6.7.2010
Zespół
e-prawnik.pl
Stan prawny
Spółka “X” sp. z o.o. została zarejestrowana w sierpniu 1999 r. z jednoosobowym zarządem sprawowanym przez osobę A. Spółka “X” zatrudniła osobę A na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora. W związku z pogarszającą się sytuacją finansową spółka “X” popadała w długi (nie wypłacała również wynagrodzenia pracownikom, w tym dyrektorowi A). “A” złożył wypowiedzenie umowy o pracę z powodu niewypłacania wynagrodzenia przez długi okres. Równocześnie A złożył rezygnację ze stanowiska prezesa spółki na ręce jedynego udziałowca spółki “X”. W trakcie zwołanego w kwietniu 2000 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki “X” udziałowiec posiadający 100% udziałów podjął uchwałę zobowiązującą Zarząd do zgłoszenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości Spółki “X”. Jednocześnie rezygnacja “A” z funkcji Prezesa Zarządu została odrzucona jako bezzasadna, ponieważ – wg udziałowca – to Prezes jest osobiście odpowiedzialny za stan finansów spółki "X". 1. Czy uzasadnienie odrzucenia rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu było zgodne z obowiązującymi przepisami (brak woli strony do dalszego pełnienia funkcji)? I czy może to mieć jakiekolwiek znaczenie prawne? 2. Nowy k.s.h. daje możliwość rezygnacji z funkcji członka/prezesa zarządu sp. z o.o. z zastosowaniem odpowiednich art. k.c. o wypowiedzeniu przez przyjmującego zlecenie. Podaje się tam przedstawienie "ważnych powodów" jako uzasadnienie takiej rezygnacji - jakie mogą być te ważne powody:
-
brak majątku i środków finansowych na dalszą działalność spółki,
-
brak woli do obejmowania funkcji prezesa zarządu,
-
spór z właścicielami spółki,
-
trudna sytuacja materialna/rodzinna
Opinia prawna
Ad. 1. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym osoba “A” została uchwałą Zgromadzenia Wspólników powołana do pełnienia funkcji prezesa zarządu, a także zawarta została z nią umowa o pracę na stanowisku dyrektora spółki. Oznacza to, iż ze spółką osoba “A” połączona była dwoma stosunkami prawnymi - stosunkiem pracy i stosunkiem pełnienia funkcji członka zarządu.
W kwietniu 2000 “A” dokonał wypowiedzenia umowy o pracę. Złożenie takiego oświadczenia powoduje, iż uruchomiony zostaje szczególny tryb rozwiązania tej umowy. Z upływem okresu wypowiedzenia stosunek pracy uległ rozwiązaniu.
W tym samym czasie “A” zgłosił rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu. Ówcześnie obowiązująca regulacja prawna, tj. kodeks handlowy, przewidywał dopuszczalność odwołania członka zarządu w drodze odpowiedniej uchwały wspólników. Złożenie rezygnacji (z powodu braku woli do dalszego pełnienia funkcji) stanowiło podstawę do zwołania Zgromadzenia Wspólników na którym podjęte zostało odpowiednie w tej kwestii rozstrzygnięcie. Dla skuteczności bowiem takiej rezygnacji konieczna była zgoda tego organu. Odrzucenie rezygnacji jako bezzasadnej spowodowało konieczność dalszego pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki. W pełni należy przy tym podzielić stanowisko wspólników, gdyż za sytuację finansową spółki odpowiadać powinien jej zarząd, który ponosi konsekwencje podejmowanych decyzji i nie może uchylać się od ich skutków składając rezygnację.
Na gruncie ksh problem ten uregulowany został znacznie łagodniej. Chodzi tutaj bowiem o art. 202 § 4 i 5. Regulacja ta przewiduje możliwość złożenia rezygnacji przez członka zarządu, do której to stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Oznacza to, iż członek zarządu może zgłosić rezygnację w każdym czasie. Podkreślić przy tym należy, że rezygnacja uzasadniona ważnymi powodami jest dopuszczalna w każdym przypadku i nie można wyłączyć tego uprawnienia w umowie spółki. Członek zarządu może złożyć rezygnację z ważnych powodów także wówczas, gdy następowałoby to w czasie nieodpowiednim dla spółki. Umowa może jedynie regulować odpowiedzialność odszkodowawczą takiego członka. Jeżeli ponadto członek zarządu składa rezygnację z ważnych powodów, to niezależnie od wprowadzonego w umowie okresu wypowiedzenia rezygnacja wywołuje skutek natychmiastowy.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jakie są funkcje zarządu? Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, w której pierwszorzędną rolę odgrywa wniesiony do spółki kapitał. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spółki kapitałowe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika (...)
Kto jest uprawniony do zarządzania spółką akcyjną?W spółkach osobowych (np. spółce jawnej, partnerskiej), opartych na osobistej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, każdy wspólnik ma prawo prowadzenia jej spraw i ją reprezentować. (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)
Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?
Zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej nie słabnie od lat. Jest wiele aspektów przemawiających za prowadzeniem działalności w tej właśnie formie i dlatego myśląc o własnym biznesie coraz częściej przekształcamy istniejące podmioty (...)
Komu rezygnację powinien zlożyć odchodzacy członek zarządu?
W dniu 31 marca 2016 r. Sąd Najwyższy podjął uchwalę w składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego w sprawie o sygn. akt III CZP 89/15 w której rozstrzygnął trwający w orzecznictwie spór o to: "Czy przy składaniu przez członka zarządu oświadczenia woli o rezygnacji (...)
Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu
Kiedy wygasa mandat członka zarządu? Mandat członka zarządu spółki z o.o. wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Sprawozdanie to jest zatwierdzane przez (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)
Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)
Jaki jest charakter spółki z o.o. w organizacji? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna powstaje dopiero z chwilą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja poprzedzona jest podpisaniem umowy spółki w formie aktu notarialnego. Okres pomiędzy (...)
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności
W jakim celu można założyć spółkę z o.o.?Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą utworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne (np. spółka akcyjna albo stowarzyszenie). Kodeks spółek handlowych zezwala również na założenie takiej (...)
Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Obowiązek wniesienia w całości wkładu Podstawową powinnością majątkową wspólnika jest wniesienie w całości wkładu przewidzianego umową spółki. Wypełnienie tego obowiązku w całości przez wszystkich wspólników jest warunkiem wpisu spółki (...)
Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców
Ograniczenia wynikające z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów związane są z zamiarem połączenia sił dwu lub więcej przedsiębiorców, działających na tym samym rynku, w wyniku którego jedno z nich, lub nowe, przez nich utworzone, uzyska pozycję zagrażającą wolnej konkurencji. W (...)
Rada nadzorcza i komisja rewizyjna w sp. z o.o.
Kto jest uprawniony do sprawowania nadzoru w spółce z o.o.? Zasadą jest, że prawo kontroli działań zarządu służy każdemu ze wspólników. Osobista kontrola wspólników charakterystyczna jest dla spółek osobowych a jej obecność w spółce (...)
Zmiany w ksh - spółki kapitałowe
Częściowa zmiana regulacji spółek kapitałowych ma służyć głównie usprawnieniu ich funkcjonowania i obejmuje przede wszystkim liberalizację niektórych wymogów dotyczących spółek (np. obniżenie minimalnej wartości udziałów w spółce z o.o. (...)
Rada nadzorcza w spółce akcyjnej
Kiedy powołuje się radę nadzorczą? W przypadku spółki akcyjnej powołanie rady nadzorczej jest zawsze obligatoryjne. Co więcej, spółka taka nie może zostać zarejestrowana bez powołanego organu kontrolnego. Rada musi istnieć także przez cały okres istnienia spółki. (...)
Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?
Kiedy przyczyny wypowiedzenia są uzasadnione, a kiedy nieuzasadnione? W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, (...)
Czym jest spółka jednoosobowa? Kodeks spółek handlowych zawiera definicję spółki jednoosobowej. Zgodnie z art. 4 ust 1 pkt 3 spółką jednoosobową jest spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza.W (...)
Małoletni wspólnik spółki z o.o.
Czy osoba niepełnoletnia, która ukończyła lat 13 może być udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli udział nabyła w drodze spadkobrania? Odpowiedź na niniejsze pytanie wiąże się bezpośrednio z jednym z głównych zagadnień prawa cywilnego, jakim (...)
27 października 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 sierpnia 2006 r. o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych. Na jej podstawie, w celu zapewnienia zawodowego, bezstronnego i rzetelnego wykonywania zadań na wysokich stanowiskach państwowych tworzy się państwowy zasób (...)
Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę
Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 (...)
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową
Jakie czynności konieczne są do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową? Do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobowa wymagane jest przeprowadzenie następujących czynności: sporządzenie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami (...)