Prawo Pracy

Sytuacja faktyczna

Otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z trzymiesięczny m okresem wypowiedzenia. Odwołałam się do sądu pracy z żądaniem odszkodowania. W trakcie trwania okresu wypowiedzenia doszło do faktycznego przejęcia całego zakładu pracy przez nowego pracodawcę. Problem w tym, czy pozwanym w toczącym się procesie nadal powinien być pierwszy pracodawca czy drugi. Były pracodawca poinformował mnie tylko ustnie o przejęciu zakładu pracy przez innego przedsiębiorcę.

Porady prawne

Opinia Prawna

            Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz odpowiedź na zadane pytania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94, dalej k.p.),  ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 r. nr 16 poz. 93 ze zm., dalej k.c.), ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 r. nr 43 poz. 296, dalej k.p.c.), aktualne orzecznictwo sądów polskich oraz poglądy doktryny.

            Z opisu wynika, że Pani pracodawcą była osoba fizyczna – od wypowiedzenia stosunku pracy złożyła Pani odwołanie do sądu pracy i w trakcie postępowania doszło do „faktycznego przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę”.  Tak przedstawione fakty wskazują, że mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa w trybie art. 55  ind. 2 k.c., zgodnie z którym:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

            Jednocześnie, potencjalnie w sprawie zastosowanie będzie miała art. 23 z ind. 1 k.p., regulujące przejście zakładu pracy na innego pracodawcę.  Zgodnie z tym przepisem (§ 1 i 2 ):

§ 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

            Zakład pracy w rozumieniu tego przepisu rozumiany jest przedmiotowo - przede wszystkim jako składniki majątkowe przedsiębiorstwa, w którym świadczona jest praca, ale też jako ogół zadań (tak:  wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 sierpnia 1995 r., I PRN 38/95, OSNAPiUS 1996 r. nr 6 poz. 83; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lipca 1993 r., I PRN 75/93, LexPolonica ). Jeżeli chodzi o podstawę prawną przejęcia zakładu pracy, może to być każda czynność prawna lub zdarzenie, które skutkuje przejęciem zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę (jak np. sprzedaż, wydzierżawienie, połączenie przedsiębiorców, przekształcenie zakładu w inną formę prawną, odziedziczenie zakładu pracy wskutek śmierci pracodawcy, tylko w przypadku, gdy pracodawca jest osobą fizyczną).

            Solidarność odpowiedzialności dotychczasowego i nowego pracodawcy oznacza możliwość występowania z roszczeniami związanymi ze stosunkiem pracy wedle wyboru pracownika od obu podmiotów jednocześnie lub od tylko jednego z nich lub częściowo od jednego i drugiego a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (336 § 1 k.c). Powyższa regulacja dotycząca odpowiedzialności solidarnej ma jednakże zastosowanie tylko do pracowników rzeczywiście „przejętych” przez nowego pracodawcę, to znaczy zatrudnionych w przejętej części zakładu pracy - tak: Por.  wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 1996 r., I PRN 72/96, OSNAPiUS 1997 r. nr 7 poz. 15.).

            Biorąc pod uwagę fakt, że do przejęcia zakładu pracy doszło w trakcie trwania okresu wypowiedzenia, a więc w czasie trwania stosunku pracy, w naszej ocenie przepis art. 23 z ind. 1 k.p. znajdzie zastosowanie do Pani osoby. Fakt, że pracodawca nie zachował procedury związanej z informowaniem Pani o przejęciu zakładu pracy (na mocy art. 23 z ind. 1 § 3 k.p. zobowiązany był do przekazania wyczerpujących informacji), nie pozbawia Pani możliwości kierowania roszczeń w stosunku do obu pracodawców. W konkluzji nie tylko nadal może Pani dochodzić swoich roszczeń przeciwko dotychczasowemu pracodawcy, który w razie zasądzenia przez sąd odszkodowania będzie zobowiązany do jego wypłaty, ale może Pani również włączyć do procesu podmiot, który przejął Pani zakład pracy. Zgodnie bowiem z art. 194 § 3 k.p.c:

Jeżeli okaże się, że powództwo o to samo roszczenie może być wytoczone przeciwko innym jeszcze osobom, które nie występują w sprawie w charakterze pozwanych, sąd na wniosek powoda może wezwać te osoby do wzięcia udziału w sprawie.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika