Pracodawca może wypożyczyć pracownika

Szef może czasowo przekazać personel innemu przedsiębiorcy np. wtedy, gdy jego firma ma coraz mniej zamówień lub chwilowo utraciła płynność - donosi Rzeczpospolita.

Dzięki temu nie będzie musiał wypowiadać umów swoim podwładnym i zmniejszy koszty działalności własnej firmy. Tzw. leasing pracowniczy reguluje art. 174(1) kodeksu pracy.

Według przepisu można udzielić danej osobie bezpłatnego urlopu w celu wykonywania pracy gdzie indziej, przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Pracownik nie może zostać „wypożyczony" wbrew swojej woli, musi wyrazić na to pisemną zgodę - zaznacza Rzeczpospolita.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • @ 2012-01-21 13:02:22

    Jakim prawem rząd chce ingerować tak daleko w wewnętrzne sprawy prywatnej własności,prywatnej firmy.To sprawa właściciela i tylko właściciela.Jak chodzi o przetrwanie kryzysu to właściciel decyduje i nawet pracowników nie musi pytać.Tu nie ma związków zawodowych i hamulca opóźniającego aż do upadku firmy,bo pracownik się zgadza czy nie.Właściciel decyduje a nie państwo czy pracownik nie będący współwłaścicielem,bez udziałów,nie odpowiadający za nic w firmie.Wara rządowi od takich regulacji,bo to ingerencja w prywatną własność konstytucyjnie niedozwolona.Jak najemnemu pracownikowi to się nie podoba to ma prawo wypowiedzieć pracę lub jej warunki.Zero prawa do decydowania o ekonomicznych posunięciach właściciela.Własność jest święta.Właściciel może sprzedać firmę i co? pracownicy mają współdecydować czy mu wolno??? Jakim prawem? chyba prawem kaduka.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika