Odpisy na fundusz socjalny

Do końca września tworzący fundusz socjalny przekazują na odrębne konto bankowe drugą ratę odpisu podstawowego. Pod koniec roku dokonują ostatecznego rozliczenia oraz modyfikują swoje obowiązki socjalne na następny rok.

(...)Zasady obliczania planowanego średniego zatrudnienia w roku określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 168 ze zm.). To fakt, że nie wyklucza ono osób korzystających z urlopów bezpłatnych z kręgu zatrudnionych. Zgodnie jednak z art. 174 § 2 kodeksu pracy okresu tego urlopu nie uwzględnia się w stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przepis ten wskazuje zatem na zawieszenie uprawnień pracowniczych podczas urlopu bezpłatnego. Skoro tak, to należałoby te osoby pomijać przy ustalaniu przeciętnego planowanego zatrudnienia do celów socjalnych przez cały czas, kiedy są na urlopie bezpłatnym. Jeśli natomiast w tym czasie pracują gdzie indziej (co często się zdarza), to ten drugi pracodawca wlicza je do limitu.

Porady prawne

Rzeczpospolita25.09.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika