Odszkodowanie cywilne za zwolnienie z pracy

Samo zwolnienie z pracy, nawet z naruszeniem prawa, nie daje podstawy do odszkodowania na podstawie kodeksu cywilnego   (...)Sięgnęła po kodeks cywilny, bo wcześniej przegrała sprawę o przywrócenie do pracy i odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie, ale z powodów formalnych. Pozew złożyła bowiem po roku (bez jednego dnia) od wypowiedzenia, tymczasem pracownik ma na to tylko 7 dni.

Wytoczyła więc kolejną sprawę - tylko o odszkodowanie, które wyliczyła na 158 tys. zł. Odjęła mianowicie od średniej pensji nauczyciela mianowanego swą obecną (wcześniejszą) emeryturę i policzyła straty za 10 lat - do uzyskania 65 lat.

Porady prawne

(...)- Można żądać odszkodowania na tej drodze, ale powód musiwskazać delikt, z którego wywodzi roszczenia. Samo zwolnienie z pracy, nawet z naruszeniem prawa, nie daje takiej podstawy - powiedziała sędzia.

Zdaniem Zofii Ch. za jej zwolnieniem stoją rozgrywki personalne w gminie, była bowiem przeciwnikiem obecnego burmistrza w wyborach. Szkoła temu oczywiście przeczy, a nauczycielka np. dyskryminacji nie wykazała.

Wyrok jest prawomocny, ale służy kasacja (sygn. III APa 99/03).

Rzeczpospolita 14.07.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika