Ograniczenia w przewozach drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej
Władze Federacji Rosyjskiej postanowiły o przedłużeniu do 30 czerwca 2023 r. wprowadzonych z dniem 10 października 2022 r. ograniczeń w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych do/z oraz przez terytorium Rosji.
Zgodnie z postanowieniem Rządu Federacji Rosyjskiej (nr 2466 z 28 grudnia 2022 r., które zmieniło wcześniejsze postanowienie nr 1728 z 30 września 2022 r.) zakaz międzynarodowego przewozu drogowego towarów przez terytorium Federacji Rosyjskiej obowiązuje przedsiębiorców transportu drogowego z państw członkowskich UE, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Norwegii.
Zakaz dotyczy realizacji przewozów:
- dwustronnych,
- tranzytowych,
- przewozów z lub na terytorium państwa trzeciego.
Wyłączenia
Od zakazu wprowadzono wyjątki, które dotyczą:
- przewozów pocztowych,
- poczty dyplomatycznej i konsularnej,
- pomocy humanitarnej,
- towarów, wwożonych przez odcinek granicy państwowej Federacji Rosyjskiej z Republiką Białorusi,
- towarów w przyczepach i naczepach, zarejestrowanych w innych państwach, ciągniętych przez pojazdy zarejestrowane w Federacji Rosyjskiej oraz Republice Białorusi.
Tak jak dotychczas, przeładunek towarów z pojazdów należących do przewoźników z państw objętych zakazem na pojazdy przewoźników rosyjskich i białoruskich oraz odwrotnie (z pojazdów przewoźników rosyjskich lub białoruskich na pojazdy przewoźników z państw objętych zakazem), dopuszczony jest w wybranych strefach kontroli celnej znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Strefy takie mają znajdować się w następujących jednostkach administracyjnych Rosji:
- obwód kaliningradzki (wszystkie jednostki terytorialne),
- obwód leningradzki (rejon miejski wyborgski, rejon miejski kingiszepski),
- obwód murmański (Murmańsk, okręg miejski pieczeński, okręg Kola, okręg kandalagski),
- obwód pskowski (Psków, rejon siebieżski, rejon peczorski, rejon pytałowski),
- Republika Karelii (rejon miasta kostomukski, rejon lachdenpoński, rejon łochski, rejon sortawalski),
- Petersburg.
Na obszarze ww. jednostek administracyjnych możliwa będzie także wymiana przyczep/naczep z pojazdów zagranicznych na pojazdy rosyjskie lub białoruskie i odwrotnie (z pojazdów rosyjskich lub białoruskich na pojazdy zagraniczne z państw objętych postanowieniem rządu Federacji Rosyjskiej).
Ponadto ilość paliwa znajdującego się zbiornikach pojazdów, przewidzianych konstrukcyjnie dla określonego pojazdu, związanego technologicznie i konstrukcyjnie z układem napędowym silnika oraz zainstalowanego przez producenta, przy wyjeździe z terytorium Federacji Rosyjskiej nie powinna przekraczać 200 litrów.
Jednocześnie, z dniem 10 stycznia 2023 r., wchodzi w życie zmodyfikowana lista towarów, których przewóz zwolniony jest z zakazu wjazdu.
Materiały:
- Rosja_-_wykaz_grup_towarów_zwolnionych_z_zakazu_-_obowiązuje_od_10_stycznia_2023_r_-_język_polski
- Wykaz towarów, których przewóz zwolniony jest z zakazu wjazdu (w języku rosyjskim)

Potrzebujesz porady prawnej?
Ograniczenia w przewozach drogowych w związku z wojną na Ukrainie
Ograniczenia w przewozach drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o ograniczeniach obowiązujących od 10 października 2022 r. w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z postanowieniem Rządu Federacji Rosyjskiej wprowadzony zostanie zakaz międzynarodowego przewozu drogowego (...)
Czemu ma służyć projekt ustawy o tachografach? Jego podstawowym celem jest dostosowanie prawa polskiego do postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (...)
Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego
Jakie regulacje wdraża nowa ustawa? Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w zasadzie w życie z dniem 3 listopada 2007 r. Podstawowym celem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest wdrożenie dyrektywy 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 (...)
Plany zmian w transporcie drogowym
Resort transportu pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Inna propozycja została już przekazana do Sejmu. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców w przygotowaniu Informacja Ministerstwa Infrastruktury ws. przebiegu prac nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy (...)
Ustawa o czasie pracy kierowców
USTAWAz dnia 16 kwietnia 2004 r.o czasie pracy kierowców Rozdział 1Przepisy ogólne Art. 1. Ustawa określa: 1) czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy; 2) obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych; 3) zasady stosowania norm dotyczących (...)
Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając nowe przepisy "Pakietu Mobilności" dla branży transportu międzynarodowego. Nowe regulacje (...)
Posiedzenie polsko-ukraińskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych
W dniach 5-6 maja br. w Krakowie odbyło się posiedzenie polsko-ukraińskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. W wyniku merytorycznej dyskusji uzgodniono utrzymanie dotychczasowych zasad wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych. Kontyngent zezwoleń w wysokości 200.000 szt. dla każdej ze stron obowiązywał będzie zarówno w roku bieżącym, jak i przyszłym. (...)
Porządkowanie rynku przewozu osób
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Co przewidziano w proponowanych przepisach? - "Projekt ustawy zakłada stworzenie jasnych i równych warunków funkcjonowania rynku przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami, opartych (...)
Wkrótce mobilne kontrole drogowe
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Teraz jest on w parlamencie. Bliżej mobilnych kontroli drogowych Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów (...)
Szykują się zmiany w drogowym przewozie osób
Trwają konsultacje publiczne nowelizacji ustawy o transporcie drogowym Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych pomiędzy pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest obecnie uregulowana przepisami. Dostrzegając potrzebę (...)
Czas pracy kierowców - akty prawne regulujące czas pracy kierowców
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało szereg konsekwencji prawnych w zakresie regulacji czasu pracy kierowców. Obecnie kwestię tę normują : Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 92, poz. 879 - zwana dalej u.c.p.k.). Zastąpiła ona ustawę z dnia 24 sierpnia 2001 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 123, poz. 1354), będąca (...)
Zmiany w dostępie do brytyjskiego rynku przewozów drogowych
Od 24 grudnia 2022 r. Wielka Brytania wprowadziła zmiany w krajowych przepisach dotyczących zasad dostępu do brytyjskiego rynku przewozów drogowych wobec przewoźników z Unii Europejskiej. Rozporządzenie Ministra Transportu Zjednoczonego Królestwa Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Transportu, zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu Zjednoczonego Królestwa (...)
- Rozpoczynające się w Warszawie posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej pokazuje, że ustalenia Premierów Polski i Rosji z ubiegłego roku są realizowane. Przygotowując się do tego spotkania odbyliśmy także konsultacje z przedsiębiorcami, którzy liczą, że jak najwięcej spraw uda nam się rozwiązać - powiedział Minister Cezary Grabarczyk (...)
Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami
W nowelizacji przepisów o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zostały ujęte zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności: ##baner## prawa jazdy (...)
Kto i komu skontroluje paliwo? Do zadań Inspekcji Transportu Drogowego należy m.in. kontrola rodzaju używanego paliwa przez pobranie próbek paliwa ze zbiornika pojazdu mechanicznego. Chodzi głównie o wykrycie w kontrolowanym paliwie znacznika przeznaczonego do znakowania oleju opałowego lub oleju napędowego przeznaczonego na cele opałowe, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowy. W (...)
Umowa o handlu i współpracy UE – UK
W dniu 24 grudnia 2020 r. Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Obowiązywanie nowej umowy 24 grudnia 2020 r. Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie po intensywnych negocjacjach w sprawie warunków przyszłej współpracy pomiędzy nimi po zakończeniu okresu przejściowego. (...)
Dla niektórych autostrady bez opłat
1 września weszła w życie ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Dotąd kierowcy w Polsce musieli płacić opłaty drogowe oraz jeśli chcieli skorzystać z autostrad uiszczali dodatkowo opłaty za przejazd. Kierowcy zwłaszcza ciężarówek często unikali więc płatnych (...)
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Dotyczą one zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%. W tym artykule przedstawiono, co z nich wynika. Ogólne (...)
Jak przebiega szczepienie przeciwko COVID-19 i jak się do niego przygotować?
W jaki sposób można się zaszczepić przeciwko COVID-19? W jaki sposób można zapisać się na szczepienie? ##baner## Jak zapisujesz / rejestrujesz się na szczepienie? W tym celu możesz: zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989; skontaktować się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień; zapisać się , wysyłając (...)
Od 1 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązuje nakaz określonego sposobu przemieszczania się w przewozie drogowym osób. Nakaz ten dotyczy przewozu w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi liczba (...)
Koronawirus: zasady wjazdu do Polski
Na polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE wciąż obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Są to zarówno ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, jak i obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy. ##baner## Gdzie można przekroczyć granicę z Rosją, Białorusią i Ukrainą? Granicę z Rosją można (...)
Czas pracy kierowców - definicje używane w regulacji czasu pracy kierowców
Artykuł ten zawiera zestawienie definicji używanych w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Jest to kolejny z artykułów w serii o czasie pracy kierowców. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie definicji odnoszących się do czasu pracy kierowców, zawartych w aktach prawnych odnoszących się do tej tematyki. Kierowca - osoba która prowadzi pojazd (...)
Parlament przyjął pakiet klimatyczny
Po jedenastu miesiącach intensywnych negocjacji Parlament Europejski poparł pakiet projektów legislacyjnych, które umożliwią osiągniecie ogólnych celów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. UE chce ograniczyć do 2020 roku emisję gazów cieplarnianych o 20%, zwiększyć udział źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym do 20% oraz podnieść (...)
Od 21 maja 2022 r. przedsiębiorcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony i nieprzekraczającymi 3,5 tony na obszarze Unii Europejskiej są obowiązani posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję wspólnotową. ##baner## Podstawa zmian Obowiązek ten (...)
Ważne dla kierowców w związku z pandemią koronawirusa
Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców zawodowych Kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym (w tym międzynarodowym transporcie kombinowanym), po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisie § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 (...)
Nowości w tarczy antykryzysowej
Zmiany od 28 lutego 2021 r. Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r. Będą też mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie. Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, (...)
Nowe obostrzenia na polskiej granicy
Od 28 grudnia br. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający polską granicę, stanowiącą granicę zewnętrzną UE. Nowe zasady Od 28 grudnia br. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny (...)
Zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy w związku z koronawirusem
Od 16 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną dla osób podróżujących w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG a także Szwajcarii oraz w celu pobierania nauki w RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci. ##baner## Nowe zasady przekraczania (...)
Zamknięte granice przed koronawirusem
Od niedzieli 15 marca zamknięto na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały (...)
Transport lądowy towarów niebezpiecznych
Parlament Europejski przyjął propozycję uproszczenia europejskiego prawodawstwa w zakresie transportu niebezpiecznych towarów. Autor sprawozdania, polski deputowany Bogusław Liberadzki (PES) podkreśla, że proponowana dyrektywa ujednolica i zmniejsza ilość regulacji dotyczących przewozów ładunków niebezpiecznych. Projekt przewiduje objęcie wspólnotową regulacją (...)
Reaktywacja Jedwabnego Szlaku - nowe możliwości dla transportu drogowego w dobie globalnego kryzysu
Inicjatywa reaktywacji Jedwabnego Szlaku, historycznej drogi łączącej Chiny z Europą, jest ważna z wielu powodów. Jednym z nich jest przesunięcie się ośrodka światowego handlu w kierunku Azji Południowo-Wschodniej. Politycy muszą przyklasnąć inicjatywie przedsiębiorców w tym względzie - powiedział Tadeusz Jarmuziewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury podczas konferencji (...)
Jak uzyskać zezwolenie na usuwanie nieczystości?
Kto potrzebuje zezwolenia na świadczenie usług w zakresie usuwania nieczystości? Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie: odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi (...)
Skierowanie do szpitala Zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalista, mogą skierować Cię do szpitala. Możesz wtedy wybrać dowolną placówkę na terenie Polski, pod warunkiem że ma ona umowę z NFZ. ##baner## Skierowanie Ze względu na stan zdrowia skierowanie do szpitala może wystawić Ci każdy lekarz. Także ten, u którego leczysz się prywatnie. (...)
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (art. 33 ust. 1), tj. do 8 listopada, do północy, gmina zamieszcza w swoim BIP informację, (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami oraz poprawić poziom recyklingu. ##baner## Baza, (...)
Zwolnienia z kas fiskalnych na 2018 rok
Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określono zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji (...)
Szkoła w roku szkolnym 2017/2018 - informacje dla rodziców
Co rodzice powinni wiedzieć w roku szkolnym 2017/2018? Przed nami nowy rok szkolny, w którym MEN wprowadza zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju szkolnego. To także nowe rozwiązania w obszarze szkolnictwa zawodowego, silne powiązanie go z rynkiem (...)
Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym
Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie numer ten określa się mianem „numeru unijnego”. W poniższych punktach zostaną (...)
W stronę zniesienia barier w transporcie morskim
Komisja przedstawiła plan, który ma uprościć procedury celne dla statków kursujących pomiędzy portami w UE. Jest to pierwszy krok w kierunku utworzenia wspólnej przestrzeni morskiej bez barier.Od wielu lat ciężarówki i pociągi towarowe mogą swobodnie przewozić towary do różnych krajów UE. Nie dotyczy to jednak statków. Wszystkie jednostki, nawet te, które żeglują pomiędzy portami (...)
Komisja proponuje rozszerzenie praw pasażerów w transporcie autobusowym, autokarowym oraz morskim
Komisja przyjęła niedawno dwa wnioski legislacyjne, dotyczące praw pasażerów korzystających z połączeń autobusowych, autokarowych oraz morskich na trasach krajowych i międzynarodowych. Przepisy te określają zasady informowania przed oraz w trakcie trwania podróży, a także rekompensat w przypadku jej zakłóceń, postępowania w przypadku opóźnień oraz udzielania pomocy osobom o ograniczonej (...)