Pomoc prawna za darmo dla najuboższych

Samorządy terytorialne oraz organizacje społeczne powinny połączyć siły i stworzyć wspólne centra pomocy prawnej. Tak uważają ich przedstawiciele. Odmiennego zdania jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Przygotowuje ustawę o prawie ubogich. Przewiduje ona utworzenie takich punktów przy sądach rejonowych.

- Świadomość prawna Polaków jest niska. Jeszcze gorzej jest z dostępem do bezpłatnego poradnictwa i informacji prawnej. Połowa spraw, które wpływają do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, nigdy by tu nie trafiła, gdyby obywatel uzyskał właściwą poradę - mówił Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich, podczas seminarium poświęconego tej tematyce. Nie był on odosobniony w swoich poglądach. Podobnego zdania byli inni uczestnicy. Przybywa co prawda organizacji społecznych, które świadczą pomoc prawną. Istnieją już nawet sieci takich poradni, działające według tych samych zasad, jak biura porad obywatelskich (jest ich 30), studenckie poradnie prawne (działa ich 18). Wciąż jednak jest ich za mało.

Porady prawne

Rzeczpospolita 07.10.2004 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika