Pacjenci dostaną receptę elektroniczną

Za trzy lata e-recepty będą wypisywać lekarze w całym kraju. Wdrożenie programu ma kosztować 3,8 mln zł – donosi Gazeta Prawna.

Nie ma jednej definicji na „e-receptę”. - Tym pojęciem określa się zarówno możliwość wydrukowania recepty w komputerze, jak i bardzo skomplikowane programy komputerowe, które jednocześnie umożliwiają przesyłanie recept do aptek i płatnika oraz ich rozliczanie. W tak szerokim pojęciu e-recepta pomaga również lekarzowi – już na etapie jej wypisywania widzi, jakie inne leki stosuje pacjent, i czy te, które chce mu wypisać, nie spowodują np. negatywnych skutków ubocznych – tłumaczy na łamach gazety Prawnej Leszek Sikorski z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stary 2012-05-27 20:12:18

    Ciekawią mnie w tym wszystkim dwie sprawy: 1. Skąd lekarz (program) będzie wiedział w której aptece zechcę wykupić te leki? 2. Kto stoi za milionami wydanych złotych na nowe oprogramowania komputerowe. Tego nie trzeba wiedzieć, bo to czuć. Na programy ZUS-u poszły w błoto ciężkie miliony, a efekt jest bardziej niż mizerny. W dodatku pacjent jako również podatnik tylko na każdym kroku na tym traci. Tak samo będzie z e-receptami. Pójdą w błoto ( a raczej do czyjejś kieszeni) ciężkie pieniądze bezpodstawnie. A wystarczyłby moim zdaniem podpis elektroniczny i adres poczty elektronicznej. Zarówno lekarz jak i aptekarz umie posługiwać się komputerem i potrafi za pomocą internetu wysłać pocztę do żądanego adresata. I wcale nie potrzeba do tego niewiem jakich programów za miliony złotych. Dowodem nich jest jak po cichu ale skutecznie rozwinął się w formie elektronicznej cały potężny dział gospodarki jakim są zamówienia publiczne. Da się?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika