Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok nie będzie łatwy dla polskich przedsiębiorców. I to nie tylko z powodu zagrożenia ze strony kryzysu gospodarczego. Twardą rękę dla firm zapowiada bowiem Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). - W 2009 r. chcemy przeprowadzić znacznie więcej kontroli niż dotąd. Będą kompleksowe, mobilne i precyzyjne. Zauważamy coraz więcej przypadków łamania prawa przez firmy, szczególnie w zakresie legalności zatrudnienia i czasu pracy. Kwitnie zatrudnianie na czarno i wymuszanie przekraczania czasu pracy bez wypłaty nadgodzin.
Plan działania PIP na 2009 r.
Powiązane artykuły
Urlop wypoczynkowy 2025: Ile dni przysługuje? Nowe przepisy i zasady
Urlop wypoczynkowy 2025 - kompletny przewodnik. Sprawdź ile dni urlopu ci przysługuje, jak obliczyć staż pracy i jakie są nowe przepisy w Kodeksie Pracy.
Jak sporządzić plan urlopów?
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Wolność działalności gospodarczej
W Prawie przedsiębiorców przewidziano m.in. zasadę wolności działalności gospodarczej i równości przedsiębiorców oraz zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
Praktyczny przewodnik o różnicach między czynnościami zwykłego zarządu a przekraczającymi zwykły zarząd rzeczą wspólną. Aktualne przepisy, orzecznictwo i przykłady z 2025 roku.
Kto rządzi Twoją spółdzielnią i jakie uprawnienia przysługują tym organom
Każda spółdzielnia bez względu na to czy to będzie spółdzielnia mieszkaniowa, czy spółdzielnia pracy, czy też spółdzielnia produkcji rolnej musi posiadać odpowiednie organy, przez które będzie (...)
Czy wizerunek stanowi dobro osobiste osoby prawnej i w ten sposób podlega ochronie prawnej?
Dobro osobiste, jakim jest wizerunek podlega ochronie prawnej na podstawie art. 23 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Nie budzi zatem wątpliwości, że osoby fizyczne mogą skutecznie bronić się przed (...)
Jakie rodzaje dróg wyróżnia się w Polsce?
Drogi w Polsce, pod względem prawnym, dzielimy na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne. Dowiedz się, jakie drogi są publiczne, kto zajmuje się zarządzaniem drogami i jakie ma zadania oraz jakie są (...)
Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?
Sprawdź jak założyć spółkę cywilną w 2025 roku. Poznaj wymagania, koszty, procedury rejestracji w CEIDG oraz zalety i wady tej formy działalności gospodarczej.
Fundusze europejskie na start firmy
Fundusze europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie swojej firmy. Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą wystartować. (...)