Polska w międzynarodowym programie współpracy biznesu i administracji podatkowych

Polska jest jednym z 20 Państw OECD, które biorą udział w Programie ICAP (OECD International Compliance Assurance Programme). ICAP to dobrowolny program współpracy dla przedsiębiorstw wielonarodowych (MNE) i administracji podatkowych w ramach wspólnego procesu oceny ryzyka.

Czego dotyczy program?

- "Polska jest dobrym krajem do prowadzenia biznesu, a udział w programie wzmacnia naszą współpracę z uczciwymi podatnikami" – podkreśliła wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Program pozwala zidentyfikować między firmami a administracją podatkową transakcje o niskim ryzyku, co przekłada się na wzrost zaufania między nimi. Podobnie jak w przypadku innych instrumentów opartych na współpracy (np. APA, Program Współdziałania), podatnicy dobrowolnie zgłaszają się do udziału w ICAP.

Czemu ma służyć?

- "Rozmawiamy z podatnikami na partnerskich warunkach, promujemy uczciwą konkurencję między jurysdykcjami podatkowymi i uczciwych podatników" - powiedział dyrektor Departamentu Kluczowych Podmiotów Artur Gostomski.

Identyfikacja transakcji o niskim ryzyku pozwoli zmniejszyć obciążenia grup przedsiębiorstw wielonarodowych, jak i administracji podatkowych, a także ograniczyć liczbę sporów. Pozwala też na kierowanie kontroli na te transakcje, w których ryzyko jest wysokie.

Informacja na stronie OECD: OECD International Compliance Assurance Programme (ICAP)