Przypadki, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców
Ja
kie przepisy mają dotyczyć zatrudzniania cudzoziemców?
Na stronie MPiPS dostępny jest projekt rozporządzenia w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców.
Projektowane rozporządzenie dokonuje dostosowania do znowelizowanych przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy treści dotychczasowego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.
Komu nowe rozporządzenie ułatwi zatrudnienie w Polsce?
Nowa regulacja ułatwi podejmowanie legalnej pracy w Polsce poprzez rozwiązania służące pozostaniu na legalnym rynku pracy obywateli państw sąsiadujących, którzy już się u swojego pracodawcy sprawdzili. Regulacja ułatwi także pozyskiwanie specjalistów, poszukiwanych przez polskich pracodawców. Ponadto, przyczyni się do większej skali legalnego zatrudnienia cudzoziemców w ramach usług domowych.
W stosunku do dotychczasowych kategorii przypadków, kiedy mogło być wydane zezwolenie na pracę cudzoziemca bez względu na sytuację na lokalnym rynku oraz kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń z rozporządzenia usunięto odniesienia do obywateli Unii Europejskiej (gdyż są podmiotowo zwolnieni z obowiązku posiadania zezwoleń na pracę), obywateli Turcji (gdyż w ich przypadku sytuacje określają bezpośrednio stosowane przepisy Decyzji nr 1/80 Rady Stowarzyszenia oraz przepis, który w praktyce nie był stosowany - §1 pkt 7.
Do kategorii cudzoziemców, którym wojewoda będzie mógł wydać zezwolenie na pracę bez konieczności uzyskania informacji starosty, dodano:
cudzoziemców wykonujących pracę jako prywatna służba domowa - z uwagi na duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, połączone z wysokim stopniem zaufania, jakim trzeba obdarzyć potencjalnego pracownika domowego w stosunku do możliwości poszukiwania pracowników za pośrednictwem urzędu pracy;
cudzoziemców wykonujących pracę o ściśle osobistym charakterze, związanym z indywidualnymi, unikalnymi uzdolnieniami;
obywateli państw sąsiadujących i państw objętych programem partnerstwa dla mobilności, w stosunku do których, po okresie wykonywania pracy na podstawie oświadczenia, pracodawca wnioskuje o zezwolenie - dla zapewnienia możliwie sprawnego uczestnictwa w rynku pracy osób już na tym rynku funkcjonujących;
Proponuje się, aby ten punkt (§ 2 pkt 4) miał zastosowanie do dnia 31 grudnia 2012 r.
z uwagi na włączenie do kategorii osób zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę obywateli państw objętych unijnym programem partnerstwa dla mobilności, co powoduje, iż proponowane rozwiązanie powinno mieć charakter pilotażowy i ograniczony czasowo, tak aby można było zebrać doświadczenia w zakresie przepływów migracyjnych obywateli tych państw do Polski w celu zarobkowym i na tej podstawie dokonać analizy w celu ewentualnego przedłużenia stosowania ww. przepisów. Ponadto, ograniczenie czasowe stosowania § 2 pkt 4 do dnia 31 grudnia 2012 r. wiąże się ze wzrastającym zapotrzebowaniem na pracę w związku z organizacją EURO 2012 w Polsce.cudzoziemców - specjalistów, zarabiających powyżej średniej - dla zapewnienia możliwości łatwiejszego pozyskania osób o wysokich i rzadkich kwalifikacjach - z uwagi na możliwą unikalność swoich kwalifikacji nie objętych wykazem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 1 ustawy.
Podstawa:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2008 r., Nr 69, poz. 415, ze zm.);
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz. U. 2006 r., Nr 141, poz. 1004).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?