Przedsiębiorco, sprawdź co się zmienia w podatku VAT od 1 czerwca 2005 r.!
Z dniem 1 czerwca 2005 r. weszła w życie większość znowelizowanych przepisów Vat (część dotycząca samochodów osobowych zacznie obowiązywać 22 sierpnia 2005 r.). Jakie zmiany niesie ze sobą nowa ustawa? Jaki mają one wpływ na działalność przedsiębiorstwa?
Wśród najważniejszych dla przedsiębiorców zmian znajdują się:
1. Wprowadzenie przepisów dotyczących „złych dłużników”
Do tej pory przedsiębiorca był w o wiele gorszej sytuacji niż jego dłużnik. Wystawiając fakturę Vat obowiązany był do uiszczenia kwoty podatku należnego wynikającego z niej bez względu na to czy otrzymał zapłatę, czy też nie. Natomiast dłużnik, nawet jeżeli nie uregulował płatności, mógł bezkarnie odliczyć kwotę podatku wykazaną na fakturze. Dla rozliczeń podatku Vat bez znaczenia był fakt rzeczywistej zapłaty, istotny był jedynie fakt wystawienia faktury. Przedsiębiorca nie dość, że nie otrzymywał należności, dodatkowo ponosił ekonomiczny ciężar zapłaty podatku Vat.
Dzięki nowelizacji przedsiębiorca, któremu dłużnik nie uregulował należności uzyskuje możliwość zwrotu zapłaconego podatku Vat. Po spełnieniu pewnych warunków będzie miał możliwość otrzymania podatku, który został uiszczony w związku z wystawieniem przez niego faktury, a którego w rzeczywistości nie otrzymał od niesolidnego kontrahenta.
2. Nowe zasady odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego
Nowelizacja wprowadza nową definicję samochodu osobowego dla celów Vat. Z ustawy zniknął obowiązujący do tej pory wzór Lisaka służący kwalifikacji samochodu osobowego, od zakupu którego przysługuje zwrot całej kwoty zapłaconego podatku. W przypadku samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t nie będzie już miała znaczenia ładowność samochodu.
Została podwyższona kwota „niepełnego” odliczenia podatku z 50% do 60% zapłaconego podatku Vat oraz podniesiony maksymalny limit odliczenia z 5.000 zł do 6.000 zł.
W przypadku użytkowania samochodu na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze zarejestrowanej do 15 czerwca bieżącego roku istnieje możliwość odliczania całego podatku Vat zawartego w ratach leasingowych, nawet jeżeli samochód ten nie spełnia wymogów ustawy po nowelizacji (ale spełnia warunki sprzed noweli).
Niekorzystną zmianę stanowi fakt usunięcia możliwości odliczania podatku od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.
3. Przepisy dotyczące przekazania towarów i prezentów małej wartości
Nowelizacja wniosła ulepszenie przepisów dotyczących towarów i prezentów małej wartości - zmieniono definicję prezentu małej wartości oraz próbki, dodano trzecią kategorię (drukowane materiały reklamowe i informacyjne) przedmiotów których nieodpłatne przekazanie nie rodzi obowiązku zapłaty podatku.
Zniknął także roczny limit przekazań prezentów o małej wartości w wysokości 0,125% wartości sprzedaży.
4. Inne zmiany
Nowela kwietniowa niesie szereg innych szczegółowych zmian, mających duże znaczenie w indywidualnych przypadkach. Wiele z nich poprawia i precyzuje dotychczasowe przepisy. Wśród ważniejszych zmian znajdują się:
-
wyłączenie spod definicji działalności gospodarczej, a co za tym idzie- wyłączenie spod opodatkowania: usług twórców i artystów oraz kontraktu menadżerskiego, także umowy zlecenia zawierane z własnym pracodawcą, które do tej pory stanowiły odrębna kategorię- zostały zrównane z innymi umowami zlecenia- są one nieopodatkowane jeżeli zleceniobiorca nie odpowiada za ich efekt wobec osób trzecich Wprowadzono też zmianę, w myśl której umowy zlecenia nie podlegają VAT także wtedy, gdy są wynagradzane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi
-
likwidacja przy wewnątrzwspólnotowej dostawie wymogu posiadania potwierdzenia odebrania towaru przez nabywcę
-
Zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta.
-
Zmiana definicji uszlachetnienia.
-
Rozszerzenie wykazu usług niematerialnych dla których miejscem świadczenia jest miejsce siedziby usługobiorcy
-
Poszerzenie obowiązku dokumentowania transakcji za pomocą kas fiskalnych
Ponadto dokonano następujących zmian:
W przepisach dotyczących eksportu towarów doprecyzowano właściwość urzędu celnego wywozu oraz zmieniono świadczenie usługi z „w imieniu podatnika” na „na rzecz podatnika”, dodano właściwość organów dla podmiotów nieposiadających ani stałego miejsca zamieszkania lub siedziby albo stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce.
Nastąpiły zmiany co do miesiąca korekty w sytuacji gdy podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz z opóźnieniem. Doprecyzowano pojęcie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz zwolniono od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów objętych niektórymi procedurami celnymi. Wprowadzono wyłączenie spod WDT dostawy towarów co do których rozpoczęto procedurę wywozu.
Przeniesiono z rozporządzenia przepisy dotyczące zakazu obniżenia podatku w przypadku faktur wadliwych oraz przepisy dotyczące zaliczkowego zwrotu podatku w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz gruntów i środków trwałych. Nastąpiła kompleksowa zmiana dotycząca przedmiotów kolekcjonerskich.
Zmieniono również wyłączenia w przepisach przejściowych oraz załącznik nr 2 i 3 określające wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 7% i zwolnionych od podatku.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. 2005 r., Nr 14, poz. 113),
-
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?