Sejm zajmuje się obecnie rządowym projektem ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej. Potrzeba przyjęcia takiej ustawy wynika z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a w szczególności w tzw. dorobku prawnym Schengen, którego urzeczywistnienie w pełnym zakresie jest uwarunkowane włączeniem do Systemu Informacyjnego Schengen.
Czym jest System Informacyjny Schengen oraz System Informacji Wizowej?
Dnia 14 czerwca 1985 roku w Schengen Francja, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Luksemburg podpisały umowę o stopniowym znoszeniu kontroli na wspólnych przejściach granicznych (tzw. Schengen I). Przyjęcie tego tzw. Układu z Schengen miało na celu umożliwienie realizacji swobody przemieszczania się osób na terytorium Unii Europejskiej. Dorobek Schengen, został bezpośrednio włączony do Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej („TWE”) na podstawie traktatu Amsterdamskiego z 1997 roku i stał się integralną częścią prawa wspólnotowego obowiązującego wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. W celu wprowadzenia swobody przemieszczania się wewnątrz terytorium Unii Europejskiej oraz jednoczesnego wzmocnienia ochrony jej zewnętrznych granic został utworzony System Informacyjny Schengen (ang. Schengen Information System; zwany dalej „SIS”). Po rozszerzeniu UE w 2004 roku, w celu dostosowania SIS do najnowszych rozwiązań informatycznych i technologicznych oraz umożliwienia przystąpienia do niego nowych Państw Członkowskich UE zdecydowano o zastąpieniu SIS nowym systemem, dostosowanym do obsługi wszystkich Państw Członkowskich i umożliwiającym przekazywanie większej kategorii danych (np. danych biometrycznych). Budowane są System Informacyjny Schengen drugiej generacji (zwany dalej „SIS II”) i uzupełniający go system wymiany informacji wizowej pomiędzy Państwami Członkowskimi - System Informacji Wizowej (tzw. VIS, ang. Visa Information System) (zwany dalej „VIS”). System VIS ma na celu wymianę danych o wizach między Państwami Członkowskimi, które zniosły kontrole na swoich granicach wewnętrznych i uczestniczą w systemie swobodnego przepływu osób bez kontroli na granicach wewnętrznych.

Czemu ma służyć projektowana ustawa?
Wejście w życie projektowanego aktu ma prowadzić do uporządkowania i uzupełnienia w niezbędnym zakresie niezbędnych podstaw prawnych dotyczących uczestnictwa Polski w Systemie Informacyjnym Schengen i Systemie Informacji Wizowej. Ustala się w odpowiedni sposób kompetencje poszczególnych organów w zakresie wprowadzania i udostępniania danych SIS i VIS. Wskazuje się organy odpowiedzialne za funkcjonowanie infrastruktury technicznej umożliwiającej udział w Systemie Informacyjnym Schengen i Systemie Informacji Wizowej (Krajowy System Informatyczny) oraz organ realizujący funkcję Biura Sirene. W sposób jasny zostają przewidziane kompetencje nadzorcze nad realizacją zadań związanych z uczestnictwem Polski w Systemie Informacyjnym Schengen i Systemie Informacji Wizowej.
Projekt ustawy jest oparty na założeniu, według którego KSI (Krajowy System Informatyczny) ma umożliwić udział Polski w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS oraz SIS II) i Systemie Informacji Wizowej. Przyjęto także zasadę, że KSI stanowi jedynie infrastrukturę techniczną umożliwiającą uprawnionym organom korzystanie - w zakresie wprowadzania oraz dostępu do danych - z jednostki centralnej Systemu Informacyjnego Schengen oraz Centralnego Systemu Informacji Wizowej.
Propozycja uregulowania Systemu Informacji Wizowej opiera się na dwóch założeniach. Po pierwsze regulacje dotyczące Systemu Informacji Wizowej zostały stworzone w oparciu projekt Rozporządzenia w sprawie Systemu Informacji Wizowej (VIS) oraz wymiany danych pomiędzy Państwami Członkowskimi na temat wiz krótkoterminowych, oraz projekt Decyzji Rady w sprawie wglądu do danych Systemu Informacji Wizowej dla organów Państw Członkowskich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne oraz dla Europolu w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i innym poważnym przestępstwom oraz w celu wykrywania i ścigania tych przestępstw, z uwzględnieniem obowiązującej Decyzji Nr 2004/512/WE Rady z dnia 8.06.2004 r. w sprawie ustanowienia Systemu Informacji Wizowej (VIS). Powyższe projekty regulują zasady funkcjonowania Systemu Informacji Wizowej oraz znajdują się w zaawansowanej fazie prac legislacyjnych na szczeblu UE. Zakłada się zatem, że treść przepisów powyższych projektów pozostanie, w tym zakresie, niezmieniona i stosownie do tego założenia, projekt ustawy przyjmuje zawieszenie stosowania regulacji odnoszących się do Systemu Informacji Wizowej do momentu wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej tych aktów.

Potrzebujesz porady prawnej?
Koniec kontroli granicznych - Polska w Strefie Schengen!
Co daje nam wejście do Strefy Schengen? W listopadzie unijni ministrowie spraw wewnętrznych, a później europosłowie, podjęli decyzję o rozszerzeniu już grudniu strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. W nocy z 20 na 21 grudnia 2007 Polska przystąpiła do Układu z Schengen (razem z Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami), kończąc (...)
Co oznacza dla Polski i Polaków wejście do strefy Schengen?
Co to jest strefa Schengen?Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wspólnych granicach i zapewniona została swoboda przepływu osób. Swoboda przepływu osób wewnątrz dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób dowolnej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice (...)
System Informacyjny Schengen oraz System Informacji Wizowej
W związku z wejściem do strefy Schengen obowiązuje w naszym kraju ustawa o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej. Potrzeba przyjęcia takiej ustawy wynikała z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a w szczególności w tzw. dorobku prawnym Schengen, którego urzeczywistnienie w pełnym zakresie było uwarunkowane włączeniem (...)
Bardziej wnikliwe badanie podań o tzw. wizy Schengen, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych baz danych – KE modernizuje wizowy system informacyjny, aby lepiej zabezpieczyć granice zewnętrzne Unii. - "Europa nie jest twierdzą, ale musimy wiedzieć, kto przekracza nasze granice" – powiedział komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos. Propozycja (...)
Interoperacyjność systemów informacyjnych w UE
Unia bezpieczeństwa: Komisja wprowadza interoperacyjność systemów informacyjnych Komisja Europejska wywiązała się ze zobowiązania wprowadzenia interoperacyjności i zlikwidowania istniejących niedociągnięć w unijnych systemach informacyjnych do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa, podjętego przez Komisję w siódmym sprawozdaniu dotyczącym (...)
Projekt ustawy o informatyzacji
Właśnie odbyło się już trzecie czytanie projektu ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne. Projekt ten w swoim założeniu ma realizować zadania zmierzające do rozwoju społeczeństwa informacyjnego i integracji Polski z Unią Europejską. Chodzi w głównej mierze o powszechny dostęp on-line do informacji publicznych (...)
Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych
Jak zmieniają się przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych? 13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą z dnia 4 września 2008 r. zmiany ustawy o funduszach inwestycyjnych mają służyć ułatwieniu stosowania regulacji (...)
Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone z zakresu dyrektywy. Hiperłącza do artykułów informacyjnych, którym towarzyszą (...)
Czemu ma służyć nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych?13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (...)
Komisja Parlamentu Europejskiego o dyrektywie usługowej
31 marca 2009 r., na ostatnim w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego posiedzeniu Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) odbyło się seminarium na temat implementacji dyrektywy usługowej. Trudna dyskusja nad kształtem dyrektywy usługowej trwała blisko dwa lata i zakończyła się kompromisowym rozwiązaniem przegłosowanym na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego (...)
Polskie urzędy nie lubią się z komputerami. Raport NIK
Tylko nieliczne miasta mogą pochwalić się e-administracją z prawdziwego zdarzenia. Większość nowych i zmodernizowanych miejskich systemów informatycznych współpracuje ze sobą w ograniczonym zakresie - wynika z wniosków po kontroli NIK. Co gorsza, urzędnicy nie przykładają wystarczającej wagi do bezpieczeństwa przetwarzanych informacji. W ocenie NIK przed samorządami jeszcze (...)
Polski Ład - ulgi na innowacje i rozszerzenie rynków zbytu
Polski Ład wprowadzi ulgi dla firm, które inwestują w swój rozwój. Przeczytaj, jakie ulgi będą wspierać innowacje w przedsiębiorstwach od 2022 roku, a z których możesz skorzystać, jeśli szukasz nowych rynków dla swoich produktów. ##baner## Ulga na prototyp Ulga na prototyp dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Wspiera (...)
Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?
O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje UOKiK. Nieostrożność przy zawieraniu umowy, może sprowadzić na podróżnego kłopoty, (...)
Zarzuty Komisji Europejskiej W dniu 15 grudnia 2006 r. (znak: SG-Greffe (2006)D/2007989; zał. K(2006)6136) przekazane zostały Polsce zarzuty formalne na mocy art. 226 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, odnośnie do nieprawidłowego lub niepełnego wykonania przez RP zobowiązań wynikających z art. 26 ust. 3 dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i (...)
System informacji w służbie zdrowia
W załączeniu przedstawiamy przekazana do Ministerstwa Zdrowia opinie dot. projektu ustawy o systemie informacji w służbie zdrowia. Główną wadą opiniowanego projektu ustawy jest zbyt szczegółowy zakres danych gromadzonych w systemie. Proponowany stopień szczegółowości stanowi poważną barierę, która może uniemożliwiać wdrożenie proponowanego systemu, a dodatkowo pociąga za (...)
Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych
Rekomendacje Prezesa UOKiK Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? Przeczytaj tezy z rekomendacji Prezesa UOKiK. Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w (...)
Fundusz Granic Zewnętrznych 2007-2013
Podstawę prawną dla wykorzystania przez Polskę środków z Funduszu Granic Zewnętrznych 2007-2013 stanowi Decyzja nr 574/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 maja 2007 r. ustanawiająca Fundusz Granic Zewnętrznych na lata 2007-2013 jako część programu ogólnego „Solidarność i zarządzanie przepływami migracyjnymi". http://eur-lex.europa.eu/JOHtml.do?uri=OJ:L:2007:144:SOM:EN:HTMLOgólna (...)
Czy informatyzacja powinna obchodzić każdego Kowalskiego w naszym kraju? Tak. Przede wszystkim dlatego, iż z dniem 21 lipca 2005 r. wchodzi w życie ustawa o informatyzacji właśnie. Informatyzacja to wprowadzanie szeroko pojętych technik informatycznych do różnych dziedzin życia. Najczęściej termin ten oznacza wprowadzanie komputerów do biur i urzędów, zastępując tym samym ręcznie (...)
Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe
13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego - rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2022 r. ##baner## Co się zmienia? UE regularnie od 2006 r. obniżała opłaty roamingowe (...)
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, "rodzica", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego - uznał NSA. Nie można uzależniać uzyskania przez obywatela polskiego dowodu tożsamości albo numeru PESEL od dokonania przez organ transkrypcji, która nie jest (...)
Zakres ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Ustawa nie wprowadza rewolucji na rynku internetowym, lecz stanowi uściślenie i doprecyzowanie zasad świadczenia usług drogą elektroniczną, które wykształciły się na rynku internetowym w drodze zwyczaju a także przestrzegania przepisów zawartych w innych aktach prawnych, które nie odnosiły się bezpośrednio do rynku internetowego. Wejście tej ustawy w życie ma jednak olbrzymie znaczenie, (...)
Obowiązek zaktualizowania zgody na przetwarzanie danych po wejściu w życie RODO
Rozpoczęcie stosowania – od 25 maja 2018 r. – przepisów unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oznacza rewolucję. Ten akt prawny nakłada bowiem na administratorów danych wiele nowych obowiązków. Kiedy dotychczasowa zgoda będzie dalej ważna? Zgodnie z RODO, jeżeli przetwarzanie ma za podstawę zgodę w myśl dyrektywy 95/46 i odpowiada (...)
Jaki będzie budżet UE na 2020 r.?
Budżet UE na rok 2020 5 czerwca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2020 r. Będzie to siódmy i zarazem ostatni budżet w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2014–2020. Projekt zakłada całkowitą wysokość środków na zobowiązania w kwocie prawie 168,3 mld euro. Jest to wzrost w porównaniu do roku (...)
Fundusz Granic Zewnętrznych 2007-2013 dla Polski
Komisja przyjęła wieloletni program dla Polski w ramach Funduszu Granic Zewnętrznych na lata 2007-2013 o budżecie szacowanym na 78 mln EUR, a także pierwszy program roczny na 2007 r.Jacques Barrot, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo, wyraził zadowolenie z przyjęcia wieloletniego programu wdrożenia Funduszu Granic Zewnętrznych. (...)
Świadczenie usług drogą elektroniczną
Co to jest usługa świadczona drogą elektroniczną? Podstawowym pojęciem wprowadzonym przez ustawę jest pojęcie ”usługi świadczonej drogą elektroniczną. Termin ten obejmuje wszystkie usługi, których wykonanie następuje przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych na indywidualne żądanie usługobiorcy (klienta), bez jednoczesnej obecności stron, (...)
O planowanej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia
- Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dziś [18 czerwca - przyp. red.]zostanie wysłana do konsultacji międzyresortowych i do partnerów społecznych - powiedziała podczas konferencji prasowej Minister Jolanta Fedak. - Nowelizacja ma zwiększyć skuteczności instytucji rynku pracy, tak, aby zaktywizować zawodowo jak największą liczbę bezrobotnych. (...)
Nowe propozycje rządu w sprawie dostępu do informacji publicznej
Projekt ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej jest projektem poselskim przygotowanym we współpracy z Rządem. Przewiduje on ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Dokument obejmuje zmiany dotyczące dwóch zagadnień: Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP) oraz Scentralizowanego (...)
11 marca br. Rada Ministrów przyjęła, zaproponowany przez Ministra Gospodarki, cel redukcji obciążeń administracyjnych w priorytetowych obszarach polskiego prawa. Do końca 2010 r. mają one zostać zmniejszone o 25 proc. Redukcja obejmie następujące dziedziny prawa: środowisko, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, zabezpieczenie społeczne, prawo działalności gospodarczej, (...)
Pora na korektę systemu wsparcia rodzin!
Nowa jakość w polityce rodzinnej Nowe zasady w programie „Rodzina 500+”, zwiększenie liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3, umożliwienie rodzicom łączenia ról zawodowych z życiem rodzinnym, cyfryzacja i poszerzenie kręgu adresatów Karty Dużej Rodziny – takie rozwiązania przewiduje przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych (...)
Straż Graniczna po nowemu. Rząd ujawnił plan
Trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. Według nowej koncepcji liczba i zasięg terytorialny oddziałów Straży Granicznej będą dostosowane do realizowanych zadań odpowiednio na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej granicy Polski. Zmiany (...)
Druzgocący raport NIK. Polska nie jest państwem bezpiecznym
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli dotyczącej bezpieczeństwa cybernetycznego Polski. Wnioski są katastrofalne. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione. Nie podjęto dotąd spójnych i systemowych działań w zakresie monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom występującym w cyberprzestrzeni. Aktywność państwa paraliżował przede wszystkim (...)
Europejscy parlamentarzyści z Industry Committee (ITRE) oraz Prezydencja Czeska porozumieli się w tym tygodniu co do nowych propozycji unijnych przepisów liberalizujących rynek energii elektrycznej i gazu.Rozwiązania wejdą w życie po ich zaaprobowaniu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Unijny pakiet liberalizacyjny idzie z pewnością w dobrą stronę wzmacniając pozycję (...)
Polskie stanowisko na posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii
Drugiego dnia posiedzenia Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE), które odbyło się 12 czerwca w Luksemburgu, omówione zostały kwestie z obszaru telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego. Polskę reprezentował Jurand Drop - podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Najważniejszym punktem posiedzenia była debata ws. strategii UE dotyczącej jednolitego (...)
Projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi
Projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu skierowany do konsultacji społecznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Proponowana ustawa będzie wdrażać do polskiego porządku prawnego dyrektywę 2014/26/UE w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami (...)
Zmiana zasad ustalania miejsca zamieszkania w przypadku obywateli państw trzecich Ustalenie miejsca zamieszkania jest szczególnie istotne w przypadku obywateli państw trzecich. Do takich osób stosuje się art. 1 rozporządzenia nr 1231/2010. Poniższe zasady obowiązują od 2 maja 2018 r. Na tych zasadach zostaną rozpatrzone pierwszorazowe wnioski, bez względu na to, (...)
W nadzwyczajnej sytuacji gospodarczej w połowie lutego zapadła decyzja o zorganizowaniu dodatkowych spotkań Unii Europejskiej na najwyższym szczeblu w ciągu nadchodzącego roku. Pierwszym z nich był nieformalny szczyt, który odbył się 1 marca 2009 r. w Brukseli. Szefowie państw lub rządów na spotkaniu szczegółowo omówili kwestie dotyczące aktualnego kryzysu finansowego i gospodarczego. (...)
Przez kolejne lata będziemy płacili wyższy VAT
Przez kolejne trzy lata, czyli do końca 2016 r. będziemy płacić podwyższony VAT, wynoszący maksymalnie 23 proc. Sejm przed długim weekendem przyjął zmianę ustawy o VAT. Podwyższone o 1 pkt. proc. stawki VAT (stawka podstawowa z 22 proc. do 23 proc., stawka obniżona z 7 proc. do 8 proc. oraz odpowiednio zwiększone zryczałtowane stawki VAT) miały obowiązywać do końca bieżącego roku. Już (...)
Kontrola NIK. Może zabraknąć pieniędzy na emerytury
ZUS właściwie przygotował się do wejścia w życie zmian związanych z wypłatą emerytur ze środków zgromadzonych w OFE i przejęcia części ich aktywów - informuje NIK. Zdaniem Izby w dłuższej perspektywie może jednak zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur. Funkcjonujący w Polsce od 1999 r. powszechny system emerytalny opiera się na dwóch obowiązkowych filarach - repartycyjnym (...)
Rozporządzenie eIDAS coraz bliżej wejścia w życie
Wydanie unijnego rozporządzenia eIDAS uruchomiło złożony proces dostosowawczy, który polegać będzie na przygotowaniu unijnych aktów wykonawczych oraz krajowych przepisów modyfikujących ustawodawstwo państw członkowskich w tej materii. W dn. 28 sierpnia 2014 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji (...)
Nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, 1 marca br.
Wspólny komunikat prasowySzefowie państw lub rządów spotkali się dziś (1 marca br.) w Brukseli i szczegółowo omówili kwestie dotyczące aktualnego kryzysu finansowego i gospodarczego. Uzgodnili, że Europa może sprostać temu wyzwaniu i przezwyciężyć obecny kryzys wyłącznie dzięki dalszemu podejmowaniu wspólnych skoordynowanych działań w ramach jednolitego rynku i UGW. Wyrazili wiarę (...)