10.9.2019

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Płaca minimalna znacznie w górę

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 2600 złotych, a stawka godzinowa wyniesie 17 złotych.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Rząd zdecydował, że najniższe wynagrodzenie wzrośnie w przyszłym roku o 350 zł, czyli o 15,6% w stosunku do 2019 r. Obecnie najniższa płaca wynosi 2 250 zł. 

Porady prawne

Rada Ministrów na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku miała czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia. 

Płaca minimalna w 2020 roku 

Rada Ministrów ustaliła, że w 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 złotych. To 350 złotych więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2250 złotych), co oznacza wzrost o 15,6%. 

Ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia jest wyższa niż wcześniejsza propozycja rządu, która zakładała wzrost minimalnej pensji do poziomu 2450 złotych, a stawki godzinowej do 16 złotych. 

Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i utrzymującą się dobrą koniunkturę gospodarczą rząd postanowił o ustaleniu płacy minimalnej na jeszcze wyższym poziomie, właśnie 2600 złotych. 

Powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 17 złotych. Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. będzie więc wynosiła 17 zł (więcej o 1 zł niż wcześniej planowano). W 2019 r. jest to 14,70 zł.

Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Minister dodała, że od 2015 r. wynagrodzenie minimalne wrośnie o 850 zł.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 49,7% prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Według Ministerstwa Finansów przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w przyszłym roku wyniesie 5227 zł i będzie o 6% wyższe niż przeciętne pensje (prognozowane przez MF) w 2019 roku.  

Zdaniem rządu, poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 600 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników). Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ok. 1,5 mln pracowników otrzymujących płacę minimalną. Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia.

Zmiany w płacy minimalnej

Podwyższenie wysokości płacy minimalnej to nie jedyne zmiany, które dotyczą minimalnych wynagrodzeń, a które wejdą w życie w przyszłym roku. W 2020 roku wchodzą w życie przepisy, które zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji. Od stycznia do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy. 

Premier o przyszłej płacy minimalnej

Podczas posiedzenia Rady Ministrów premier zdecydował o podwyższeniu pensji minimalnej z planowanych 2 450 do 2 600 zł, tj. o 150 zł.

Minimalne wynagrodzenie od 2020 r. będzie wynosiło 2600 zł, a od 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł – mówił szef rządu podczas wizyty w Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Agros Nova w Łowiczu, w woj. łódzkim.

Premier mówił też o ulgach dla małych firm, m.in. o propozycji ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie społeczne najmniejszych przedsiębiorców w oparciu o dochód, a nie przychód. Ok. 1 mld zł, które dzisiaj wpływają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie przeznaczone na zmniejszenie stawek ZUS-owskich proporcjonalne do dochodów, do pewnego poziomu – podkreślił. To rozwiązanie powiąże wysokość ponoszonych obciążeń z rzeczywistymi możliwościami finansowymi przedsiębiorcy. 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd zamierza także podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego.

Premier podkreślił, że rząd prowadzi działania, które mają na celu m.in. skierować Polskę w kierunku większej innowacyjności oraz zmniejszyć biurokrację i uprościć współpracę na linii urząd skarbowy–przedsiębiorstwo.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Płaca minimalna 2023 roku

Płaca minimalna 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna w górę Wraz z początkiem 2023 r. wzrosła płaca minimalna w Polsce – do 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa wynosi z kolei 22,80 zł. – "Przypominam, że kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka (...)

Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących najniższą krajową za pracę czeka podwyżka. Najniższa krajowa wzrośnie wtedy do 2.100 złotych brutto, tj. 1530 zł netto (na rękę). To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna (...)

Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

Rząd ogłosił swą decyzję o podwyżce minimalnego wynagrodzenia na 2019 r. do 2250 zł Płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł – to decyzja Rady Ministrów. Poinformowali o niej premier Mateusz Morawiecki i minister Elżbieta Rafalska. Podczas (...)

Płaca minimalna w górę

Płaca minimalna w górę

Rada Ministrów podjęła decyzję 2800 złotych wyniesie w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę – wynika z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów. W 2021 roku wzrośnie również wysokość stawki godzinowej - do poziomu 18,30 zł. – (...)

Płaca minimalna wzrośnie?

Płaca minimalna wzrośnie?

Płaca minimalna w górę 2.220 złotych – tyle zgodnie z propozycją rządu może wynieść minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku. To o 5,7% i jednocześnie o 120 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia z 13,70 do 14,50 zł miałaby też wzrosnąć minimalna stawka godzinowa dla (...)

Płaca minimalna w górę

Płaca minimalna w górę

W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 r., (...)

Płaca minimalna w górę?

Płaca minimalna w górę?

2450 złotych w 2020 roku – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło Radzie Ministrów propozycję minimalnego wynagrodzenia. Proponowany wzrost płacy minimalnej Zaproponowana przez resort kwota 2450 zł jest wyższa niż minimum ustawowe (2345,60 zł) (...)

Najniższa krajowa w górę. Zobacz, co wzrośnie wraz z nią

Najniższa krajowa w górę. Zobacz, co wzrośnie wraz z nią

Odprawy, dodatki za pracę w nocy czy odszkodowania za mobbing. Co jeszcze się zmieni? Wraz z 1 stycznia 2012 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 114 zł brutto, czyli będzie wyższe o 8,2 proc. od kwoty, jaka obowiązuje obecnie. Oznacza to podniesienie wypłat dla tych pracowników, którzy (...)

Minimalna płaca w górę?

Minimalna płaca w górę?

2800 zł – tyle wynosi propozycja minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r., jaką Rada Ministrów przedłożyła do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosłoby o 200 zł w porównaniu do stawki (...)

Wzrośnie płaca minimalna i co jeszcze?

Wzrośnie płaca minimalna i co jeszcze?

Minimalna płaca wyniesie 936 zł, a w pierwszym roku pracy - 748,80 zł (80 proc. z 936 zł). Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 12 września br. (DzU nr 171, poz. 1227). Przedstawiamy wysokość świadczeń oraz opłat z różnych dziedzin prawa, które też pójdą w związku z tym w górę. (...)Bezrobotny (...)

Opłaty za przedszkola nadal idą w górę

Opłaty za przedszkola nadal idą w górę

Wysyłając dziecko do państwowej placówki na osiem godzin dziennie, trzeba zapłacić nawet 650 zł miesięcznie.To o 20 zł więcej niż w grudniu. Samorządy podnoszą stawki za tzw. dodatkową opiekę nad dziećmi, czyli każdą ponadnormatywną godzinę (darmowych jest tylko pięć dziennie) (...)

Minimalne wynagrodzenie pójdzie w górę

Minimalne wynagrodzenie pójdzie w górę

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie co najmniej 1386 zł – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd zaakceptował przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej propozycję podniesienia płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2011 roku zarobimy (...)

Wypłaty skazańców pójdą w górę

Wypłaty skazańców pójdą w górę

Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Szefowie firm, którzy przyjęli do pracy skazańców, będą zmuszeni do znacznego podniesienia ich zarobków. (...)

Pozapłacowe koszty pracy największym ciężarem dla małych firm

Pozapłacowe koszty pracy największym ciężarem dla małych firm

Największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są pozapłacowe koszty zatrudnienia - tak uważa 32 proc. ankietowanych przez Tax Care i Idea Bank mikroprzedsiębiorców. Niemal równie istotnym ograniczeniem jest utrudniony dostęp do finansowania. W badaniu sondażowym, przeprowadzonym (...)

Minimalna wypłata o 114 złotych w górę

Minimalna wypłata o 114 złotych w górę

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł, a w pierwszym roku pracy 1300 zł. Wynika tak z przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów rozporządzenia – pisze Rzeczpospolita. Według pracodawców podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że firmy będą mniej (...)

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 r. Ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 r. Ile wynosi?

Rząd pracuje nad zmianami w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Część postulatów środowisk niepełnosprawnych już zrealizowano. Dotyczy to m.in. większego wsparcia finansowego dla opiekunów zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. W tym roku wynosi ono 1638 zł (...)

Płaca minimalna w 2023 r. wyższa niż wcześniej proponowano

Płaca minimalna w 2023 r. wyższa niż wcześniej proponowano

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. To więcej, niż wynosiła wcześniejsza propozycja. – "Jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo finansowe Polaków rząd, reagujemy (...)

Barometr zawodów i sytuacja na rynku pracy

Barometr zawodów i sytuacja na rynku pracy

Coraz więcej firm może mieć problem z obsadzeniem wolnych stanowisk – wynika z najnowszej prognozy Barometru zawodów na 2019 rok. W skali całego kraju tylko ekonomiści mogą mieli problem ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Szukamy takich rozwiązań, które (...)

Wyższe minimalne wynagrodzenie

Wyższe minimalne wynagrodzenie

Płaca minimalna w górę Nowy Rok przyniósł dobre wiadomości dla polskich pracowników. Od 1 stycznia br. wynagrodzenie minimalne wzrosło aż o 350 zł – do 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa do 17 zł. – Dodatkowo od tego roku dodatek stażowy nie będzie wliczany (...)

Ile wynosi płaca minimalna w krajach Unii?

Ile wynosi płaca minimalna w krajach Unii?

Od 129 euro na Łotwie do 1.503 euro w Luksemburgu - tyle wynosi płaca minimalna w Unii Europejskiej. W Polsce, gdzie sięga 899 złotych (234 euro), należy do najniższych - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Eurostatu. Jeśli uwzględni się różnice w sile nabywczej między poszczególnymi (...)

Płaca minimalna w 2023 r. wyższa niż wcześniej proponowano

Płaca minimalna w 2023 r. wyższa niż wcześniej proponowano

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. To więcej, niż wynosiła wcześniejsza propozycja. – "Jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo finansowe Polaków rząd, reagujemy (...)

Płaca minimalna 2023 roku

Płaca minimalna 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna w górę Wraz z początkiem 2023 r. wzrosła płaca minimalna w Polsce – do 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa wynosi z kolei 22,80 zł. – "Przypominam, że kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka (...)

Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

Rząd ogłosił swą decyzję o podwyżce minimalnego wynagrodzenia na 2019 r. do 2250 zł Płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł – to decyzja Rady Ministrów. Poinformowali o niej premier Mateusz Morawiecki i minister Elżbieta Rafalska. Podczas (...)

Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących najniższą krajową za pracę czeka podwyżka. Najniższa krajowa wzrośnie wtedy do 2.100 złotych brutto, tj. 1530 zł netto (na rękę). To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna (...)

Barometr zawodów i sytuacja na rynku pracy

Barometr zawodów i sytuacja na rynku pracy

Coraz więcej firm może mieć problem z obsadzeniem wolnych stanowisk – wynika z najnowszej prognozy Barometru zawodów na 2019 rok. W skali całego kraju tylko ekonomiści mogą mieli problem ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Szukamy takich rozwiązań, które (...)

Wyższe minimalne wynagrodzenie

Wyższe minimalne wynagrodzenie

Płaca minimalna w górę Nowy Rok przyniósł dobre wiadomości dla polskich pracowników. Od 1 stycznia br. wynagrodzenie minimalne wzrosło aż o 350 zł – do 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa do 17 zł. – Dodatkowo od tego roku dodatek stażowy nie będzie wliczany (...)

Ile wynosi płaca minimalna w krajach Unii?

Ile wynosi płaca minimalna w krajach Unii?

Od 129 euro na Łotwie do 1.503 euro w Luksemburgu - tyle wynosi płaca minimalna w Unii Europejskiej. W Polsce, gdzie sięga 899 złotych (234 euro), należy do najniższych - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Eurostatu. Jeśli uwzględni się różnice w sile nabywczej między poszczególnymi (...)

Płaca minimalna wzrośnie?

Płaca minimalna wzrośnie?

Płaca minimalna w górę 2.220 złotych – tyle zgodnie z propozycją rządu może wynieść minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku. To o 5,7% i jednocześnie o 120 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia z 13,70 do 14,50 zł miałaby też wzrosnąć minimalna stawka godzinowa dla (...)

Płaca minimalna uzależniona od stażu pracownika

Płaca minimalna uzależniona od stażu pracownika

Z pozoru płaca minimalna powinna być najniższym możliwym wynagrodzeniem dla osoby pracującej w pełnym wymiarze czasu pracy, jednak tak nie jest i do końca roku nie będzie. Płaca minimalna może być uzależniona od stażu pracy pracownika - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące (...)

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Od Nowego Roku kolejne ułatwienia dla firm Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty (...)

Płaca minimalna w górę

Płaca minimalna w górę

W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 r., (...)

Płaca minimalna do zmiany

Płaca minimalna do zmiany

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej zasady wyliczania wysokości minimalnego wynagrodzenia. W świetle projektowanych przepisów do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy. Nowe (...)

Płaca minimalna w 2023 roku

Płaca minimalna w 2023 roku

Rząd podjął decyzję W przyszłym roku czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd proponuje, żeby od stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od lipca wzrosła do poziomu 3450 zł. Teraz rządową propozycję omówi Rada Dialogu Społecznego. Na wtorkowym posiedzeniu (...)

Jaka płaca minimalna w 2018 r.?

Jaka płaca minimalna w 2018 r.?

Jakie wynagrodzenie ma wzrosnąć w przyszłym roku? MRPiPS skierowało na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w 2018 r. na poziomie 2.100 zł. Byłby to pięcioprocentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia.   Płaca (...)

Płaca minimalna w górę?

Płaca minimalna w górę?

2450 złotych w 2020 roku – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło Radzie Ministrów propozycję minimalnego wynagrodzenia. Proponowany wzrost płacy minimalnej Zaproponowana przez resort kwota 2450 zł jest wyższa niż minimum ustawowe (2345,60 zł) (...)

Płaca minimalna na nowych zasadach

Płaca minimalna na nowych zasadach

Będzie zależeć od tempa wzrostu gospodarczego i wyniesie docelowo 50 proc. średniego wynagrodzenia. W czwartek rozpocznie się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. Zaplanowano na nie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dokument zakłada nowy (...)

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Koniec papierowych legitymacji ubezpieczeniowych, wydłużenie urlopów macierzyńskich i wprowadzenie ojcowskich, uruchomienie pierwszego w Polsce sądu internetowego oraz podniesienie płacy minimalnej - to jedne z najważniejszych zmian w prawie, jakie powitaliśmy wraz z nadejściem Nowego (...)

Ile będzie wynosiła płaca minimalna?

Ile będzie wynosiła płaca minimalna?

Ministerstwo Pracy chce podnieść płacę minimalną z 899 zł do nawet 1450 zł. Pracodawcy nie powinni protestować - twierdzi resort. - Obecnie płaca minimalna wynosi ok. 30 proc. średniego wynagrodzenia. W ciągu dwóch-trzech lat chcemy, aby wzrosła do 50-60 proc., tak jak jest w Unii Europejskiej (...)

Płaca minimalna

Płaca minimalna

Coroczną waloryzację płacy minimalnej na podstawie wskaźnika inflacji oraz wysokości prognozowanego na dany rok wskaźnika wzrostu PKB - zakłada uchwalony w piątek przez Sejm poselski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Sejm uchwalił ustawę wbrew woli rządu. Za (...)

Wyższa płaca minimalna od 2015 roku?

Wyższa płaca minimalna od 2015 roku?

1750 zł. Tyle prawdopodobnie będzie wynosiła płaca minimalna w 2015 roku. Zobacz więcej na Najniższa krajowa - ile wynosi? To więcej niż wynika z zobowiązania ustawowego. Minimalne wynagrodzenie mogłoby bowiem wynieść tylko 1731 zł, tymczasem Rząd przedstawi Komisji Trójstronnej (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Płaca minimalna a składniki wynagrodzenia

Płaca minimalna a składniki wynagrodzenia

W Polsce jest ustalona przez prawo minimalna płaca, czyli dolna granica wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W mojej instytucji w skład wynagrodzeń oprócz pensji wchodzą: -premia (...)

Dodatek za godziny nadliczbowe

Dodatek za godziny nadliczbowe

Pracownik firmy transportowej pracuje w godzinach nocnych oraz nadliczbowych. Czy dodatki za pracę w godzinach nocnych i nadliczbowych można zaliczyć do składników wynagrodzenia pracownika pod kątem (...)

Płaca minimalna a składniki wynagrodzenia

Płaca minimalna a składniki wynagrodzenia

W Polsce jest ustalona przez prawo minimalna płaca, czyli dolna granica wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W mojej instytucji w skład wynagrodzeń oprócz pensji wchodzą: -premia (...)

Dodatek za godziny nadliczbowe

Dodatek za godziny nadliczbowe

Pracownik firmy transportowej pracuje w godzinach nocnych oraz nadliczbowych. Czy dodatki za pracę w godzinach nocnych i nadliczbowych można zaliczyć do składników wynagrodzenia pracownika pod kątem (...)

Stawka godzinowa a czas pracy

Stawka godzinowa a czas pracy

Pracownicy wynagradzani są stawką godzinową. W przypadku obniżenia czasu pracy w miesiącu listopadzie za 11 listopada następuje zmniejszenie liczby przepracowanych godzin. Czy to spowoduje obniżenie (...)

Najniższa stawka godzinowa

Najniższa stawka godzinowa

Jeżeli najniższe wynagrodzenie wynosi 760 zł (brutto) to ile wynosi najniższa stawka godzinowa w przypadku wynagrodzenia godzinowego? Nie ma takiej najniższej stawki uregulowanej w przepisach. Jest (...)

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Spółka wykonuje strony internetowe, zatrudniając podwykonawców na umowę o dzieło. Czy możliwe jest uzależnienie wynagrodzenia za wykonanie dzieła od liczby przepracowanych godzin? Tj. czy zgodne (...)

Art. 81 kodeksu pracy - przestój a wynagrodzenie

Art. 81 kodeksu pracy - przestój a wynagrodzenie

Zadawałem już to pytanie ale ciągle mam problem. Dotyczy to artykułu 81 kp. Jeśli pracownik ma ustalone w umowie o pracę wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 1700 zł brutto to rozumiem, że gdy (...)

Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin

Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin

Załóżmy, że wynagrodzenie pracownika wynosi 4.000 zł brutto. Poza tym otrzymuje on co miesiąc nagrody, z definicji uznaniowej o różnej wysokości. Jeśli pracownik na polecenie przełożonego pracuje (...)

Wynagrodzenie za godziny pracy nocnej

Wynagrodzenie za godziny pracy nocnej

Czy za godziny nadliczbowe i godziny w porze nocnej, pracodawca może płacić pracownikowi ryczałtem? Według orzecznictwa SN stosowanie zryczałtowanego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe nie stanowi (...)

Wynagrodzenie godzinowe a dni wolne

Wynagrodzenie godzinowe a dni wolne

Pracownik jest wynagradzany godzinowo. U pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Zgodnie z regulaminem sobota jest dniem wolnym od pracy. Pracodawca w zamian za przypadające (...)

Stawka godzinowa a czas pracy

Stawka godzinowa a czas pracy

Pracownicy wynagradzani są stawką godzinową. W przypadku obniżenia czasu pracy w miesiącu listopadzie za 11 listopada następuje zmniejszenie liczby przepracowanych godzin. Czy to spowoduje obniżenie (...)

Najniższa stawka godzinowa

Najniższa stawka godzinowa

Jeżeli najniższe wynagrodzenie wynosi 760 zł (brutto) to ile wynosi najniższa stawka godzinowa w przypadku wynagrodzenia godzinowego? Nie ma takiej najniższej stawki uregulowanej w przepisach. Jest (...)

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Spółka wykonuje strony internetowe, zatrudniając podwykonawców na umowę o dzieło. Czy możliwe jest uzależnienie wynagrodzenia za wykonanie dzieła od liczby przepracowanych godzin? Tj. czy zgodne (...)

Art. 81 kodeksu pracy - przestój a wynagrodzenie

Art. 81 kodeksu pracy - przestój a wynagrodzenie

Zadawałem już to pytanie ale ciągle mam problem. Dotyczy to artykułu 81 kp. Jeśli pracownik ma ustalone w umowie o pracę wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 1700 zł brutto to rozumiem, że gdy (...)

Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin

Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin

Załóżmy, że wynagrodzenie pracownika wynosi 4.000 zł brutto. Poza tym otrzymuje on co miesiąc nagrody, z definicji uznaniowej o różnej wysokości. Jeśli pracownik na polecenie przełożonego pracuje (...)

Wynagrodzenie za godziny pracy nocnej

Wynagrodzenie za godziny pracy nocnej

Czy za godziny nadliczbowe i godziny w porze nocnej, pracodawca może płacić pracownikowi ryczałtem? Według orzecznictwa SN stosowanie zryczałtowanego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe nie stanowi (...)

Wynagrodzenie godzinowe a dni wolne

Wynagrodzenie godzinowe a dni wolne

Pracownik jest wynagradzany godzinowo. U pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Zgodnie z regulaminem sobota jest dniem wolnym od pracy. Pracodawca w zamian za przypadające (...)

Decyzje podatkowe

Decyzje podatkowe

Mam pytanie dotyczące decyzji ustalających podatek na 2010 rok (wymiarowych) wszystkim podatnikom. Podstawą tych decyzji oprócz ustaw: ordynacja podatkowa, o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku (...)

Decyzje podatkowe

Decyzje podatkowe

Mam pytanie dotyczące decyzji ustalających podatek na 2010 rok (wymiarowych) wszystkim podatnikom. Podstawą tych decyzji oprócz ustaw: ordynacja podatkowa, o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku (...)

Odsetki od podatku od nieruchomości

Odsetki od podatku od nieruchomości

Podatnik od 2007 roku opłaca podatek od nieruchomości. Nie otrzymał decyzji odnośnie podatku od nieruchomości za 2010 rok. Natomiast w 2011 roku otrzymał decyzję dot. podatku od nieruchomości za (...)

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Otrzymałem niedawno wnioski urlopowe od mojej pracownicy, która od dawna przebywa na różnego rodzaju urlopach i zwolnieniach. Wnioskuje ona o przyznanie jej zaległego urlopu wypoczynkowego za 2009 (...)

Odprawa rentowa dla pracownika samorządowego

Odprawa rentowa dla pracownika samorządowego

Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest gminnym zakładem budżetowym. Zatrudniony w nim pracownik korzystał z zasiłku chorobowego (182 dni). Po jego wyczerpaniu nie uzyskał świadczenia rehabilitacyjnego (...)

Ustalanie treści regulaminu wynagradzania

Ustalanie treści regulaminu wynagradzania

Ponadzakładowe organizacje związkowe nie uzgodniły tekstu ZUZP dla wszystkich pracowników danej spółki. Spółka ma 5 zakładów, dla pracowników zakład funkcjonuje w trybie Art. 3 k.p. Tak przynajmniej (...)

Potrącenie wzajemnych wierzytelności

Potrącenie wzajemnych wierzytelności

Wystąpiłam do współwłaściciela nieruchomości z rozliczeniem części wspólnych za 2010 rok. Wezwałam do zapłaty należnej mi kwoty. Otrzymałam od pełnomocnika współwłaściciela pismo iż (...)

Plan finansowy wspólnoty mieszkaniowej

Plan finansowy wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota Mieszkaniowa złożyła sprawozdanie finansowe za 2010 rok, według którego różnica pomiędzy przychodami i kosztami wyniosła ok 10 tys. zł. z czego część 2 tys. zł stanowi fundusz (...)

Dobowy odpoczynek a praca w nocy

Dobowy odpoczynek a praca w nocy

Problem dotyczy pracowników drużyn trakcyjnych. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy, bardzo często początek pracy przypada w godzinach od 5.00 do 7.00 lub praca kończy się w godzinach pomiędzy (...)

Studium uwarunkowań a pozwolenie na budowę

Studium uwarunkowań a pozwolenie na budowę

Witam, posiadam działkę (36 arów), która zgodnie z miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest działką rolną. W roku 2007 zostało jednak uchwalone studium dotyczące wprowadzenia (...)

Limit VAT - najem prywatny i działalność

Limit VAT - najem prywatny i działalność

Od roku 2006 byłem zarejestrowany jako czynny podatnik VAT (rozliczałem VAT, składałem deklaracje VAT-7) - najem prywatny, lokale użytkowe. Z uwagi na obroty nie przekraczające 30.000 zł zrezygnowałem (...)

Decyzja a przedawnienie

Decyzja a przedawnienie

UKS wszczął w stosunku do mojej osoby postepowanie z tytułu nieujawnionych źródeł dochodów za 2003 r. Po wydaniu decyzji określającej zobowiązanie podatkowe w wysokości x zł, złożyłem odwołanie. (...)

Wygaśnięcie mandatu członka rady nadzorczej

Wygaśnięcie mandatu członka rady nadzorczej

Członek rady nadzorczej spółki z o. o. został powołany do rady nadzorczej na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników 31 maja 2006 roku na okres trzyletniej kadencji. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych (...)

Wielowątkowa numeracja faktur

Wielowątkowa numeracja faktur

W mojej firmie oparłem numerację faktur wg następującego wzorca: ROK_FAKTURY/IDENTYFIKATOR_UZYTKOWNIKA/NUMER_KOLEJNY_FAKTURY_DLA_DANEGO_IDENTYFIKATORA_UZYTKOWNIKA. Identyfikator użytkownika to numer (...)

Przedawnienie zobowiązań podatkowych

Przedawnienie zobowiązań podatkowych

Urząd skarbowy wszczął kontrolę podatkową za jeden miesiąc roku 2006. Inicjatywą pochodziła od mojego kontrahenta, który przegrał proces o zapłatę. Interesy z kontrahentem prowadziłem jednak (...)

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy

Pracownik zachorował w połowie października 2010 roku. Po sześciu miesiącach w połowie kwietnia 2011 roku powrócił do pracy. Po przepracowaniu dwóch tygodni zachorował, lecz na inną chorobę. (...)

Sprawozdania finansowe Spółki Akcyjnej

Sprawozdania finansowe Spółki Akcyjnej

Spółka Akcyjna ma rok finansowy kończący się 31 grudnia każdego roku. W roku 2011 Spółka Akcyjna została postawiona w stan likwidacji. Spółka Akcyjna przed otwarciem likwidacji, które to otwarcie (...)

FORUM PRAWNE

Kwota najniższa krajowa 2012 brutto.

Kwota najniższa krajowa 2012 brutto. Czy kwota najniższej brutoo na przyszły rok to 1600zł? Właśnie coś takiego się dowiedziałem od kolegi z pracy, nie moge jednak tej informacji znalezc na necie. (...)

Polska najniższa ustawowa pensja na rok 2013 na tle krajów Europejskich.

Polska najniższa ustawowa pensja na rok 2013 na tle krajów Europejskich. Najwyższa płaca minimalna w europie jest w Luksemburgu i wynosi ona nieco ponad 1800 euro. Najniższa płaca minimalna jest (...)

Ile wynosi średnia krajowa?

Ile wynosi średnia krajowa? Średnia krajowa na rok 2013 powinna byc znana po pierwszym kwartale czy później? Są już jakieś kalkulacje ile wyniesie? Witam Mam pytanie dokładnie takie jak podałem (...)

Wynagrodzenie zasadnicze a płaca minimalna

Wynagrodzenie zasadnicze a płaca minimalna Dzień dobry Zwracam się z takim problemem. Zarabiam 1480 zł brutto, taka jest moje wynagrodzenie zasadnicze. Do tego dochodzi jeszcze wysługa (stażowe) (...)

Wyższa pensja minimalna! Plan SLD!

Wyższa pensja minimalna! Plan SLD! SLD stwierdziło że płaca minimalna powinna wynosic połowe sredniej krajowej która obecnie wynosi 4 tys zł, czyli wynosiła by 2 tys złotych brutto!! Projektem (...)

Płaca minimalna

Płaca minimalna Witam, zostałem zatrudniony na umowe o prace. W umowie mam napisane "Pracownik tymczasowy będzie otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze brutto w wysokości 1600zł miesięcznie. Nie przepracowałem (...)

płaca minimalna na 2013 rok

płaca minimalna na 2013 rok jak narazie wyszkosto wskazuje ze płaca minimalna na rok 2013 będzie wynosic 1600zł brutoo. Ta podwyższka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość (...)

Płaca minimalna wzrośnie do 1600 zł

Płaca minimalna wzrośnie do 1600 zł Zgodnie z prawem płaca minimalna w roku 2013 wzrośnie do 1600 zł brutto. Pracodawcy argumentują, iż podniesienie płacy minimalnej do 1600 zł daje wzrost o (...)

Płaca minimalna w 2011 - wzrost o 69 zł.

Płaca minimalna w 2011 - wzrost o 69 zł. Minimalne wynagrodzenie w roku 2011 wzrośnie o 69 zł. Wraz ze zwiększeniem tej kwoty wrosną także inne świadczenia jak np. dodatek za pracę w nocy oraz (...)

Najniższa krajowa 2011 netto ile wynosi ??

Najniższa krajowa 2011 netto ile wynosi ?? Najniższa krajowa 2011 netto można obliczyć według kwoty brutto, tj. w 2011 roku stawka minimalna brutto wynosi 1386 zł. tak więc: * najniższa krajowa (...)

Kwota najniższa krajowa 2012 brutto.

Kwota najniższa krajowa 2012 brutto. Czy kwota najniższej brutoo na przyszły rok to 1600zł? Właśnie coś takiego się dowiedziałem od kolegi z pracy, nie moge jednak tej informacji znalezc na necie. (...)

Wynagrodzenie zasadnicze a płaca minimalna

Wynagrodzenie zasadnicze a płaca minimalna Dzień dobry Zwracam się z takim problemem. Zarabiam 1480 zł brutto, taka jest moje wynagrodzenie zasadnicze. Do tego dochodzi jeszcze wysługa (stażowe) (...)

Wyższa pensja minimalna! Plan SLD!

Wyższa pensja minimalna! Plan SLD! SLD stwierdziło że płaca minimalna powinna wynosic połowe sredniej krajowej która obecnie wynosi 4 tys zł, czyli wynosiła by 2 tys złotych brutto!! Projektem (...)

Płaca minimalna

Płaca minimalna Witam, zostałem zatrudniony na umowe o prace. W umowie mam napisane "Pracownik tymczasowy będzie otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze brutto w wysokości 1600zł miesięcznie. Nie przepracowałem (...)

płaca minimalna na 2013 rok

płaca minimalna na 2013 rok jak narazie wyszkosto wskazuje ze płaca minimalna na rok 2013 będzie wynosic 1600zł brutoo. Ta podwyższka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość (...)

Płaca minimalna wzrośnie do 1600 zł

Płaca minimalna wzrośnie do 1600 zł Zgodnie z prawem płaca minimalna w roku 2013 wzrośnie do 1600 zł brutto. Pracodawcy argumentują, iż podniesienie płacy minimalnej do 1600 zł daje wzrost o (...)

Płaca minimalna w 2011 - wzrost o 69 zł.

Płaca minimalna w 2011 - wzrost o 69 zł. Minimalne wynagrodzenie w roku 2011 wzrośnie o 69 zł. Wraz ze zwiększeniem tej kwoty wrosną także inne świadczenia jak np. dodatek za pracę w nocy oraz (...)

Polska najniższa ustawowa pensja na rok 2013 na tle krajów Europejskich.

Polska najniższa ustawowa pensja na rok 2013 na tle krajów Europejskich. Najwyższa płaca minimalna w europie jest w Luksemburgu i wynosi ona nieco ponad 1800 euro. Najniższa płaca minimalna jest (...)

Najniższa krajowa 2011 netto ile wynosi ??

Najniższa krajowa 2011 netto ile wynosi ?? Najniższa krajowa 2011 netto można obliczyć według kwoty brutto, tj. w 2011 roku stawka minimalna brutto wynosi 1386 zł. tak więc: * najniższa krajowa (...)

Płaca minimalna 2012

Płaca minimalna 2012 Od 1 stycznia minimalna płaca musi wzrosnąć co najmniej o 5,4 proc., czyli do kwoty co najmniej 1461 zł.

Najniższa średnia krajowa 2012

Najniższa średnia krajowa 2012 Witam,mam taki problem, zaczne od poczatku zeby przedstawic całą sytuację. Straciłem pracę w związku z restrukturyzacją mojego zakładu pracy. Przyjęto Bardziej (...)

Porady prawne