Spółdzielcy wprowadzający się do nowych mieszkań mają problemy z uzyskaniem do nich tytułu prawnego. Od połowy 2007 r. spółdzielnie nie mogą budować mieszkań własnościowych. Taki zakaz wprowadziła nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązująca od 31 lipca ub.r. Wiele spółdzielni zaczęło je jednak budować dużo wcześniej, a teraz oddaje gotowe. I nie tylko one, ale i spółdzielcy mają poważne problemy.
Problemy z własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego
Powiązane artykuły
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Czy warto kupować mieszkanie spółdzielcze?
W przeciwieństwie do dewelopera, który umowy z klientami kreuje na podstawie kodeksu cywilnego, spółdzielnia mieszkaniowa działa w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa (...)
Naganne zachowanie najemcy - wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
Do umowy najmu prywatnego lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdują nie tylko przepisy kodeksu cywilnego ale także ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu (...)
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn
Tzw. ulga mieszkaniowa polega na tym, że w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego (...)
Umowa najmu lokalu mieszkalnego 2025 - Kompletny poradnik prawny
? Jak zawrzeć umowę najmu lokalu w 2025? ? Prawa i obowiązki stron ? Nowe przepisy podatkowe ? Wzór umowy ? Praktyczne porady prawne
Eksmisja na żądanie współlokatora
Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie (...)
Odpowiedzialność współmałżonka z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego
Na podstawie zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego co do zasady wynajmujący zobowiązuje się oddać dany lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, natomiast najemca jest zobowiązany (...)
Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka
Zgodnie z art. 28[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia (...)
Dodatek energetyczny - Komu się należy i jak dostać dodatek energetyczny?
Dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej.
Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
Najem obok prawa własności oraz spółdzielczego prawa do lokalu stanowi najczęściej stosowaną instytucję prawną regulującą stosunki mieszkaniowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym (...)