Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponuje, aby zastępca wójta - który został zawieszony w swoich obowiązkach, ponieważ ciążą na nim zarzuty kryminalne - mógł być wyznaczany przez premiera. W tym celu resort opracował projekt zmian do dwóch ustaw: o samorządzie gminnym oraz o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta - informuje Rzeczpospolita. „Niestety, przykre sytuacje ciągle się zdarzają. Nieraz już na władzach różnych gmin ciążyły poważne zarzuty i do czasu ich wyjaśnienia ktoś przecież musiał rządzić gminą" - mówił gazecie Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
Premier powoła zastępcę wójta
Powiązane artykuły
Odwołanie od decyzji administracyjnej 2025 - Jak napisać i w jakim terminie?
Kompletny przewodnik: jak napisać odwołanie od decyzji administracyjnej, terminy, procedura krok po kroku. Wzory i praktyczne porady na 2025 rok
Czy dalsi krewni spadkodawcy mają prawa do spadku?
Według zasad określonych w regulacjach dotyczących spadkobrania, w myśl reguł tzw. dziedziczenia ustawowego, w pierwszej grupie (kręgu) do dziedziczenia dochodzą zstępni spadkodawcy oraz jego małżonek. (...)
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, (...)
Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?
Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)
W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?
Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście (...)
Kiedy dokonane przez Ciebie czynności prawne stają się bezskuteczne, a kiedy nieważne?
W prawie cywilnym wielokrotnie można spotkać się z pojęciami nieważności czy bezskuteczności określonej czynności prawnej. We wszystkich tych przypadkach chodzi o określone sankcje jakie powstają (...)
Treść i forma testamentów szczególnych
Testament jest formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują w sumie pięć rodzajów testamentu, w tym trzy z nich to testamenty szczególne. (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
Polskie ustawodawstwo w ciągu kilkunastu ostatnich lat skupiło się na zagadnieniu dotyczącym odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt niebezpieczny. Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która (...)
Sukcesja firm jednoosobowych
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)