11.1.2019

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Pierwszy tydzień e-recepty w Polsce

Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie (P1).

Realizacja e-recept

Platforma e-zdrowie daje możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) – zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Oznacza to, że każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, zostanie zarejestrowana w systemie i udostępniona pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. 

Porady prawne

- "Za tym sukcesem stoi olbrzymia praca wielu ludzi i zaangażowanie samorządu aptekarskiego! Tu podziękowania dla samorządu aptekarskiego i jego przedstawicieli, którzy są dziś z nami za to, że uwierzyli że damy radę!" – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na dzisiejszej konferencji prasowej.

E-recepty może realizować każda apteka w Polsce, która wygeneruje darmowy certyfikat wymagany do podłączenia do platformy e-zdrowie. W Polsce jest 14 500 aptek i punktów aptecznych, z czego już dziś 97 % jest podłączonych do systemu i jest w gotowości do realizacji elektronicznych recept. Liczba tych aptek z dnia na dzień się zwiększa. Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty, gdyż informacje o nich pojawiają się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl.

- "Przez cały okres współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia  i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, wspólnie zorganizowaliśmy i będziemy organizować szkolenia dla farmaceutów. Około 8 tysięcy osób zostało przeszkolonych z wdrożenia i realizacji e-recept w 12 izbach okręgowych. W najbliższym czasie będziemy organizowali kolejne szkolenia" – powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ustawowy termin na wdrożenie e-recepty w każdej placówce medycznej w całej Polsce - to 31 grudnia 2019 roku.

Jak działa elektroniczna recepta?

Korzyści dla pacjenta:

  • oszczędność czasu i pieniędzy;
  • realizacja e-recepty w kilku aptekach i możliwość zakupu każdego leku w innej aptece;
  • wygoda i mniej stresu związanego z oczekiwaniem na ponowną wizytę u lekarza;
  • znika problem nieczytelnych recept;
  • informacje dotyczące dawkowania leków są jasne i czytelne;
  • dostęp do historii wystawionych recept;
  • rodzina lub przyjaciele osób starszych mogą monitorować na odległość, czy pacjent faktycznie wykupił przepisane leki;
  • sprawniejsza opieka nad przewlekle chorymi – nie trzeba iść do lekarza, e-recepta na te same leki może zostać dostarczona drogą elektroniczną (poczta e-mail, SMS, IKP);
  • więcej czasu na konsultację lekarską i diagnozę.

Kalendarz wprowadzania cyfrowych usług w ochronie zdrowia

  • styczeń 2019 r. – każda apteka w Polsce musi być podłączona do systemu e-zdrowie, aby móc realizować e-recepty;
  • od końca roku 2019 r. – stopniowe włączanie do systemu e-zdrowie placówek medycznych;
  • do czerwca 2019 r. – pilotaż e-skierowania w placówkach medycznych;
  • styczeń 2020 r. – obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept;
  • styczeń 2021 r. – obowiązek wystawiania wyłącznie e-skierowań;
  • styczeń 2021 r. – wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem platformy e-zdrowie.

Komunikat MZ ws. uzupełniania DRR

W związku z powstaniem z dniem 1 stycznia 2019 r. obowiązku elektronicznego otaksowania recept w postaci papierowej, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że:

  1. recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept);
  2. recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept).

Osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty. 

W związku z powstaniem z dniem 1 stycznia 2019 r. obowiązku elektronicznego otaksowania recept w postaci papierowej, informujemy, że:

  1. recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept);
  2. recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept).

Osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty.  

Przywilej, a nie obowiązek farmaceuty – wyjaśnienie Naczelnej Izby Aptekarskiej

Dane, o których mowa w komunikacie MZ są wymagane po to, aby prawidłowo wygenerować i przesłać do Systemu Informacji Medycznej (SIM) Dokument Realizacji Recepty (DRR) dla recept pełnopłatnych i refundowanych. Dane te na recepcie z obowiązku nanosi osoba ją wystawiająca (np. lekarz). Rozporządzenie w sprawie recept z 14.04.2018 r., w § 10 nadaje przywilej osobie realizującej receptę zrealizowania jej, gdy recepta nie spełnia wymogów, o których mowa art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, ale po uzupełnieniu brakujących lub błędnie wpisanych danych. Przywilej ten nie jest obowiązkiem, dlatego farmaceuta nie jest zobligowany do uzupełniania brakujących danych.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Od 8 stycznia tylko e-recepty!

Od 8 stycznia tylko e-recepty!

Koniec z papierowymi receptami. Od 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel. Przygotowania Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń (...)

Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19

Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19  Jak twierdzi rząd, szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Jak działa? Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także (...)

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Od papierowej do cyfrowej dokumentacji  Już na początku sierpnia br. rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) można pobrać i wypełnić formularze dot. procesu budowlanego. Rząd chce, żeby już jesienią (...)

Oficjalne otwarcie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Oficjalne otwarcie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

80 tys. uczniów i studentów z całego kraju weźmie udział w rozpoczynającym się 17 listopada br. pierwszym Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości w Polsce. Według najnowszego raportu Fundacji FOR, MillwardBrown SMG/KRC i Polski Przedsiębiorczej, dzięki kilku prostym reformom zmniejszającym (...)

Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim

Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim

W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna (...)

75 państw organizuje pierwszy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości!

75 państw organizuje pierwszy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości!

Już 75 państw zadeklarowało udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, globalnej kampanii społecznej, która w od 17 do 23 listopada będzie zachęcać młodzież, by uwierzyła w siebie i swoje możliwości. W Polsce organizatorzy chcą doprowadzić do dużej liczby bezpośrednich (...)

Rusza szpital na Stadionie Narodowym

Rusza szpital na Stadionie Narodowym

Od 29 października br. swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 ma prowadzić pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. O rozpoczęciu pracy placówki (...)

Rozpoczynanie działalności gospodarczej na Ukrainie

Rozpoczynanie działalności gospodarczej na Ukrainie

Przemiany ustrojowe i kryzys na Ukrainie na pierwszy rzut oka nie sprzyjają inwestycjom na obszarze tego kraju ze względu na zawirowania polityczne i niepewność sytuacji ekonomicznej tego kraju. Z drugiej strony, rewolucja 2014 roku oznaczała przełamanie dotychczasowej dominacji przestrzeni (...)

Jaka będzie nowa konstytucja?

Jaka będzie nowa konstytucja?

Obywatele mają zdecydować o kształcie przyszłej konstytucji Kancelaria prezydenta planuje co najmniej 16 otwartych spotkań dotyczących referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. "Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum dotyczącym konstytucji to były pytania, które stanowić będą (...)

Jak długo ważna jest e-recepta?

Jak długo ważna jest e-recepta?

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności: najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — (...)

E-recepta za granicą...

E-recepta za granicą...

E-recepta transgraniczna Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA. Cross-border (...)

Jak działa e-recepta?

Jak działa e-recepta?

E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. ##baner## Jednak w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu (...)

E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia

E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia

Zaproponowane przez rząd zmiany wiążą się z trwającym pilotażem e-skierowania oraz wpisują się w działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące skrócenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co przewiduje projekt ustawy (...)

Cyfryzacja w służbie zdrowia

Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-rewolucja w służbie zdrowia E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów.  ##baner## Nieco ponad rok temu w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym ruszał pilotaż e-recept. W poniedziałek, (...)

Polska jako jeden z pierwszych krajów UE gotowa do uruchomienia e-recepty transgranicznej

Polska jako jeden z pierwszych krajów UE gotowa do uruchomienia e-recepty transgranicznej

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą. Zgoda KE Zgoda KE to pierwszy krok (...)

e-Recepta na iOS!

e-Recepta na iOS!

0Mi niesterstwo cyfryzacji miało się wyrobić do końca stycznia i to zrobilło. Jeśli masz telefon z systemem iOS, a na nim zainstalowaną naszą aplikację mObywatel – znajdziesz tam swoje e-recepty. e-Recepty w mObywatelu są już od dawna, jednak do tej pory mieli do nich dostęp tylko (...)

Czym jest e-recepta?

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. ##baner## Największe (...)

Jeśli źle się poczujesz...

Jeśli źle się poczujesz...

Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do (...)

Urlop w czasie epidemii a zdrowie

Urlop w czasie epidemii a zdrowie

To już kolejne wakacje z pandemią koronawirusa w tle. Obecna sytuacja zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne większości z nas i z pewnością ze względu na utrudnienia, jakie mogą nas spotkać podczas wyjazdu za granicę, większość swój urlop spędzi w kraju. Dowiedz się, czym - według (...)

Pacjent w czasie epidemii

Pacjent w czasie epidemii

Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa? W ostatnim czasie odradza się wizyty w przychodniach i na SOR, by unikać miejsc, w których (...)

Jak długo ważna jest e-recepta?

Jak długo ważna jest e-recepta?

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności: najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — (...)

E-recepta za granicą...

E-recepta za granicą...

E-recepta transgraniczna Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA. Cross-border (...)

Od 8 stycznia tylko e-recepty!

Od 8 stycznia tylko e-recepty!

Koniec z papierowymi receptami. Od 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel. Przygotowania Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń (...)

Jak działa e-recepta?

Jak działa e-recepta?

E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. ##baner## Jednak w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu (...)

E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia

E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia

Zaproponowane przez rząd zmiany wiążą się z trwającym pilotażem e-skierowania oraz wpisują się w działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące skrócenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co przewiduje projekt ustawy (...)

Cyfryzacja w służbie zdrowia

Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-rewolucja w służbie zdrowia E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów.  ##baner## Nieco ponad rok temu w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym ruszał pilotaż e-recept. W poniedziałek, (...)

Polska jako jeden z pierwszych krajów UE gotowa do uruchomienia e-recepty transgranicznej

Polska jako jeden z pierwszych krajów UE gotowa do uruchomienia e-recepty transgranicznej

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą. Zgoda KE Zgoda KE to pierwszy krok (...)

e-Recepta na iOS!

e-Recepta na iOS!

0Mi niesterstwo cyfryzacji miało się wyrobić do końca stycznia i to zrobilło. Jeśli masz telefon z systemem iOS, a na nim zainstalowaną naszą aplikację mObywatel – znajdziesz tam swoje e-recepty. e-Recepty w mObywatelu są już od dawna, jednak do tej pory mieli do nich dostęp tylko (...)

Czym jest e-recepta?

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. ##baner## Największe (...)

Jeśli źle się poczujesz...

Jeśli źle się poczujesz...

Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do (...)

Urlop w czasie epidemii a zdrowie

Urlop w czasie epidemii a zdrowie

To już kolejne wakacje z pandemią koronawirusa w tle. Obecna sytuacja zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne większości z nas i z pewnością ze względu na utrudnienia, jakie mogą nas spotkać podczas wyjazdu za granicę, większość swój urlop spędzi w kraju. Dowiedz się, czym - według (...)

Pacjent w czasie epidemii

Pacjent w czasie epidemii

Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa? W ostatnim czasie odradza się wizyty w przychodniach i na SOR, by unikać miejsc, w których (...)

Do lekarza zarejestrujemy się przez internet

Do lekarza zarejestrujemy się przez internet

Będziemy mogli również sprawdzać on-line nasze miejsce w kolejce i dostaniemy elektroniczne przypomnienie o terminie zbliżającej się wizyty. Takie zmiany szykuje resort Ewy Kopacz, który przygotował projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Za pomocą specjalnej platformy (...)

Czy osoba wystawiająca e-receptę może przez telefon podać pacjentowi 4-cyfrowy kod dostępu?

Czy osoba wystawiająca e-receptę może przez telefon podać pacjentowi 4-cyfrowy kod dostępu?

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgłaszane są przez placówki medyczne pytania związane z sytuacjami, w których pacjenci proszą telefonicznie o podanie kodu dostępu niezbędnego dla realizacji e-recepty. Placówki medyczne mają wątpliwości, czy mogą udostępniać (...)

Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta

Chcesz sprawdzić historię swoich e-recept i e-skierowań? Nie pamiętasz, jaką dawkę leku lekarz przepisał twojemu dziecku? Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i zyskaj dostęp do tych i wielu innych danych medycznych. IKP będzie ci potrzebne także do realizacji e-recept. Sprawdź, (...)

Nowe zasady korzystania z porad lekarskich

Nowe zasady korzystania z porad lekarskich

Od 16 marca zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Kiedy skorzystasz z wizyty stacjonarnej, a kiedy z teleporady? Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami, narzucić Ci wizyty w formie teleporady. To Ty wybierasz, jaką formę wizyty preferujesz. ##baner## Kiedy (...)

Zbliżają się e-recepty

Zbliżają się e-recepty

Co przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, przygotowany przez ministra zdrowia. Ma on umożliwić wystawienie recepty po (...)

TPK – nowa usługa zdrowotna

TPK – nowa usługa zdrowotna

Szukasz pomocy medycznej w godzinach wieczornych i nocnych, w weekend lub święto? Zadzwoń na 800 137 200 i skorzystaj z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Działa na podobnych zasadach jak nocna i świąteczna (...)

E-skierowanie i elektronizacja dokumentacji medycznej

E-skierowanie i elektronizacja dokumentacji medycznej

Od 2021 r. pacjenci będą otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej, co ma ograniczyć możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż 1 listę oczekujących. Zaś 1 stycznia 2019 r. zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Co (...)

Elektroniczna dokumentacja medyczna nie tak prędko

Elektroniczna dokumentacja medyczna nie tak prędko

Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje, że administratorami danych związanych z rejestrami medycznymi będą podmioty, które prowadzą te rejestry. Rejestry medyczne są wykorzystywane m.in. na potrzeby prowadzenia działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Refundacja za leki a VAT

Refundacja za leki a VAT

Czy refunadcje za leki wypłacane aptece przez NFZ po 1 maja 2004 r. mają być opodatkowane na podstawie art. 29 ust.1 ustawy o VAT? Jeżeli tak to jakie stawki zastosować? Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy VAT, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana (...)

Zakup lekarstw na fakturę

Zakup lekarstw na fakturę

Poważnie choruję, mam 73 lata. Zbieram faktury na zakupione lekarstwa, aby za cały rok w PIT odliczyć od dochodu. Czy muszę zbierać faktury powyżej 100,00 jedna czy nie ma znaczenia przy rozliczeniu rocznym, na jakie kwoty będą wystawione faktury? Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku (...)

Ulga na zakup lekarstw

Ulga na zakup lekarstw

Mam przyznaną II grupę renty (całkowita niezdolność do pracy), nie mam orzeczenia o niepełnosprawności. Czy mogę skorzystać z ulgi na zakup lekarstw? Wśród ulg wymienionych w utawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje się ulga na cele rehabilitacyjne. Wśród (...)

Odliczenie lekarstw w zeznaniu rocznym

Odliczenie lekarstw w zeznaniu rocznym

Mój mąż i ja jesteśmy emerytami. Kupujemy dosyć dużo lekarstw w ciągu roku. Chcielibyśmy odliczyć faktury w zeznaniu rocznym za 2007 rok. Czy musimy mieć jedną fakturę na kwotę powyżej 100,00 złotych? Czy możemy mieć kilka faktur w ciągu jednego miesiąca na sumę powyżej 100,00 złotych? (...)

Faktura VAT na leki refundowane

Faktura VAT na leki refundowane

Prowadzę działalność gospodarczą (KPiR + VAT, apteka). Na leki wystawiamy faktury VAT. Jeśli jest to lek refundowany - fakturę VAT na dane pacjenta zgodnie z receptą. Jeśli nierefundowany - fakturę VAT na pacjenta lub firmę, fundację. Czasem zdarza się, że pacjent realizujący receptę (...)

Zwrot opłaty za wniosek o dopuszczenie do obrotu

Zwrot opłaty za wniosek o dopuszczenie do obrotu

Jestem pracownikiem firmy farmaceutycznej produkującej leki generyczne. W kwietniu tego roku złożyliśmy wniosek o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego generycznego na podstawie dokumentacji wcześniej zarejestrowanego produktu leczniczego innowacyjnego do Urzędu Rejestracji produktów Leczniczych, (...)

VAT na gaśnice i apteczki samochodowe

VAT na gaśnice i apteczki samochodowe

Moje pytanie dotyczy wysokości stawki podatku VAT na apteczki oraz gaśnice samochodowe. Czy w związku z wejściem w życie nowej ustawy VAT stawki te uległy zmianie? Dla określenia wysokości podatku punktem wyjścia jest określenie symbolu PKWiU danego towaru. W przypadku apteczek samochodowych (...)

Stany depresyjne a ubezwłasnowolnienie

Stany depresyjne a ubezwłasnowolnienie

Moja babcia od dłuższego czasu popada w stany podobne do depresyjnych, całą swoją emeryturę wydaje w około 2 tygodnie lub twierdzi, że powinna jeszcze mieć pieniądze podczas gdy w rzeczywistości ich nie ma. Przedawkowuje leki i cały czas wysyła sąsiadów do przychodni po leki psychotropowe. (...)

Przywóz leków z Egiptu

Przywóz leków z Egiptu

Za miesiąc wyjeżdżam na krótki urlop do Egiptu. Kolega-sportowiec prosił mnie o przywiezienie stamtąd środków dopingujących (sterydów anabolicznych) w Polsce niedostępnych, albo dostępnych jedynie na receptę. W Egipcie można je natomiast legalnie zakupić w aptece bez recepty. Czy jest (...)

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Osoba posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do maja 2005 r., a następnie, w związku z niemożnością stawienia się na komisję lekarską, kolejne orzeczenie o tym samym stopniu od września 2005 na rok, czy w tej sytuacji można dokonywać odliczeń leków od dochodu zgodnie (...)

Anulowanie długu w funduszu alimentacyjnym.

Anulowanie długu w funduszu alimentacyjnym.

Witam serdecznie, od ponad 10 lat płacę alimenty na moje dzieci. Obecnie obydwie córki są już pełnoletnie. Przez ten okres różnie płaciłam alimenty, ale zawsze nie całość, albo w ogóle, przez co narobiły mi się długi w funduszu alimentacyjnym. Nie jestem w stanie ich spłacić. Mam ciężką (...)

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Witam, mam pytanie dotyczące tego, jakiej wysokości alimentów mogę oczekiwać od mojego męża na moją crókę. Dodam że jestem w trakcie rozwodu z moim mężem, oraz że mąż pracuje za granicą, niestety na czarno, z tego co wiem nie ma podpisanej żadnej umowy. Niniejsza opinia została sporządzona (...)

Żądanie alimentów w pozwie rozwodowym

Żądanie alimentów w pozwie rozwodowym

Mój mąż nie mieszka już ze mną od 2 lat, nie interesuje się naszą chorą córką, nie loży na jej utrzymanie, lekarstwa itd. Chce złożyć pozew o rozwód, z winy męża, do sądu, czy mogę w nim żądać alimentów? Na wstępie, należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 23 Kodeksu rodzinnego (...)

Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża

Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża

Sytuacja o którą pytam, dotyczy moich rodziców i w imieniu mojej mamy zadaję to pytanie. Mamy z mamą i rodzeństwem ogromny problem z ojcem, który notorycznie zaciąga kredytów w każdym z możliwych banków. Są to kwoty na które nie musi mieć zgody żony, (3tyś, 5 tyś itd). Nie ma banku (...)

Urlop wychowawczy a L4

Urlop wychowawczy a L4

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym od około 1 roku. Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Jednak od trzech miesięcy moja ciąża została uznana za zagrożoną i regularnie biorę leki na podtrzymanie ciąży. Dodatkowo od trzech tygodni leżę w szpitalu z powodu zaostrzenia zagrożenia utraty (...)

Refundacja za leki a VAT

Refundacja za leki a VAT

Czy refunadcje za leki wypłacane aptece przez NFZ po 1 maja 2004 r. mają być opodatkowane na podstawie art. 29 ust.1 ustawy o VAT? Jeżeli tak to jakie stawki zastosować? Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy VAT, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana (...)

Zakup lekarstw na fakturę

Zakup lekarstw na fakturę

Poważnie choruję, mam 73 lata. Zbieram faktury na zakupione lekarstwa, aby za cały rok w PIT odliczyć od dochodu. Czy muszę zbierać faktury powyżej 100,00 jedna czy nie ma znaczenia przy rozliczeniu rocznym, na jakie kwoty będą wystawione faktury? Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku (...)

Ulga na zakup lekarstw

Ulga na zakup lekarstw

Mam przyznaną II grupę renty (całkowita niezdolność do pracy), nie mam orzeczenia o niepełnosprawności. Czy mogę skorzystać z ulgi na zakup lekarstw? Wśród ulg wymienionych w utawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje się ulga na cele rehabilitacyjne. Wśród (...)

Odliczenie lekarstw w zeznaniu rocznym

Odliczenie lekarstw w zeznaniu rocznym

Mój mąż i ja jesteśmy emerytami. Kupujemy dosyć dużo lekarstw w ciągu roku. Chcielibyśmy odliczyć faktury w zeznaniu rocznym za 2007 rok. Czy musimy mieć jedną fakturę na kwotę powyżej 100,00 złotych? Czy możemy mieć kilka faktur w ciągu jednego miesiąca na sumę powyżej 100,00 złotych? (...)

Faktura VAT na leki refundowane

Faktura VAT na leki refundowane

Prowadzę działalność gospodarczą (KPiR + VAT, apteka). Na leki wystawiamy faktury VAT. Jeśli jest to lek refundowany - fakturę VAT na dane pacjenta zgodnie z receptą. Jeśli nierefundowany - fakturę VAT na pacjenta lub firmę, fundację. Czasem zdarza się, że pacjent realizujący receptę (...)

Zwrot opłaty za wniosek o dopuszczenie do obrotu

Zwrot opłaty za wniosek o dopuszczenie do obrotu

Jestem pracownikiem firmy farmaceutycznej produkującej leki generyczne. W kwietniu tego roku złożyliśmy wniosek o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego generycznego na podstawie dokumentacji wcześniej zarejestrowanego produktu leczniczego innowacyjnego do Urzędu Rejestracji produktów Leczniczych, (...)

VAT na gaśnice i apteczki samochodowe

VAT na gaśnice i apteczki samochodowe

Moje pytanie dotyczy wysokości stawki podatku VAT na apteczki oraz gaśnice samochodowe. Czy w związku z wejściem w życie nowej ustawy VAT stawki te uległy zmianie? Dla określenia wysokości podatku punktem wyjścia jest określenie symbolu PKWiU danego towaru. W przypadku apteczek samochodowych (...)

Stany depresyjne a ubezwłasnowolnienie

Stany depresyjne a ubezwłasnowolnienie

Moja babcia od dłuższego czasu popada w stany podobne do depresyjnych, całą swoją emeryturę wydaje w około 2 tygodnie lub twierdzi, że powinna jeszcze mieć pieniądze podczas gdy w rzeczywistości ich nie ma. Przedawkowuje leki i cały czas wysyła sąsiadów do przychodni po leki psychotropowe. (...)

Przywóz leków z Egiptu

Przywóz leków z Egiptu

Za miesiąc wyjeżdżam na krótki urlop do Egiptu. Kolega-sportowiec prosił mnie o przywiezienie stamtąd środków dopingujących (sterydów anabolicznych) w Polsce niedostępnych, albo dostępnych jedynie na receptę. W Egipcie można je natomiast legalnie zakupić w aptece bez recepty. Czy jest (...)

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Osoba posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do maja 2005 r., a następnie, w związku z niemożnością stawienia się na komisję lekarską, kolejne orzeczenie o tym samym stopniu od września 2005 na rok, czy w tej sytuacji można dokonywać odliczeń leków od dochodu zgodnie (...)

Anulowanie długu w funduszu alimentacyjnym.

Anulowanie długu w funduszu alimentacyjnym.

Witam serdecznie, od ponad 10 lat płacę alimenty na moje dzieci. Obecnie obydwie córki są już pełnoletnie. Przez ten okres różnie płaciłam alimenty, ale zawsze nie całość, albo w ogóle, przez co narobiły mi się długi w funduszu alimentacyjnym. Nie jestem w stanie ich spłacić. Mam ciężką (...)

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Witam, mam pytanie dotyczące tego, jakiej wysokości alimentów mogę oczekiwać od mojego męża na moją crókę. Dodam że jestem w trakcie rozwodu z moim mężem, oraz że mąż pracuje za granicą, niestety na czarno, z tego co wiem nie ma podpisanej żadnej umowy. Niniejsza opinia została sporządzona (...)

Żądanie alimentów w pozwie rozwodowym

Żądanie alimentów w pozwie rozwodowym

Mój mąż nie mieszka już ze mną od 2 lat, nie interesuje się naszą chorą córką, nie loży na jej utrzymanie, lekarstwa itd. Chce złożyć pozew o rozwód, z winy męża, do sądu, czy mogę w nim żądać alimentów? Na wstępie, należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 23 Kodeksu rodzinnego (...)

Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża

Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża

Sytuacja o którą pytam, dotyczy moich rodziców i w imieniu mojej mamy zadaję to pytanie. Mamy z mamą i rodzeństwem ogromny problem z ojcem, który notorycznie zaciąga kredytów w każdym z możliwych banków. Są to kwoty na które nie musi mieć zgody żony, (3tyś, 5 tyś itd). Nie ma banku (...)

Urlop wychowawczy a L4

Urlop wychowawczy a L4

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym od około 1 roku. Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Jednak od trzech miesięcy moja ciąża została uznana za zagrożoną i regularnie biorę leki na podtrzymanie ciąży. Dodatkowo od trzech tygodni leżę w szpitalu z powodu zaostrzenia zagrożenia utraty (...)

Chory psychicznie jako świadek

Chory psychicznie jako świadek

Żona w pozwie alimentacyjnym powołała na świadka swoja matkę, która jest osobą od kilkunastu lat cierpiącą na chorobę psychiczną (depresja z jakimiś powikłaniami) i zażywającą silne leki psychotropowe. Z tego tytułu bierze rentę z ZUS. Sąd oddalił mój wniosek o nieprzesłuchiwaniu (...)