Ogłoszenie wyroku po upływie terminu delegacji sędziego

Zgodnie z art. 77 § 8 i 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), prezes sądu apelacyjnego może delegować sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego albo sędziego apelacyjnego do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie równorzędnym lub niższym na obszarze apelacji, po uzyskaniu zgody sędziego i kolegium sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę sądu, do którego ma nastąpić delegowanie, na nieprzerwany okres, nie dłuższy jednak niż sześć miesięcy w ciągu roku. W szczególnie uzasadnionych wypadkach może także delegować sędziego sądu rejonowego albo sędziego sądu okręgowego do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie wyższym; łączny okres delegowania nie może w tym wypadku przekroczyć 14 dni w ciągu roku. Pojawiła się wątpliwość, czy taki delegowany sędzia może również ogłosić orzeczenie wydane w sprawie z jego udziałem, jeśli ogłoszenie zostało odroczone na dzień już po terminie wskazanym w akcie (zarządzeniu) o delegowaniu. Wątpliwość tę Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego przedstawił składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, który orzekł:

Porady prawne

Delegowanie sędziego przez prezesa sądu apelacyjnego – na podstawie art. 77 § 8 i 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) – do pełnienia obowiązków w innym sądzie nie upoważnia tego sędziego do ogłoszenia, po upływie okresu delegacji, wyroku wydanego z jego udziałem.

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 45 ust. 1 Konstytucji, sędzia może i powinien wykonywać władzę tylko w tym sądzie, w którym ma swoje miejsce służbowe. Chodzi tu o konkretny sąd, a w istocie określony obszar jurysdykcyjny należący do właściwego sądu. Delegacja sędziego jest wyjątkiem od tej zasady.

Delegowanie na podstawie art. 77 § 8 i 9 Pr.u.s.p. upoważnia sędziego do pełnienia wszystkich obowiązków sędziowskich (jurysdykcyjnych) we wskazanym sądzie w czasie określonym zarządzeniem o delegowaniu, a zatem do uczestnictwa w rozprawie (posiedzeniu), a następnie w naradzie oraz wydaniu i ogłoszeniu wyroku lub postanowienia co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym, nie wyłączając oczywiście wydania innych postanowień, także postanowień tzw. formalnych, oraz podpisywania (sporządzania) uzasadnień.

Sąd Najwyższy zauważył, że jeżeli zarządzenie prezesa określa czas delegacji, to wszystkie czynności jurysdykcyjne sędziego delegowanego podjęte poza tym czasem w sądzie, do którego go delegowano – przed nadejściem określonego czasu lub po jego upływie – nie mają podstawy prawnej. Ogłoszenie wyroku jest czynnością jurysdykcyjną. Wyrok nieogłoszony jest w sensie prawnoprocesowym wyrokiem nieistniejącym. Sąd Najwyższy stwierdził, iż jest oczywiste, że jeżeli delegacja sędziego biorącego udział w rozprawie i posiedzeniu, na którym odroczono ogłoszenie wyroku, nie obejmowała okresu po odbyciu rozprawy i jej zamknięciu, nie mógłby już dokonać jakiejkolwiek czynności jurysdykcyjnej.

Sąd Najwyższy podkreślił jednak, że omawiane ograniczenia nie dotyczą sporządzenia (napisania i podpisania) uzasadnienia wyroku. Uzasadnienie orzeczenia, jako intelektualne i prawne podłoże decyzji sądowej, istnieje już w chwili jej podejmowania, a następnie - przez wygłoszenie i spisanie - podlega ujawnieniu i formalnoprawnej materializacji. W tej sytuacji sporządzenie i podpisanie uzasadnienia po upływie delegacji nie jest wyłączone i nie prowadzi do naruszenia przepisów o składzie sądu.

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2012 roku, sygn. akt III CZP 77/11


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika