Propozycje zmian dotyczących ochrony nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz produktów tradycyjnych

Czemu mają służyć proponowane zmiany dotyczące produktów spożywczych?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który jest teraz w Sejmie, przewiduje:

  • znowelizowanie przepisów w zakresie określenia zadań ustawy;

  • znowelizowanie przepisów dotyczących organów oraz postępowania w zakresie oceny wniosków o rejestrację;

  • zmianę w przepisach odnoszących się do sprzeciwu zgłaszanego w stosunku do złożonego wniosku o rejestrację;

  • znowelizowanie przepisów dotyczących tymczasowej ochrony krajowej;

  • zmianę przepisów dotyczących kontroli produktów rolnych i środków spożywczych;

  • znowelizowanie przepisów dotyczących listy produktów tradycyjnych;

  • znowelizowanie definicji ustawowych;

  • zmiany w innych przepisach.

Ułatwienie dostępu do kontroli produktów spożywczych oraz uściślenie wymagań dotyczących wniosków o wpis na listę produktów tradycyjnych - to główne założenia tego projektu nowelizacji ustawy.

Kto będzie kontrolował zgodność procesu produkcji ze specyfikacją?

Zgodnie z nowymi przepisami, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych będzie nadzorował wyłącznie podmioty prowadzące kontrolę zgodności procesu produkcji ze specyfikacją. Kontrolę taką będą sprawować, obok prywatnych jednostek certyfikujących, wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Rozwiązanie to ma zagwarantować producentom rolnym powszechny dostęp do kontroli i zapewnić możliwie niskie ceny za usługi kontrolne. Minister rolnictwa w rozporządzeniu określi wzór świadectwa jakości handlowej potwierdzającego zgodność procesu produkcji produktów rolnych ze specyfikacją. 

Jak mają się zmienić kryteria wpisów na listę produktów tradycyjnych?

W projekcie nowelizacji uściślono i ujednolicono kryteria wpisów na listę produktów tradycyjnych. Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe będą musiały stanowić zarówno element dziedzictwa kulturowego regionu, jak i część tożsamości społeczności lokalnej. Zmiana ta oznacza, że na listę produktów tradycyjnych nie będą wpisywane produkty, które pomimo wytwarzania od minimum 25 lat nie mają jednak związku z polską kulturą i tradycją.

Do wniosku o wpisanie na listę produktów tradycyjnych producent będzie musiał dołączyć informacje o tym produkcie, jego tradycji, pochodzeniu oraz historii.

Zgodnie z projektem, jeśli producent wykorzystujący wcześniej nazwę, która ma zostać zarejestrowana jako nazwa chroniona pochodzenia lub oznaczenia geograficznego, złoży zastrzeżenie do wniosku o rejestrację tej nazwy, minister rolnictwa może przyznać mu okres dostosowawczy na jej używanie. Warunkiem będzie, by producent sprzedawał legalnie produkty pod tą nazwą przez co najmniej 5 lat.

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 892)

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika