Stan faktyczny
Jestem właścicielem elektrowni wodnej. Teren, na którym ułożony jest rurociąg, należy do innego właściciela. Rurociąg jest ułożony w ten sposób, że część jest zakopana a część jest na powierzchni ziemi. Na terenie jednej działki zmieniłem trasę biegu rury, ale uzyskałem na to pisemną zgodę właściciela działki, zapłaciłem mu odszkodowanie - bez potwierdzenia. Energię sprzedaję zakładowi energetycznemu i kilkunastu prywatnym odbiorcom. W 2010 r. kończy się pozwolenie wodnoprawne i będę musiał uzyskać nowe. Czy właściciele działek, na których ułożony jest rurociąg, wg obecnego stanu prawnego, będą mogli zablokować mi uzyskanie nowego pozwolenia wodnoprawnego? Czy Wydział Ochrony Środowiska może odmówić mi udzielenia pozwolenia na dalszą eksploatację elektrowni w przypadku sprzeciwu właściciela działki, gdyż rurociąg leży na jego terenie? Czy na działce o powierzchni 3700 m2, gdzie rurociąg o średnicy fi 0,8m jest na gruncie i fizycznie zajmuje 80 m2, będę mógł nabyć prawo służebności gruntowej poprzez zasiedzenie? Czy jednak może to być nabycie własności poprzez zasiedzenie? O jaką powierzchnię działki mogę się starać? Według jakich zasad i koszty, w jakiej wysokości z tego powodu będę musiał ponieść? Czy w przyszłości, po podniesieniu terenu i zasypaniu rurociągu ziemią były właściciel będzie mógł domagać się odzyskania terenu? Czy właściciel, który wyraził zgodę na ułożenie rurociągu na jego terenie, może cofnąć pozwolenie, zmienić zdanie? Czy konkretnie jest jakieś ogólne prawo które mówi, że jeśli obiekt (tutaj rurociąg), legalnie zajmuje obcą własność (teren), to właściciel terenu nie może domagać się jego usunięcia? Czy stare niemieckie prawo (elektrownię wybudował Niemiec) ma zastosowanie do nowego porządku prawnego po II wojnie światowej w stosunku do tego rurociągu?

Opinia prawna
Analizując stan faktyczny stwierdzić należy, iż poruszono następujące zagadnienia:
Czy właściciele działek, na których ułożony jest rurociąg, wg obecnego stanu prawnego, będą mogli mi zablokować uzyskanie nowego pozwolenia wodnoprawnego?
Kwestia uzyskania nowego pozwolenia wodnoprawnego uregulowana jest w ustawie Prawo wodne z 18 lipca 2001 r.
(Dz.U. 05.239.2019) - rozdział 4. Zgodnie z art. 127 pkt 6 ustawy Prawo wodne - „Informacje o wszczęciu postępowania o wydanie pozwolenia wodnoprawnego właściwy organ (starosta, wojewoda, marszałek województwa) podaje do publicznej wiadomości. Ponadto art. 127 pkt 7 wskazuje, kto może być stroną postępowania, a mogą to być: wnioskodawca, właściciel wody, dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, właściciel urządzenia wodnego, władający powierzchnią ziemi, oraz uprawniony do rybactwa, znajdujący się w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń. Ponadto stroną mogą być również organizacje ekologiczne.
Z związku z powyższym trzeba rozważyć następujące kwestie związane z koniecznością ubiegania się o kolejne pozwolenie wodnoprawne. Ponieważ Pana elektrownia obecnie działa, więc prawdopodobnie będzie się Pan ubiegał w 2010 r. o pozwolenie na szczególne korzystanie z wód tj. energetyczne wykorzystanie wody. Aby uzyskać takie pozwolenie, zgodnie z art. 132 ustawy Prawo wodne będzie Pan zobligowany przygotować operat w formie opisowej i graficznej. W nim min. będzie wskazany zakres oddziaływania, często ujawniony na mapie własnościowej wtedy to zostanie ujawnione kto jest właścicielem przedmiotowych działek przez które przechodzi rurociąg. Aczkolwiek wydaje mi się, że pozwolenie wodnoprawne niezbędne będzie jedynie na elektrownię, a nie na rurociąg, choć nie wiem jakie jest brzmienie pozwolenia które posiada Pan obecnie.
Często osoby ubiegające się o pozwolenie wodnoprawne same dodają do dokumentacji zgodę właścicieli działek na korzystanie w określony sposób z ich własności. Sam organ może nie wezwać do uzupełnienia dokumentacji, dlatego, że wydanie pozwolenia wodnoprawnego nie rodzi praw do nieruchomości i urządzeń wodnych koniecznych do jego realizacji oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich przysługujących wobec tych nieruchomości i urządzeń. Informację tej treści zamieszcza się w pozwoleniu wodnoprawnym. (art. 123 ust 2 Prawa wodnego).
Natomiast najkorzystniej dla Pana będzie uzyskanie zgody od właścicieli na piśmie i dołączenie jej do dokumentacji. W przeciwnym razie, jeżeli okaże się, że potrzebne jest pozwolenie również na rurociąg (choć moim zdaniem nie jest to urządzenie wodne i dlatego nie ma takiej potrzeby, ale trzeba to zbadać we właściwym dla Pana organie), a właściciele dowiedzą się o toczącym się postępowaniu mogą oni odwołać się, co niewątpliwie wydłuży postępowanie o około pół roku. Dlatego warto jest wcześniej zadbać o ich zgodę.

Potrzebujesz porady prawnej?
Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany
Pozwolenie na budowę Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty: akt (...)
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej
Ustalanie opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowało materiał pomocniczy dla gmin w sprawie ustalania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, tzn. niewiążące stanowisko wyjaśniające najczęściej pojawiające (...)
Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)
Co nowego w Prawie wodnym i ustawie o żegludze śródlądowej?
Wkrótce wejdą w życie 2 ustawy związane z szeroko rozumianą wodą. Nowelizacja Prawa wodnego zmniejsza rygory formalne związane z postępowaniami administracyjnymi w zakresie udzielania zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Z kolei ustawa zmienia strukturę terenowej administracji (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)
Instalacja telekomunikacyjna w każdym budynku
Jakie zmiany dotyczą warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?12 marca br. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem (...)
Budowa tylko po uzyskaniu pozwolenia
20 kwietnia 2011 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Prezydenta RP dotyczący prawa budowlanego (zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę). Trybunał Konstytucyjny orzekł: I. 1. Art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy − (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
Definicja współwłasności Ustawową definicję współwłasności zawiera art. 195 k.c., zgodnie z którym: „Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność)". Oznacza to, że z współwłasnością mamy do czynienia (...)
Jak zarządzać wspólnotą mieszkaniową?
Zajmowanie lokalu mieszkalnego może przybierać różnorakie formy i choć z zewnątrz nie widać większych różnic między mieszkańcem bloku, który dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, a mieszkańcem – właścicielem stanowiącego odrębną własność lokalu, w rzeczywistości (...)
Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne
Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, (...)
Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.
Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r. ##baner## Nowy podział projektu budowlanego Projekt budowlany (...)
Czy dostanę odszkodowanie za wywłaszczenie?
Wywłaszczenie nieruchomości, czyli pozbawienie dotychczasowego właściciela jego prawa stanowi wyłom od konstytucyjnej zasady ochrony własności prywatnej. Wyłom dopuszczalny tylko w słusznym celu, aczkolwiek zawsze krzywdzący i ingerujący w konstytucyjne prawa jednostki. W państwie (...)
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Pomiędzy sąsiadami nieruchomości bardzo często dochodzi do napięć, które powodują, że mieszkanie w danych warunkach staje się uciążliwe. Spowodowane jest to niejednokrotnie tym, że właściciel określonego gruntu wykonuje pewne działania, których skutek odczuwalny jest (...)
Podział majątku wspólnego małżonków jest czynnością, która ma na celu ostateczne rozwiązanie kwestii majątkowych byłych małżonków. Jego przeprowadzenie prowadzi do ustania wspólności majątkowej przedmiotów, które należały do nich obu - wchodziły (...)
Kiedy jest dopuszczalne odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?
W jakich przypadkach dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych? Wedle art. 9 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7. Odstępstwo (...)
Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości
Służebność gruntowa drogi koniecznej Służebność gruntowa drogi koniecznej została uregulowana w art. 145 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie z § 1, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, (...)
Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej
Strony umowy deweloperskiej Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Definicje tych dwóch pojęć zawiera Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 43¹ Kodeksu cywilnego (dalej: „KC") (...)
Obowiązuje już powszechna taksacja nieruchomości
2 sierpnia 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie powszechnej taksacji nieruchomości. Konieczność wydania takiego aktu pojawiła się wraz z zasadą, zgodnie z którą powszechna taksacja nieruchomości ma obejmować te nieruchomości, dla których ustala (...)
Trybunał Konstytucyjny oceni nową, złotą wolność budowlaną
Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego przepisy zastępujące prostą rejestracją pozwolenia na budowę i użytkowanie. Swoją decyzję Lech Kaczyński uzasadniał przede wszystkim tym, że zmiany nadmiernie ograniczałyby prawa właścicieli działek znajdujących się w sąsiedztwie inwestycji (...)
Zmiany dla rzeczoznawców, pośredników i zarządców nieruchomości
1 września 2017 r. weszły w życie zmiany związane z gospodarowaniem nieruchomościami. Rozwiązania oczekiwane przez środowiska zawodowe wprowadziła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 20 lipca 2017 r. Jakie zmiany dotyczą rzeczoznawców majątkowych? Organizacje zawodowe (...)
Scalanie i podział nieruchomości – nowe przepisy
1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie scalania i podziału nieruchomości, które określa sposób i tryb scalania i podziału nieruchomości, w tym rodzaje czynności poprzedzających wszczęcie postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości oraz terminy (...)