu tego pisma albo dowodu wysłania go przesyłką poleconą dotyczy także pisma zawierającego wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.

SN zastrzegł jednak, że wymieniony obowiązek nie musi dotyczyć wszystkich innych pism z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej, można bowiem bronić poglądu, iż nie w każdym wypadku postępowanie o przywrócenie terminu ma charakter dwustronny. Jako przykład SN podał wniosek o o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych, które to postępowanie jest "jednostronne".

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2009 roku, sygn. akt III CZP 127/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika