42 decyzje w sprawie kontroli koncentracji wydał UOKiK w pierwszym kwartale 2014 r. Najnowsze dotyczą m.in. spółek: Robyg, Ferrostal Łabędy, ABC Data, OT Logistics, Rondo 1 UG, Medivet oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Jedna z wydanych niedawno decyzji dotyczy przejęcia kontroli nad spółką Robyg przez LBPOL William II. Przejmowana spółka prowadzi działalność deweloperską, głównie w Warszawie i Trójmieście. LBPOL William II współkontroluje obecnie Robyg, natomiast w wyniku koncentracji przejmie kontrolę nad spółką.

Zgodę otrzymała również spółka Ferrostal Łabędy, która zajmuje się przede wszystkim produkcją półwyrobów i wyrobów hutniczych. Będzie mogła ona przejąć Zakład Walcowniczy Profil - producenta wyrobów gorącowalcowanych (prętów gładkich, płaskich, kwadratowych i teowników). Po dokonaniu koncentracji Ferrostal Łabędy będzie posiadał ponad 52 proc. udziałów w kapitale zakładowym ZW Profil. Pozostałe akcje będą należeć do pracowników przejmowanej spółki.
Kolejna decyzja dotyczy przejęcia przez ABC Data kontroli nad iSource. ABC Data stoi na czele grupy kapitałowej skupiającej spółki zarejestrowane w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Węgrzech, Rumunii i Niemczech. Zajmują się one m.in. produkcją i hurtową sprzedażą sprzętu komputerowego. iSource prowadzi hurtową sprzedaż produktów marki Apple, których jest autoryzowanym dystrybutorem w Polsce. Transakcja ma polegać na zakupie 100 proc. akcji iSource przez ABC Data.
Zielone światło otrzymała również spółka OT Logistics. Prowadzi ona działalność głównie w zakresie śródlądowego transportu wodnego na Odrze. Będzie ona mogła przejąć BTDG - Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia, który świadczy usługi przeładunkowe w Porcie Gdynia. OT Logistics ma nabyć 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym BTDG.
Prezes Urzędu zgodził się również na przejęcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu kontroli nad Zakładami Górniczo-Metalowymi Zębiec. ARP jest agendą rządową powołaną w celu wspierania restrukturyzacji przedsiębiorstw i dostosowywania ich do warunków międzynarodowej konkurencji. Prowadzi także komercyjną działalność jako spółka prawa handlowego. Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, której główny przedmiot działania stanowi produkcja i sprzedaż kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe.
Kolejna z decyzji dotyczy spółek Rosedale Investments oraz Medivet. Rosedale Investments należy do Grupy Henry Schein, która posiada ponad 250 spółek zależnych. Zajmują się one dystrybucją produktów dentystycznych, leczniczych dla ludzi, a także wyrobów weterynaryjnych. Przedmiotem działalności Medivet jest głównie import i dystrybucja produktów zdrowotnych i karmy dla zwierząt.
Ostatnia z opisanych decyzji dotyczy nabycia części mienia spółki Rondo GP przez Rondo 1 UG. Przedmiotem działalności przejmującej spółki jest m.in. zakup i sprzedaż nieruchomości. Rondo GP zajmuje się wynajmem powierzchni biurowej oraz handlowej w biurowcu Rondo 1 w Warszawie. Koncentracja będzie polegać na nabyciu przez Rondo 1 UG części mienia Rondo GP w postaci nieruchomości oraz innych praw należących do spółki.
Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych, Urząd uznał, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.
(uokik.gov.pl)

Potrzebujesz porady prawnej?
Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji
Co reguluje ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji? Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji wprowadza od 27 czerwca szereg ułatwień dla poszkodowanych, którzy (...)
Jakie praktyki ograniczające konkurencję są zakazane?
Dlaczego i jak jest chroniona konkurencja? Już art. 9 ustawy - Prawo przedsiębiorców zobowiązuje ogólnie przedsiębiorców do wykonywania działalności gospodarcze zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów (...)
Jak chronione są zbiorowe interesy konsumentów?
Już art. 17 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zobowiązuje ogólnie przedsiębiorców do wykonywania działalności gospodarczej na zasadach uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów konsumentów. Natomiast inne ustawy, (...)
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego (...)
Jakie działania są niezgodne z regułami konkurencji?
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów zakazuje praktyk ograniczających konkurencję. Reguły konkurencji są wiążące dla przedsiębiorców oraz dla osób zarządzających. Obejmują one zakaz zawierania antykonkurencyjnych porozumień (praktyki wielostronne) oraz zakaz (...)
Przewaga kontraktowa w nowych przepisach
Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym. UOKiK przygotował zestawienie najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących (...)
Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców
Nowa ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – obowiązująca od 21 kwietnia 2007 r. - określa warunki rozwoju i ochrony konkurencji oraz zasady podejmowanej w interesie publicznym ochrony interesów przedsiębiorców i konsumentów. Reguluje też zasady (...)
Decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców
W jakich wypadkach Prezes Urzędu może zgodzić się na koncentrację? Konieczność zgłoszenia zamiaru koncentracji przedsiębiorców wynika z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zasady te omówione zostały szczegółowo w poradzie Ograniczenia w koncentracji (...)
Ograniczenie zatorów płatniczych, czyli opóźnień w płaceniu kontrahentom – to główny cel ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Nowe rozwiązania to np.: skrócenie terminów zapłaty, (...)
Umowa o zakazie konkurencji jako skuteczna ochrona \"know how\" pracodawcy - opinia prawna
Stan faktyczny Prowadzę firmę na swoje nazwisko, która "żyje" z opracowywania i sprzedaży nowych produktów. Część z nich jest chroniona w Urzędzie Patentowym RP, ale części rozwiązań nie jestem w stanie ten sposób zabezpieczyć. Zabezpieczenia od strony konkurencji wymagają (...)
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich (...)
Jaki tryb postępowania – przesłanki wyboru trybu - stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004r
W jakim trybie prowadzone jest postępowanie o zamówienie puybliczne? Według ustawy, zamówienia publicznego udziela się w jednym z sześciu trybów: przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego, przetargu dwustopniowego, negocjacji z zachowaniem konkurencji, zapytania o cenę, zamówienia (...)
Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia (...)
Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych
Coraz więcej przedsiębiorców działa na platformach internetowych. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci. Dowiedz się, jakie prawa przysługują przedsiębiorcom w relacjach z platformami internetowymi i wyszukiwarkami internetowymi. ##baner## Komu (...)
Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe
Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)
Pora na ograniczenie zatorów płatniczych
Sejm uchwalił ustawę, która ma ograniczyć zatory płatnicze. Nowelizacja przewiduje: skrócenie terminów zapłaty, uprawnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory, obowiązek dla największych (...)
Najważniejsze zmiany w 2020 roku
Od Nowego Roku kolejne ułatwienia dla firm Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty (...)
Jakie kary są nakładane na przedsiębiorców za naruszenie reguł konkurencji?
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów UOKiK może nakładać na przedsiębiorców kary pieniężne za naruszenia reguł konkurencji. Przyjmuje się bowiem, iż konkurencja sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości i produktywności. Jest korzystna dla przedsiębiorców (...)
Zasady karania menedżerów przez Prezesa UOKiK
Osobom zarządzającym, odpowiedzialnym za zawieranie porozumień ograniczających konkurencję, grozi kara finansowa do 2 mln zł. Na stronie konkurencja.uokik.gov.pl opublikowaliśmy wyjaśnienia, w jaki sposób będzie ustalana wysokość sankcji. Nie tylko firmom grożą sankcje za stosowanie (...)