Pora na budowę i modernizację dróg lokalnych

Jaki projekt ma się przyczynić do poprawy stanu dróg powiatowych i gminnych?

Po przyjęciu przez Sejm, do Senatu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przygotowany przez posłów Klubu PO.

Projekt ten dotyczy dodania do katalogu zadań własnych, na których dofinansowanie jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa, zadań objętych "Narodowym Programem Przebudowy Dróg Lokalnych". Przewiduje on także upoważnienie ministra właściwego do spraw administracji publicznej do dokonania podziału środków i przekazywania dotacji oraz do wydania rozporządzenia w tym zakresie.

Czemu mają służyć proponowane zmiany?

Chodzi o poszerzenie zadań własnych samo­rządów, na które będą one mogły otrzymywać dotacje celowe z budżetu pań­stwa, o przebudowę, budowę i remonty dróg powiatowych i gminnych.

Nowelizacja ma przyczynić się do realiza­cji uchwały Rady Ministrów ustanawia­jącej Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008-2011. Rząd będzie mógł bowiem skutecznie pomóc samo­rządom w modernizacji sieci drogowej i połączenia jej z drogami wojewódzkimi i krajowymi.

Autorzy projektu wskazują, że teraz aż 90% z dróg lokalnych jest w złym lub bardzo złym stanie. Obecnie zaś nakłady prze­znaczone na ten cel w budżecie pań­stwa są zbyt niskie, co uniemożliwia realizację najpilniejszych zadań.

W najbliższych trzech la­tach na ten cel planuje się przeznaczyć 6 mld zł, z czego połowę inwestycji ma sfinansować budżet państwa, zaś drugą połowę samorządy.

Poselska propozycja zakłada, iż rozdziałem środków zajmie się mi­nister właściwy do spraw administracji publicznej. Rada Ministrów ma zaś być zobowiązana do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych warunków i zasad udzielania dotacji z budżetu państwa na zadania określone w ustawie oraz zasad rozliczania przekazanych dotacji.

Podstawa:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika