Podmiotowość gminy a przejęcie zobowiązań za Skarb Państwa

26 września 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rady Gminy Dragacz dotyczący obowiązku przejęcia przez gminę nieruchomości od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 8a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym jest niezgodny z art. 165 Konstytucji oraz z art. 4 ust. 2 i 6 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, sporządzonej w Strasburgu dnia 15 października 1985 r.

Kwestionowany przepis przerzuca na gminę, niezależnie od jej woli, zobowiązania, które zgodnie z ogólnymi zasadami ciążą na Skarbie Państwa. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zlekceważenie podmiotowości prawnej gmin polega nie tylko na pominięciu ich woli przy nabywaniu mienia, ale także na wciągnięciu gmin w stosunki z osobami trzecimi i narażeniu na odpowiedzialność majątkową o nie dających się oszacować rozmiarach. W wyniku stosowania kwestionowanego przepisu zostaje naruszona podmiotowość gmin w sferze prywatnoprawnej, swobody w dokonywaniu czynności prawnych i dysponowania mieniem. Gminom narzuca się nawet wbrew ich woli nabycie mienia, które inny podmiot uznał za zbędne. Nabycie to niemal z zasady będzie się wiązało z koniecznością poniesienia dużych nakładów i może pociągnąć za sobą odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez inny podmiot, będący państwową osobą prawną. Z ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że w razie zrzeczenia się mienia przez osobę prawną wraca ono do masy majątkowej, z której wyszło. Jest oczywiste, że masą majątkową dla Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest mienie państwowe. Kwestionowany przepis burzy ten porządek i oznacza przerzucenie na gminę, niezależnie od jej woli, zobowiązań, które zgodnie z ogólnymi zasadami ciążą na Skarbie Państwa.

Porady prawne

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 września 2006 r., sygn. akt K 1/06


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika