Projekt ustawy o dostępności

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o dostępności i skierowało go do wstępnych konsultacji ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami.

Czego dotyczy projekt ustawy o dostępności?

 - "Takiej ustawy w Polsce jeszcze nie było. Nasz projekt przewiduje realizację postulatów długo oczekiwanych przez środowisko osób z niepełnosprawnościami" – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Porady prawne

Te postulaty to między innymi komunikacja z urzędem w różnych formatach (na przykład za pomocą języka migowego, w alfabecie Braille'a), możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osobę z niepełnosprawnością w dostosowanym do jej potrzeb samochodzie, sankcje za brak dostępności.

- "Jeszcze przed formalnymi konsultacjami, chcemy przedyskutować projekt ustawy ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami. Nowe prawo będzie dotyczyć przede wszystkim tej grupy. Dlatego kierujemy nasz projekt do wstępnych konsultacji" – wyjaśnił Kwieciński.

Projektowane przepisy dotyczą nie tylko osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. W wielu wymiarach wpłyną pozytywnie na jakość życia wszystkich obywateli.

Środowiska osób z niepełnosprawnościami mogą opiniować projekt ustawy o dostępności

Uwagi można zgłaszać do 19 grudnia 2018 r. na adres: dostepnosc.plus@miir.gov.pl.

Formalne konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe projektu także rozpoczną się wkrótce.

Zob.:

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne