Czego dotyczy projekt?
Większa pomoc ofiarom przemocy w rodzinie, izolacja sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy - to główne zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw trafił niedawno do Sejmu. Projekt ma na celu bardziej skuteczną walkę ze zjawiskiem przemocy w rodzinie poprzez rozszerzenie form udzielanej pomocy ofiarom przemocy w rodzinie o możliwość bezpłatnego badania lekarskiego dla ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie.
Jakie zmiany przewidziano?
Zgodnie z projektem ustawy, ofiary przemocy będą mogły łatwiej uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, wydawane np. przez lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza pełniącego ostry dyżur w szpitalu, w którym określone zostaną przyczyny oraz rodzaj uszkodzeń ciała. Obecnie obdukcję bezpłatną wykonuje się na wniosek prokuratora. Stwarza to często utrudnienia, zwłaszcza wtedy, gdy należy działać natychmiast.
Gminy oraz samorządy wojewódzkie będą miały obowiązek opracowania i realizacji programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie, co w konsekwencji umożliwi ubieganie się o dodatkowe środki finansowe z programów przygotowanych przez ministra pracy. Projekt przewiduje także, że nadzór i kontrolę nad zadaniami samorządowymi w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie będzie sprawował wojewoda. On też będzie miał obowiązek powołania wojewódzkiego koordynatora realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Przedstawiciele służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie będą musieli ze sobą współpracować, tworząc zespoły interdyscyplinarne.
Zwiększono standardy usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie poprzez określenie kwalifikacji osób tam zatrudnionych, w tym także kwalifikacji osób pracujących w zespołach korekcyjno-wychowawczych. Zgodnie z projektem ustawy, zatrudnieni w tych ośrodkach będą musieli posiadać takie same kwalifikacje, jak osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej.
Jedną z ważniejszych propozycji jest przepis, na podstawie którego właściwie przeszkoleni pracownicy socjalni będą mogli natychmiast zabrać dziecko z domu, w którym w wyniku przemocy zagrożone jest jego życie lub zdrowie. Rozwiązanie takie będzie stosowane zwłaszcza w sytuacjach, gdy opiekun dziecka jest nietrzeźwy lub znajduje się pod wpływem środka odurzającego. Odebranie dziecka z rodziny pracownik socjalny będzie mógł wykonać przy udziale Policji bądź pracowników służby zdrowia (lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka).
W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym proponuje się wprowadzenie zakazu stosowania kar cielesnych. Tego zakazu powinny przestrzegać osoby sprawujące nad dzieckiem władzę rodzicielską, opiekę lub pieczę.
Wśród ważnych zmian wprowadzonych do Kodeksu karnego na uwagę zasługuje nałożony na sprawcę przemocy w rodzinie obowiązek uczestniczenia w programach korekcyjno-edukacyjnych, nawet bez konieczności uzyskania jego zgody.
W Kodeksie postępowania karnego zaproponowano rozszerzenie środków zapobiegawczych w stosunku do sprawców przemocy w rodzinie o nakaz opuszczenia lokalu oraz powstrzymywania się od kontaktów z osobami pokrzywdzonymi.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Podstawa:
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 1698)

Potrzebujesz porady prawnej?
21 listopada br. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z preambułą, ma ona na celu zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowanie i wspieranie działań polegających na podnoszeniu (...)
Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym (...)
W dn. 20 listopada 2008 r. w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium pt. „Przeciwdziałanie przemocy - praktyka w Polsce i Europie". Spotkanie jest wspólną inicjatywą MSWiA i KGP - zostało zorganizowane w ramach projektu UE „Daphne (...)
Sejm uchwalił zakaz bicia dzieci
Posłowie przegłosowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i pozwala pracownikom socjalnym odebrać dziecko, gdy zagrożone jest jego bezpieczeństwo. Podczas głosowania 269 posłów opowiedziało się za przyjęciem (...)
Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać osoby doświadczające przemocy w rodzinie. Czym jest przemoc w rodzinie? Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca (...)
Zakaz bicia dzieci od 1 lipca?
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może wejść w życie 1 lipca - twierdzi przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej Magdalena Kochan. Dokument ma wprowadzić m.in. zakaz bicia dzieci. Pozwoli również skutecznie izolować sprawców przemocy od ofiar. W poniedziałek, (...)
Wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie W Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. zmianę określenia "przemoc w rodzinie" na (...)
Jak może bronić się ofiara przemocy?
Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? Przede wszystkim należy pamiętać, iż przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym (...)
Na jaką pomoc społeczną można liczyć?
Jakie są kryteria przyznawania świadczeń z pomocy społecznej? Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu: ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony (...)
Co zrobiło MPiPS, aby zapobiegać przemocy wobec dzieci?
Niektórzy z nas twierdzą, że klaps dziecku nie zaszkodzi. Ale, czy aby na pewno? Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez MPiPS wynika[1] między innymi, że: 64% Polaków zna w swoim otoczeniu rodziny, w których dochodzi do różnych form przemocy; co trzeci Polak (...)
Będą pomagać ofiarom przemocy w rodzinie
- To ważny dla Ministerstwa Sprawiedliwości projekt. Daje on bowiem możliwość wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie oraz podniesienia kwalifikacji osób pracujących z tymi pokrzywdzonymi. Ochrona osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, (...)
Co zrobić, jeżeli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie?
Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Sprawdź, co możesz zrobić. Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny – zareaguj. Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj (...)
Ruszyła kampania "Kocham. Nie biję". Jej współorganizatorami są Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji "KCK", MSWiA oraz Policja. Kampania ma przeciwdziałać przemocy w rodzinie i ograniczać jej skutki. Ma również zwiększyć społeczną wrażliwość na wszelkie (...)
Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, ogłasza konkurs inicjatyw organizacji pozarządowych w rozumieniu ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie (Dz. U. 2003 Nr 96, poz. 873.) z obszarów uznanych przez Departament ds. (...)
Jak bronić się przed znęcaniem się?
Znęcanie się stanowi przestępstwo. Każdy ma prawo do życia w wolności od strachu, poniżenia, wymuszeń. Nie należy ignorować stodowania przemocy psychicznej, aby takie milczenie nie zostało odebrane jako przyzwolenie oraz aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. ##baner## Znęcanie (...)
Premier zdecydował o skierowaniu konwencji stambulskiej do Trybunału Konstytucyjnego
Przepisy konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej) dostarczają poważnych wątpliwości. „Pojawia się wiele głosów, że godzi ona w nasz porządek prawny, ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje (...)
Pracownik socjalny będzie zabierał dzieci z domów?
Przyznanie pracownikom pomocy społecznej prawa do odebrania dziecka z rodziny - w sytuacji, gdy zdrowie bądź życie malucha będzie zagrożone - wzbudziło wielkie kontrowersje w Sejmie. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ma wprowadzić zakaz stosowania wobec dzieci kar cielesnych (...)
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy narusza autonomię rodziny?
Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny apeluje do parlamentarzystów, aby nie godzili się na rozwiązania, które zabronią rodzicom wychowywania dzieci według wyznawanych zasad. 5 marca odbędzie się w Sejmie drugie czytanie projektu odświeżającego ustawę o przeciwdziałaniu (...)
Ustawa antyprzemocowa obowiązującym prawem
Skuteczna ochrona ofiar 30 listopada br. weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa, dzięki której sprawcy przemocy domowej będą natychmiast izolowani od swych ofiar. Polska dołącza do wąskiego grona państw, w których obowiązuje najwyższy (...)
Natychmiastowa ochrona dla ofiar przemocy domowej
Osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, będzie musiała bezzwłocznie opuścić mieszkanie; dostanie też zakaz zbliżania się do domostwa; sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą. Przełomowa (...)