Prokuratorzy nie chcą być kontrolowani

Sprzeciwiają się planom rządu, które zakładają zmniejszenie zbyt dużej autonomii sędziów śledczych.

- Wprowadzenie kontroli parlamentarnej nad działalnością prokuratury oraz włączenie prokuratury w realizację polityki karnej rządu zniweczyłoby autonomię tej instytucji - ostrzega w uchwale Krajowa Rada Prokuratury.

Gazeta Prawna donosi, że jest to reakcja na rządowy projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze.

- Jakiekolwiek podporządkowywanie prokuratury Sejmowi czy rządowi to pomysł bardzo zły, podobnie zresztą jak obecnie funkcjonujący model. Prokuratura oczywiście nie może być państwem w państwie, bo to prowadzi do patologii - stwierdza w rozmowie z dziennikiem karnista prof. Piotr Kruszyński.

Porady prawne

Według niego prokuratura powinna podlegać ścisłej kontroli czynnika sądowego, tak jak było przed wojną. Prokuratury powinny działać przy sądach, a na ręce prokuratorom winien patrzeć sędzia do spraw postępowania przygotowawczego.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zet 2014-05-13 12:32:53

    Prokuratorzy bardzo często bezkarnie łamią prawo. Koledzy sędziowie często udają, że tego nie widzą. Postępowanie prokuratorskie to często ochrona podejrzanego i mataczenie. Podobnie w sądach i u komorników. Wymiar sprawiedliwości w Polsce to paranoja nie mająca ze sprawiedliwością nic wspólnego. Mam nadzieję, że Polacy wrócą do źródeł historycznych, przeanalizują rewolucję francuską, wyjdą na ulicę i grzecznie poproszą co niektórych, aby wyjechali z kraju i nie wracali.

  • B.S 2014-05-11 22:37:28

    Sędzia od spraw postępowania przygotowawczego to kolega prokuratora i wspólnie robią co chcą. Nikt nikomu nie patrzy na ręce. Będąc poszkodowaną złożyłam wniosek o udział w czynnościach postępowania. To moje elementarne prawo i nie można mnie tego pozbawić. Prokurator rozpatrzył mój wniosek pozytywnie, bo nie mógł inaczej. Problem w tym, że tydzień po zakończeniu postępowania, co czyniło mój udział niemożliwym do zrealizowania. Podniosłam to w zażaleniu na decyzje prokuratora, ale sędzia z sekcji postępowania przygotowawczego nie dopatrzył się w tym naruszenia prawa, choć jest i to bardzo poważne. Złozyłam też wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko prokuratorowi, ale ani prokuratura, ani kolejny sąd nie widzi w działaniu prokuratora żadnych uchybień. Może przed wojną przestrzeganie prawa przez pracowników wymiaru sprawiedliwości było normą, teraz nie i nic chyba tego nie zmieni. To najbardziej kryminogenna grupa zawodowa, jaka istnieje, choć są , oczywiście, wyjątki.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika