Prawa pracownika w związku z likwidacją jego urzędu
Mianowany pracownik gminy dostanie wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, gdy z likwidacją urzędu wiąże się redukcja jego etatu
Rozwiązanie stosunku pracy z samorządowcem może wynikać z likwidacji lub reorganizacji urzędu, w którym pracuje. Może, ale nie musi. Nie każda bowiem likwidacja urzędu czy jednostki lub ich reorganizacja musi wiązać się ze zwalnianiem.
(...)Niekiedy mimo likwidacji wybranego działu jego zadania zostają rozłożone na inne działy. Wtedy można zmienić warunki zatrudnienia pracowników. Nie spowoduje to wówczas rozwiązania stosunków pracy, a jedynie modyfikację zawartych umów.
Zwolnienie uzasadnia likwidacja urzędu lub jednostki połączona z tym, że nie można dalej zatrudniać. Jedynie w takim wypadku mianowany pracownik samorządowy skorzysta z przysługujących mu świadczeń, czyli wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Pozostali otrzymają odprawę.
(...)Natomiast reorganizacja zawiera w sobie wiele zmian, które pracodawca przeprowadza w całym urzędzie, jednostkach lub biurach. Polegają one na wprowadzeniu np. innej struktury funkcjonowania organu, modyfikacji jego działania lub zmianie zakresu obowiązków.
Reorganizacją będzie zatem utworzenie jednostki budżetowej gminy przejmującej zadania i mienie dotychczasowych jednostek urzędu gminy, połączone z przejściem do tej jednostki pracowników na podstawie art. 231 k.p. W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy taka zmiana jest reorganizacją urzędu, uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy z samorządowcami (wyrok Sądu Najwyższego z 17 lutego 2005 r., II PK 210/04). Konieczne jest też, aby zmiany organizacyjne połączone były ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia, czyli np. likwidacją etatów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?