Proponowane zmiany w kosztach sądowych w sprawach pracowniczych

Po co zmiany?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje uchylenie, z dniem 2 marca 2006 r., jej art. 35 oraz art. 134. Jest on obecnie przedmiotem prac w Sejmie.

Celem tych projektowanych zmian jest zapewnienie możliwie najszerszego dostępu pracowników do sądów pracy. Wprowadzenie z dniem 2 marca 2006 r. opłat sądowych stanowi bowiem czynnik istotnie ograniczający dostępność pracowników do tych sądów. Może także naruszać system ochrony praw pracowniczych.

Na czym polega proponowana konstrukcja dostępu do sądownictwa pracy?

Porady prawne

Proponowana konstrukcja dostępu do sądownictwa pracy jest zbieżna z filozofią prawa pracy zakładającą słabszą pozycję pracownika w stosunku do pracodawcy. Proponowane rozwiązanie zapewni niepogorszenie się sytuacji prawnej pracowników w sądach pracy, gdyż oprócz zwolnienia postępowania z kosztów w pierwszej instancji utrzyma takie zwolnienie także w instancji odwoławczej.

Uchylany przez projektowaną nowelizację bowiem art. 35 stanowi obecnie, iż w sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową. Pracownik i pracodawca uiszczają opłatę podstawową od ww. pism podlegających także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy. 

Czy nadal będzie zwolnienie z kosztów sądowych właścicieli nieruchomości poszkodowanych w wyniku działalności zakładu górniczego?

Nowelizacja zakłada ponadto przywrócenie zwolnienia z kosztów sądowych właścicieli nieruchomości poszkodowanych w wyniku działalności zakładu górniczego. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w art. 134 uchyliła, z od 2 marca br., ust. 3 art. 97 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, wskutek czego postawiono w niekorzystnej sytuacji mieszkańców gmin górniczych, których mieszkańcy zostali poszkodowani w wyniku działalności zakładu górniczego.

Uchylony z dniem 1 marca 2006 r. przepis ust. 3 art. 97 stanowił, że w sprawach o naprawę szkód górniczych powód (właściciel nieruchomości) nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, chyba że naruszenie okaże się oczywiście bezzasadne, zaś postępowanie toczy się na koszt przedsiębiorcy. Od dnia 2 marca 2006 r. ogólną zasadą jest, że koszty sądowe zobowiązana jest uiszczać strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, czyli w omawianym przypadku także właściciel zniszczonej nieruchomości.

Proponowana w nowelizacji zmiana przewiduje zatem przywrócenie ust. 3 w art. 97 Prawa geologicznego i górniczego, czyli powrót do ww. reguły szczególnej dotyczącej zasad uiszczania kosztów sądowych - zwolnienia z kosztów sądowych właścicieli nieruchomości poszkodowanych w wyniku działalności zakładu górniczego.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (druk 447);

  • Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005 r., Nr 167, poz. 1398);

  • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., Nr 228, poz. 1947)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika