Prawdziwy (?) obraz polskiej emigracji za pracą
Niektóre źródła mówią o 500 tysiącach, a inne - o ponad dwóch milionach. GUS na razie wyjazdów zarobkowych nie rejestruje. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej dysponuje danymi, ale pokazują one jedynie liczbę pozwoleń na pracę, jakich Polakom udzieliły państwa zrzeszone w Europejskim Obszarze Gospodarczym (należy do niego 29 państw) oraz Szwajcaria.
(...)Jednocześnie prof. Okólski zwraca uwagę na to, że 95 proc. Polaków wyjeżdżających do roboty za granicę wykonuje pracę poniżej kwalifikacji. Jego zdaniem ta statystyka musi niepokoić, ponieważ największą grupę migrantów stanowią osoby młode, dobrze wykształcone. Przypomina, że 80 proc. osób, które opuściły Polskę w poszukiwaniu zatrudnienia, ma nie więcej niż 34 lata. Częściej migrują mężczyźni, którzy stanowią 57 proc. wszystkich wyjeżdżających.
(...)Inne zdanie na temat skutków emigracji zarobkowej ma Anna Kalata, szefowa resortu pracy. Jej zdaniem nie zagraża ona rynkowi pracy w Polsce, a w ocenie kierowanego przez nią ministerstwa - liczba emigrantów wynosi około 600 tysięcy.
Dziennik Polski 27.11.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?