Prostsza procedura wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca

Jakie przepisy mają regulować procedurę wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca?

Na stronach MPiPS dostępny jest projekt nowego rozporządzenia w sprawie procedury wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Proponowana regulacja ułatwi podejmowanie legalnej pracy w Polsce przez cudzoziemców, wykonując przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zakresie ustalenia szczegółowej procedury, wzorów wniosków i zezwoleń oraz innych dokumentów.

Projektowane rozporządzenie dostosowuje regulacje proceduralne oraz wzory wniosków i zezwoleń do nowego kształtu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Rozporządzenie to ma zastąpić dotychczasowe rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej:

  • z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz. U. 2006 r., Nr 141, poz. 1002, ze zm.),

  • z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2006 r., Nr 141, poz. 1003, ze zm.).

Jakie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie?

Nowe regulacje ustawowe przewidują 5 zasadniczych sytuacji, w których wymagane jest zezwolenie na pracę. Zrezygnowano z tworzenia 5 osobnych rozporządzeń, decydując się na wyróżnienie typów zezwoleń oraz wskazanie w ramach opracowanych wzorów wniosków i zezwoleń, którego typu mogą dotyczyć poszczególne rubryki.

Rozporządzenie ma na celu również jasne wskazanie wykazu dokumentów, które obowiązany jest złożyć pracodawca. W stosunku do spełnienia szeregu wymogów ustawowych rozporządzenie przewiduje składanie przez pracodawcę odpowiedniego oświadczenia. W przypadku, gdyby wojewoda miał uzasadnione podejrzenia dotyczące zgodności oświadczenia pracodawcy ze stanem faktycznym (w szczególności wynikające z przeprowadzonych kontroli pracodawcy), możliwe jest wezwanie pracodawcy do okazania dokumentów poświadczających stan zadeklarowany.

Rozporządzenie przewiduje także uregulowanie szeregu kwestii praktycznych, związanych z wnioskowaniem. W szczególności - przewiduje możliwość przedkładania np. jedynie istotnych dla sprawy fragmentów umów w przypadku świadczenia usługi przez podmiot zagraniczny (umowy nierzadko są dokumentami o objętości kilkuset stron i zawierają poufne informacje przedsiębiorcy, nie mające żadnego znaczenia dla procedury wydawania zezwoleń na pracę).

Do rozporządzenia załączone są wzory informacji, wniosków i zezwoleń.

Podstawa:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika