Większość z 200 tys. ochroniarzy pilnujących takich obiektów, jak banki, sądy, prokuratury i urzędy państwowe, pracuje z naruszeniem przepisów. Firmy zatrudniające ochroniarzy na podstawie umowy o pracę należą do nielicznych. Warunki na tym rynku dyktują obecnie ci, którzy omijają na wszelkie sposoby przepisy, aby nie płacić za tych pracowników składek do ZUS, a także nie udzielać im urlopów.
Prawa pracownicze ochroniarzy są naruszane
Powiązane artykuły
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć urlop bezpłatny i na jakich zasadach?
Prawo pracy, oprócz przysługującego pracownikowi niezbywalnego prawa do urlopu wypoczynkowego, przewiduje także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny jest przywilejem (...)
Jak chronić swoje dobra osobiste?
Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Gdy nasze dobra osobiste (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię w 2025 roku - Kompletny przewodnik
Poznaj wszystkie sposoby zatrudnienia niani w 2025 roku. Dowiedz się o umowie uaktywniającej, dofinansowaniu ZUS, programie Aktywny Rodzic i wymaganych formalnościach.
Instytucje finansowe zarządzające środkami PPK
W 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Jakie instytucje finansowe mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK?
Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców oraz obniżyć koszty związane z ich (...)
Niższy PIT 17% od 1 października 2019 r.
Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania (...)
Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
Kodeks pracy nie zabrania nawiązywania więcej niż jednego stosunku pracy przez pracownika, a także nie zawiera wyraźnego zakazu zawierania z dotychczasowym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG
Od 30 kwietnia 2018 r. każdy przedsiębiorca wpisany do CEIDG ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej bezterminowo lub też na dowolny wskazany okres.
Wynagrodzenie do rąk drugiego małżonka
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, jeżeli jeden z małżonków pozostający we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania (...)
Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?
Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)