Prostsze rozliczanie roczne podatku dochodowego

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o opłacie skarbowej trafił do Sejmu.

Na czym ma polegać uproszczenie rozliczania rocznego podatku dochodowego?

Projekt wprowadza nową uproszczoną formę rozliczania rocznego podatku dochodowego. Składanie deklaracji podatkowych przez Internet ma być łatwiejsze. Dzięki proponowanej nowelizacji podatnicy czy płatnicy nie będą musieli zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze złożenia deklaracji w formie elektronicznej. Teraz osoba, która zamierza złożyć deklarację przez Internet, powinna zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Czy deklaracja składana przez Internet może być podpisana również przez pełnomocnika?

Przewidziano też doprecyzowanie, iż deklaracja składana przez Internet może być podpisana również przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą Internetu oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa, podatnik lub płatnik będzie musiał złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego. Jednocześnie minister finansów w rozporządzeniu określi wzór pełnomocnictwa i wzór zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa. Takie rozwiązanie zagwarantuje bezpieczeństwo systemu e-Deklaracje, który obsługuje składanie deklaracji w formie elektronicznej. 

Od kiedy nowe przepisy mają obowiązywać?

Projektodawcy chcą, by znowelizowane przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia. Taki termin ma umożliwić podatnikom podatku dochodowego złożenie w formie elektronicznej zeznań rocznych już za 2008 r. z zastosowaniem nowej uproszczonej procedury.

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o opłacie skarbowej (sejmowy druk nr 1695)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika