Projekt rozporządzenia o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy

Na stronach Ministerstwa Zdrowia, pośród projektów aktów prawnych przekazanych do konsultacji społecznych, 1 kwietnia pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie  orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Wraz z wejściem w życie tego aktu straciłoby moc obowiązującą rozporządzenie, które do tej pory zajmowało się tymi zagadnieniami z dnia 17 maja 1996 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Zakres projektowanej regulacji jest znacząco węższy w stosunku do dotychczasowego rozporządzenia.

Czego zatem dotyczą przepisy projektowanego rozporządzenia?

Projektowane rozporządzenie określa zasady orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz sposób dokumentowania orzeczonej niezdolności do pracy. Czasową niezdolność do pracy stanowi okres ustalony w orzeczeniu lekarskim, pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej oraz okres sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny. Projekt reguluje także zakres wpisu do dokumentacji medycznej, związanego z wydanym orzeczeniem.

Porady prawne

Czym konkretnie zajmuje się projekt rozporządzenia?

Projekt określa szczegółowe zasady orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz sposób dokumentowania orzeczonej niezdolności do pracy.

Stanowi, iż orzeczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny mogą być wydawane przez lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy na stronach  Ministerstwa Zdrowia

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika